Přihlásit

Civilizace bez stromů vymřely, říká lesnický expert. Koloběh vody, jak jej známe, už prý nefunguje (ceskatelevize.cz)

Snažit se zadržet vodu v krajině je sice žádoucí, ale samo o sobě to proti suchu nepomůže. V Interview ČT24 to řekl Petr Horáček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, podle kterého je klíčová role vegetace, především stromů. Ke zvýšení srážek je totiž nutný vyšší výpar, přičemž hodně vody dokážou vypařit právě ony.

V Česku je sucho – ba přímo extrémní sucho. Občas sice nastane zlepšení, když více zaprší, ale deštivá období zatím nebyla tak dlouhá, aby dokázala situaci skutečně zvrátit. Zásadní změnu přitom vědci neočekávají. Podle Petra Horáčka nelze zlepšení očekávat i proto, jak vypadá česká krajina.

„To, co trápí celou českou krajinu, je postupné vysychání v důsledku nejen zvyšování teploty vzduchu, ale zejména snižování jeho vlhkosti. Výhled je takový, že stav lze zvrátit v okamžiku, kdy začneme bojovat o záchranu každého jednoho stromu v krajině a budeme usilovat o to, abychom nejen vodu v krajině udrželi, ale současně abychom vodu vraceli zpátky do vzduchu tím, že budeme podporovat takovou vegetaci, která má velký výpar," upozornil. 

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+12 # Rensa 2019-07-22 22:47
Takže "začneme bojovat o záchranu každého jednoho stromu v krajině", to jako že zpřísníme povolování kácení jednotlivých stromů, alejí a snížíme třeba max. výměru holin v lese, ale betonovat a asfaltovat ne? Kolik zemědělské půdy ubylo za 100 let, jedne kraj či kolik? Nebude náhodou pes zakopaný právě či především tam?
+12 # Starý 2019-07-23 07:13
Tak tak, pro velké firmy pobídky a zemědělská půda ve velkém k zástavbě halami a dalšími srágorami.
Ale obyčejnému člověku, tak toho zpoplatnit a an-blok stanovit odvody za každý prd, včetně úplného zákazu na "1" orné, i kdyby šlo o pozemek uprostřed klasické vesnice.

Na normální lid musí být bič...!

A logika, tu nehledejme, prezentujme pár lidí, kteří zasadí pár stromů a pak popel a nic. Lesáky, kteří mají povinnost "zajistit kultury" a to ne pár stromů, ale tisíce stromů, na ty se vyse..me.
"Ať vzkvétá politika a absolutismus naší společnosti a hlavně naši milí a osvícení politici !!"
+8 # bergfreund 2019-07-22 14:18
Dobrý den a je možné teda změřit a vyčíslit např vliv odlesnění na Šumavě v dusledku bezzásahovosti,kde došlo k vysušení obrovské plochy..???? že už by třeba někdo těm zeleným vyčíslil "jejich přínos" zdejší krajině???ale na to asi není nikdo dost odvážný....a co přinese další rozšíření zon "škudce Šumavy" Hubeného????

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby