Přihlásit

Co lze očekávat v Národním parku Šumava a o čem se zatím nemluví (prachaticky.denik.cz)

Šumava - Uplynuly již téměř dva měsíce od doby, co vstoupila v platnost novela zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a nezdá se, že by si mnozí účastníci dávných sporů o Šumavu, včetně ředitele Hubeného, zcela uvědomili, co se nyní zásadně změnilo a kudy se Šumava musí ubírat.

Cíle ochrany přírody v Národních parcích jsou nyní totiž jednoznačně dány zákonem a nelze si je volně vykládat. Podobně jako už kdysi u nás a jak je tomu jinde ve světě, se za dlouhodobý cíl ochrany přírody v Národních parcích považuje „zachování nebo postupná obnova přirozených ekosystémů a zajištění jejich nerušeného vývoje. Zdůrazňujeme:... „obnova původních lesů, lesních ekosystémů", které se ve střední Evropě a tudíž i na Šumavě nezachovaly, a ne vytváření jakési „divočiny", jak o ni fabulují aktivisté, ale i „vědci", někteří úředníci a také pan ředitel Hubený. Obnovit původní lesy není plácání do větru. Jde o náročnou, vědecky podloženou a vysoce odbornou lesnickou nebo floristickou činnost. Využívá se poznatků lesnické fytocenologie a typologie, které dovedou stanovit, jak na tom kterém stanovišti vypadaly lesy před ovlivněním člověkem, v prvé řadě jaké zde rostly dřeviny. Teprve pak lze stávající les přeměňovat. Především se hledá způsob, jak zde navrátit původní druhy dřevin a spolu s tím vrátit lesu strukturu, členění a všestrannou diversitu.

V našich podmínkách kdysi převládaly lesy listnaté nebo smíšené, na Šumavě to byly lesy jedlobukové, s účastí smrku, který byl s přibývající nadmořskou výškou hojnější, ale teprve kolem 1200 m n.m. začal vytvářet čisté smrčiny, jak je známe nyní, co by hospodářské porosty.

V Evropě již běží celá řada projektů, většinou ve vysokohorském prostředí, kde je obnova přírodního charakteru ekosystémů subalpínských holí a horských luk méně problematická. Pro Národní park Šumavu proto bude opravdu prestižní a unikátní, když začne s obnovou zdejších horských lesů, jak bylo popsáno, ostatně ani nic jiného nezbývá, pokud má jít o plnohodnotný Národní park.
Změny, které přináší novela zatím jako by dřímou, zatím se nic neděje. Zákon ale nelze obejít a tak dříve nebo později bude třeba vysazovat, vysévat, buk, jedli, javory a další, když lze oprávněně předpokládat, že smrky se uchytí samy. Bude třeba oplocovat, chránit před okusem zvěří a v prvé řadě významně redukovat její početnost na takový stav, jakoby v parku již trvale žily 2 – 3 smečky vlků. Jakmile se obnoví původní lesy, měla by zde již vládnout příroda. Ale právě v případě vlků se ukazuje, že vše nemusí fungovat, jak chceme. Vlci třeba zjistí, že je jednodušší lovit ovce v ohradách nebo se v parku prostě trvale neusadí a tak kontrola, popřípadě intervence bude muset být dlouhodobá, ne-li trvalá.

Jisté je, že vedení parku stojí nyní před obřím úkolem a nepomůže dělat spící brouky. Byl to člověk, který šumavské lesy zcela změnil nejen v dávné minulosti, ale i nyní a musí to být opět člověk, který je obnoví.

Radomír Mrkva, emeritní profesor Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy university v Brně

Komentáře   

+10 # Hroch 2017-08-06 13:57
Národní park Šumava musí řídit zodpovědní přírodovědci, nikoli ,,to" co jej řídí nyní...
Sice nepíšu nic nového, víme to všichni, ale jistá fakta je třeba stále opakovat, dokud znalosti přírodních věd a zdravý rozum nezvítězí nad hloupostí ale i zištností milovníků škůdců všeho typu (...a to i v říši lidské...)

Když bude NPŠ vlastnit Hnití DUHA a různí poskoci jako je brabec, Hubený nebo agent ,,Polesný" , dočkáme se přeměny krásných lesnatých kopců v hromady kamení.

Ale pod vedením lidí jako je třeba právě pan prof. Mrkva, by to byl skutečný park, takový, jakým jsme jej chtěli mít - zelený, svěží, zadržující vláhu v krajině, poskytující útočiště i obživu nejen zvířatům, ale i lidem, kteří nejsou líní, a kteří umí svědomitě hospodařit v krajině tak, aby byl zachován její ráz, protože ji mají rádi a rozumí jí.

U členů HD nebo jím placených aktivistů můžeme věřit, že si umí vrazit jehlu do ruky, nebo nám odcitují něco z díla Karla Marxe ...a pak si spletou buk lesní se škumpou...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál
K návrhu novely zákona o zbraních

K návrhu novely zákona o zbraních

Myslivost

Dne 7. února 2018 vláda schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění...

Čti dál
Je důležité vést mladou generaci ke schopnostem kritického myšlení

Je důležité vést mladou generaci ke schopnostem kritického myšlení

Lesnictví

Mendelova univerzita v Brně vznikla již v roce 1919. Ke stoletému výročí ji povede profesorka Danuše Nerudová, první rektorka v historii univerzity. Jedním z jejích...

Čti dál
Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Lesnictví

Agrární komora ČR vyzvala vládu v demisi, aby prosadila mimořádná řešení kalamitní kůrovcové situace. V legislativě by měl kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) vyřešit parametry...

Čti dál

-6°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 62%

Vítr: 51.50 km/h

  • 18 Bře 2018 -2°C -7°C
  • 19 Bře 2018 -2°C -7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby