logo Silvarium tisk

Skončila zima a s ní topná sezona. Pokud si chcete s klidem zapálit oheň v krbu i v té následující, od přípravy paliva si prakticky neoddychnete. Dřevo je třeba mít nachystáno dopředu. Nejméně rok, optimálně dva.

Koupit již hotové, nebo se vydat cestou samovýroby Tvrdé, nebo měkké A jak dlouho a správně dřevo vysušit To jsou tři základní otázky, na které byste měli najít odpovědi, pokud si chcete svůj krb či krbová kamna užít. Nezdá se to, ale mnoho z nás se často dopouští chyb, jež topení palivovým dřívím zcela zbytečně komplikují.
„Lidé mají mylné představy. Myslí si, že nejlepší dřevo je to nejlevnější," řekla TÝDNU podnikatelka Naďa Lounková, provozující firmu na zpracování palivového dřeva v Moravskoslezských Beskydech. Nízká cena přitom téměř stoprocentně znamená, že pořizujete polotovar, který má k finálnímu špalku vhodnému k topení ještě hodně daleko.
Říká se, že dřevo během svého zpracování člověka zahřeje několikrát. Poprvé, když se kácejí stromy v lese, podruhé při jeho odvozu, potřetí, když ho řežete na požadovanou délku, a počtvrté, když ho štípete na špalky. Na všechny tyto činnosti byste měli pamatovat, když vám někdo nabídne lacinou hmotu pro samovýrobu.

Drahá lopota

A nejde jen o množství vynaložené práce. Abyste byli v lese co platní, potřebujete adekvátní výbavu. Ta spočívá v motorové pile (včetně benzinu a oleje k mazání řetězu), sekyře a někdy i palici a klínech. Jestliže jste dosud s motorovkou neměli tu čest, na dělání dřeva uprostřed luhů a hájů raději zapomeňte. Chce to zkušenosti.
Alternativou je nákup špalků nařezaných takzvaně na metry. I zde je ovšem zapotřebí připočítat k pořizovací ceně další náklady, jež se zpracováním souvisejí. Volba je samozřejmě zcela na vás, ale při poctivém počítání zjistíte, že nejlevněji vás nakonec vyjde nákup již nařezaného a naštípaného paliva.

Určit správnou tvrdost

Ještě než začnete brouzdat po internetu, ujasněte si, co od topení dřevem očekáváte. Jestliže si chcete za dlouhých zimních večerů jen navodit příjemnou atmosféru a krb používáte spíše jako doplněk k hlavnímu zdroji vytápění, mohli byste vystačit s nějakým jehličnanem coby reprezentantem měkkého dřeva. Na trhu nejčastěji narazíte na smrk. Jeho cena dosahuje přibližně 60 až 75 procent ceny špalků bukových. Měkké jehličnaté dřevo má nižší hustotu, a tak vám v topeništi vydrží kratší dobu. Má rovněž nižší výhřevnost, což vám nemusí vadit právě v případě, kdy od něj nečekáte, že jím vytopíte celý dům. Naproti tomu buk, dub či habr jsou zástupci paliva pro vydatné topení za třeskutých mrazů. Oproti jehličnanům mají listnáče výhodu, že při hoření neprskají. Jsou tedy vhodné i pro otevřená topeniště.
Ať už se rozhodnete pro měkké, či tvrdé dříví, na jeho pořízení byste měli myslet s dostatečným předstihem. V případě jehličnanů nejméně rok, u listnáčů raději dva roky dopředu. Málokdy seženete za přijatelnou cenu palivo, které je dostatečně vysušené, a tedy připravené k bezprostřední spotřebě. Přesněji řečeno, i takové lze koupit, ale počítejte přinejmenším s dvojnásobnou cenou.

Skladovat na vzduchu

Proč ale nevyužít toho, aby čas pracoval pro vás Obzvláště máte-li ke skladování a vysušení dřeva dostatek vhodného místa. Čerstvě vytěžená hmota v sobě může mít až padesát procent vlhkosti. Než půjde do kamen, měla by vlhkost dosahovat optimálně kolem deseti až dvaceti procent. To znamená, že z jednoho kubíku dřeva se musí odpařit až 200 litrů vody.
Různé druhy dřevin vyžadují různě dlouhou dobu i různé podmínky pro skladování. Například bříze může skladování dokonce uškodit, a tak by do ohně měla jít nejpozději po jednom roce. U většiny dřevin se ale kvalita správným uskladněním nezhoršuje. Naopak, vyschlé dřevo je vždy lepší.
Aby toho bylo dosaženo, pamatujte, že důležité je proudění vzduchu, nikoli teplota, v níž dřevo uchováváte. Přednost tedy dávejte venkovním, byť chladným prostorám před uzavřenou vyhřátou místností. Ideální je vzdušný přístřešek třeba pod převislou střechou. Tam se vám dřevo nemůže zapařit a chytit hnilobu či plíseň.
Ještě před sušením ho naštípejte na špalky, které se vám vejdou do topeniště. Rozhodně je nenechávejte vcelku – jednak hůře vysychají, jednak riskujete, že dřevo zabalené v kůře vám ztrouchniví. Zejména citlivý je dub, jehož kůra je mimořádně tlustá. Dřevo rovněž není vhodné skládat přímo na zem, podložte ho nejlépe paletou. Stále platí, že klíčem ke správnému vyschnutí je přístup a proudění vzduchu všemi záhyby vyrovnané hranice.

S kalkulačkou v ruce

Nyní už zbývá jen si vybrat. Internet je plný obchodů, kde lze dříví objednat podle svého gusta. Vyplatí se hledat co nejblíže bydlišti, protože ceny v e-shopech jsou uváděny bez dopravy, která není zrovna zanedbatelnou položkou. Někdy vám ale dodavatelé palivo dovezou i bezplatně, pokud odeberete nějaké minimálně stanovené množství.
Občas ale bývá obtížné se v nabídce palivového dřeva správně zorientovat. Potíž je v tom, že prodejci uvádějí ceny za různá množství, nejčastěji za prostorový metr rovnaný nebo prostorový metr sypaný a zkratkami prmr či prms. Jde o údaje o objemu dřeva narovnaného či nasypaného do krychle o rozměrech 1 × 1 × 1 metr. Sypaný metr přitom může obsahovat téměř o polovinu méně dřeva než metr rovnaný (viz Jak se počítá objem dřeva).
Někteří prodejci dřevo dodávají v atypických balících o velikosti 1 × 1 × 1,6 či 1,8 metru, což nabídku ještě více znepřehledňuje. Proto se vyplatí při nákupu paliva na zimu pečlivě počítat. Je to sice trochu otravné, ale věřte, že to není zbytečně vynaložená námaha.

Komentáře  

0 # krystofff 2018-09-07 11:04
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat.
Jak je to s briketama..něco málo jsem našel tu https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/jakym-palivem-topit--aneb-setrime-za-topeni/
ale potreboval ybch vic poradit..
je na topeni briketama specialni prizpuiosbeny krb/kamna?
Dekuji za odpoved

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě