Přihlásit

Civilizace bez stromů vymřely, říká lesnický expert. Koloběh vody, jak jej známe, už prý nefunguje (ceskatelevize.cz)

Snažit se zadržet vodu v krajině je sice žádoucí, ale samo o sobě to proti suchu nepomůže. V Interview ČT24 to řekl Petr Horáček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, podle kterého je klíčová role vegetace, především stromů. Ke zvýšení srážek je totiž nutný vyšší výpar, přičemž hodně vody dokážou vypařit právě ony.

V Česku je sucho – ba přímo extrémní sucho. Občas sice nastane zlepšení, když více zaprší, ale deštivá období zatím nebyla tak dlouhá, aby dokázala situaci skutečně zvrátit. Zásadní změnu přitom vědci neočekávají. Podle Petra Horáčka nelze zlepšení očekávat i proto, jak vypadá česká krajina.

„To, co trápí celou českou krajinu, je postupné vysychání v důsledku nejen zvyšování teploty vzduchu, ale zejména snižování jeho vlhkosti. Výhled je takový, že stav lze zvrátit v okamžiku, kdy začneme bojovat o záchranu každého jednoho stromu v krajině a budeme usilovat o to, abychom nejen vodu v krajině udrželi, ale současně abychom vodu vraceli zpátky do vzduchu tím, že budeme podporovat takovou vegetaci, která má velký výpar," upozornil. 

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+12 # Rensa 2019-07-22 22:47
Takže "začneme bojovat o záchranu každého jednoho stromu v krajině", to jako že zpřísníme povolování kácení jednotlivých stromů, alejí a snížíme třeba max. výměru holin v lese, ale betonovat a asfaltovat ne? Kolik zemědělské půdy ubylo za 100 let, jedne kraj či kolik? Nebude náhodou pes zakopaný právě či především tam?
+12 # Starý 2019-07-23 07:13
Tak tak, pro velké firmy pobídky a zemědělská půda ve velkém k zástavbě halami a dalšími srágorami.
Ale obyčejnému člověku, tak toho zpoplatnit a an-blok stanovit odvody za každý prd, včetně úplného zákazu na "1" orné, i kdyby šlo o pozemek uprostřed klasické vesnice.

Na normální lid musí být bič...!

A logika, tu nehledejme, prezentujme pár lidí, kteří zasadí pár stromů a pak popel a nic. Lesáky, kteří mají povinnost "zajistit kultury" a to ne pár stromů, ale tisíce stromů, na ty se vyse..me.
"Ať vzkvétá politika a absolutismus naší společnosti a hlavně naši milí a osvícení politici !!"
+8 # bergfreund 2019-07-22 14:18
Dobrý den a je možné teda změřit a vyčíslit např vliv odlesnění na Šumavě v dusledku bezzásahovosti,kde došlo k vysušení obrovské plochy..???? že už by třeba někdo těm zeleným vyčíslil "jejich přínos" zdejší krajině???ale na to asi není nikdo dost odvážný....a co přinese další rozšíření zon "škudce Šumavy" Hubeného????

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Lesnictví

Evropská komise odsouhlasila dotace pro české nestátní vlastníky kůrovcových lesů. V úterý 13. 8. to oznámil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý, resort chce soukromým či...

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

Lesnictví

Projekt KŮROVCOVÉ INFO (KI) naplno běží už ve své čtvrté sezóně. Jak potvrzují výstupy projektu, na většině území je od roku 2016 zaznamenáván nárůst odchytů kůrovců...

MZe vyjednalo miliardu navíc do rozpočtu, půjde hlavně na obnovu lesů

MZe vyjednalo miliardu navíc do rozpočtu, půjde hlavně na obnovu lesů

Lesnictví

Rozpočet Ministerstva zemědělství (MZe) z národních zdrojů bude v příštím roce 24 miliard korun. Oproti původnímu návrhu rozpočtu získá resort zemědělství navíc 1 miliardu korun...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby