Přihlásit

Co lze očekávat v Národním parku Šumava a o čem se zatím nemluví (prachaticky.denik.cz)

Šumava - Uplynuly již téměř dva měsíce od doby, co vstoupila v platnost novela zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a nezdá se, že by si mnozí účastníci dávných sporů o Šumavu, včetně ředitele Hubeného, zcela uvědomili, co se nyní zásadně změnilo a kudy se Šumava musí ubírat.

Cíle ochrany přírody v Národních parcích jsou nyní totiž jednoznačně dány zákonem a nelze si je volně vykládat. Podobně jako už kdysi u nás a jak je tomu jinde ve světě, se za dlouhodobý cíl ochrany přírody v Národních parcích považuje „zachování nebo postupná obnova přirozených ekosystémů a zajištění jejich nerušeného vývoje. Zdůrazňujeme:... „obnova původních lesů, lesních ekosystémů", které se ve střední Evropě a tudíž i na Šumavě nezachovaly, a ne vytváření jakési „divočiny", jak o ni fabulují aktivisté, ale i „vědci", někteří úředníci a také pan ředitel Hubený. Obnovit původní lesy není plácání do větru. Jde o náročnou, vědecky podloženou a vysoce odbornou lesnickou nebo floristickou činnost. Využívá se poznatků lesnické fytocenologie a typologie, které dovedou stanovit, jak na tom kterém stanovišti vypadaly lesy před ovlivněním člověkem, v prvé řadě jaké zde rostly dřeviny. Teprve pak lze stávající les přeměňovat. Především se hledá způsob, jak zde navrátit původní druhy dřevin a spolu s tím vrátit lesu strukturu, členění a všestrannou diversitu.

V našich podmínkách kdysi převládaly lesy listnaté nebo smíšené, na Šumavě to byly lesy jedlobukové, s účastí smrku, který byl s přibývající nadmořskou výškou hojnější, ale teprve kolem 1200 m n.m. začal vytvářet čisté smrčiny, jak je známe nyní, co by hospodářské porosty.

V Evropě již běží celá řada projektů, většinou ve vysokohorském prostředí, kde je obnova přírodního charakteru ekosystémů subalpínských holí a horských luk méně problematická. Pro Národní park Šumavu proto bude opravdu prestižní a unikátní, když začne s obnovou zdejších horských lesů, jak bylo popsáno, ostatně ani nic jiného nezbývá, pokud má jít o plnohodnotný Národní park.
Změny, které přináší novela zatím jako by dřímou, zatím se nic neděje. Zákon ale nelze obejít a tak dříve nebo později bude třeba vysazovat, vysévat, buk, jedli, javory a další, když lze oprávněně předpokládat, že smrky se uchytí samy. Bude třeba oplocovat, chránit před okusem zvěří a v prvé řadě významně redukovat její početnost na takový stav, jakoby v parku již trvale žily 2 – 3 smečky vlků. Jakmile se obnoví původní lesy, měla by zde již vládnout příroda. Ale právě v případě vlků se ukazuje, že vše nemusí fungovat, jak chceme. Vlci třeba zjistí, že je jednodušší lovit ovce v ohradách nebo se v parku prostě trvale neusadí a tak kontrola, popřípadě intervence bude muset být dlouhodobá, ne-li trvalá.

Jisté je, že vedení parku stojí nyní před obřím úkolem a nepomůže dělat spící brouky. Byl to člověk, který šumavské lesy zcela změnil nejen v dávné minulosti, ale i nyní a musí to být opět člověk, který je obnoví.

Radomír Mrkva, emeritní profesor Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy university v Brně

Komentáře   

+10 # Hroch 2017-08-06 13:57
Národní park Šumava musí řídit zodpovědní přírodovědci, nikoli ,,to" co jej řídí nyní...
Sice nepíšu nic nového, víme to všichni, ale jistá fakta je třeba stále opakovat, dokud znalosti přírodních věd a zdravý rozum nezvítězí nad hloupostí ale i zištností milovníků škůdců všeho typu (...a to i v říši lidské...)

Když bude NPŠ vlastnit Hnití DUHA a různí poskoci jako je brabec, Hubený nebo agent ,,Polesný" , dočkáme se přeměny krásných lesnatých kopců v hromady kamení.

Ale pod vedením lidí jako je třeba právě pan prof. Mrkva, by to byl skutečný park, takový, jakým jsme jej chtěli mít - zelený, svěží, zadržující vláhu v krajině, poskytující útočiště i obživu nejen zvířatům, ale i lidem, kteří nejsou líní, a kteří umí svědomitě hospodařit v krajině tak, aby byl zachován její ráz, protože ji mají rádi a rozumí jí.

U členů HD nebo jím placených aktivistů můžeme věřit, že si umí vrazit jehlu do ruky, nebo nám odcitují něco z díla Karla Marxe ...a pak si spletou buk lesní se škumpou...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vítr u Vojenských lesů poškodil sto tisíc metrů krychlových dříví

Vítr u Vojenských lesů poškodil sto tisíc metrů krychlových dříví

Lesnictví

Silný vítr a bouřky způsobil od 10. do 19. srpna v lesních lokalitách ve správě Vojenských lesů a statků ČR (VLS) škody pohybující se okolo...

Čti dál
Školkaři varují: Krize českého lesního školkařství trvá dál

Školkaři varují: Krize českého lesního školkařství trvá dál

Lesnictví

Lesní školkaři na začátku jara upozornili na vážný stav v jejich oboru. Přes uskutečněná jednání na úrovni Ministerstva zemědělství se podle nich zatím nepodařilo najít...

Čti dál
SVOL k petici Zelených: České lesy zadržují vodu v krajině i bez další certifikace

SVOL k petici Zelených: České lesy zadržují vodu v krajině i bez…

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR odsuzuje petici „Na sucho se musí od lesa", kterou spustila Strana zelených 10. srpna. Petice obsahující řadu...

Čti dál
Více než sto tisíc metrů krychlových dříví poškodil silný vítr

Více než sto tisíc metrů krychlových dříví poškodil silný vítr

Lesnictví

Přes sto tisíc metrů krychlových dříví poškodil vítr od 9. do 11. srpna ve státních lesích, které spravuje podnik Lesy ČR. Škoda na zpeněžení dříví...

Čti dál

18°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 52%

Vítr: 22.53 km/h

  • 22 Srp 2017 18°C 8°C
  • 23 Srp 2017 20°C 7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC