logo Silvarium tisk

Rybník (Domažlicko) 22. října (ČTK) - Fotopast umístěná nedaleko obce Rybník v CHKO Český les opětovně odhalila v této oblasti kočku divokou. Fotografie je jedním z mála důkazů o jejím výskytu v ČR. Přírodovědci donedávna vůbec netušili, že v Českém lese žije. ČTK to dnes řekla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Fotopast, která zvíře zachytila, je součástí rozsáhlého mezinárodního projektu 3Lynx, který slouží hlavně k pozorování rysa ostrovida.

"Kočka divoká patří mezi nejvzácnější druhy naší fauny. Porovnáním fotografií jsme navíc zjistili, že jde o stejné zvíře, samce, který byl během posledních tří let zachycen v oblasti Čerchova a v Bavorsku," řekla Milena Prokopová ze Správy CHKO Český les. Potvrzuje to, že kočka divoká může urazit i desítky kilometrů v období, kdy hledá vhodné místo, kde by se dlouhodobě usadila. Obývá rozsáhlé území, její domovský okrsek může být až 370 hektarů. Při svých přesunech musí jedinci překonávat překážky, jako jsou železnice a silnice, které jsou pro ně největší hrozbou. "To, že našla v Českém lese svůj domov, dokládá, že tu má příznivé podmínky, tedy hlavně dostatek potravy a klid," uvedla Šůlová.

Kočka divoká z naší přírody v minulosti zmizela, ale v poslední době se začíná vracet. Ojediněle byla pozorována v CHKO Bílé Karpaty, Beskydy, Podyjí, Šumava a Český les. Zatím jde o zvířata, která tudy jen procházejí, nepodařilo se doložit jejich rozmnožování.

Teritorium kocoura bývá několikanásobně větší než samice a zahrnuje většinou i víc teritorií koček. Domovský okrsek je velký od 150 do 370 hektarů. Aktivně bráněné jádrové území výskytu k výchově mláďat je od 50 do 70 hektarů. Kočka divoká jako teplomilný a suchomilný druh obývá raději smíšené lesy středních a nižších poloh, kde je vyšší nabídka potravy. V jehličnatých lesích vyšších poloh jsou teritoria obecně větší, což souvisí právě s nižší dostupností potravy. V zimě se stěhuje do nižších poloh a do míst, kde není souvislá sněhová pokrývka. Obsazené teritorium si značí trusem a drápanci na stromech. Živí se drobnými zemními savci a pěvci.

Cílem projektu 3Lynx je dlouhodobé monitorování česko-bavorsko-rakouské populace rysa ostrovida pomocí fotopastí. Podle rozložení skvrn na těle jsou vědci schopni rozeznat individuálního jedince a v mnoha případech určit, kde se vyskytoval dříve a kde se narodil. Fotomonitoringem lze zachytit i jeleny, srnce, kunu, jezevce, lišku a mývala.

Komentáře  

+1 # Hroch 2018-10-23 19:07
Rybníky - krásné místo.
Škoda, že z tamní budovy PS je rehabilitační centrum pro fe.ťáky ...
+4 # lesnar 2018-10-25 11:35
Až takový PéeSák jste, až takový vulgarismus je Vaše přesvědčení?

http://www.vojensko.cz/8-rps-rybnik-bernstein
-1 # Hroch 2018-10-25 21:20
Zkuste uvažovat složitěji. Máte na to...možná...
+2 # lesnar 2018-10-26 11:39
Co je složitého na Vaší reakci? Co je složitého na tom, že jste vypípnuté "feťáky" nahradil "fe.ťáky"? Co je složitého na tom, že se nejste schopen vyrovnat s "demokratickým bordelem"? To využití je OK a ostnaté dráty kolem západní hranice nejsou OK.
-3 # Vladimír Pelíšek 2018-10-26 15:32
Nečekejte, že se něco dozvíte tam, kde nic kromě nemocného ega neexistuje. Existuje k tomu pár trefných příměrů, třeba údajná tradiční indiánská moudrost: "orel ztratil nejvíc času, když si povídal s vránou", nebo oblíbené rčení mé prababičky (upravené, aby prošlo cenzurou vulgarismů): "exkrementu bičem nenakroutíš...".

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě