Přihlásit

Konec holých strání. V lese u Mácháče už se těžit nebude (MF Dnes)

Konec holých strání. V lese u Mácháče už se těžit nebude
CHKO už dál nechce kácet kůrovcem napadené stromy v národní přírodní rezervaci Břehyně Pecopala u Doks. Ekologové chtějí, aby za těžbu padly pokuty a tresty.

ČESKOLIPSKO Motorové pily už se nerozeřvou v donedávna panenské přírodě národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala v okolí Máchova jezera. Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj zde vzdala boj proti kůrovci pomocí intenzivní těžby. Zároveň změnila výjimku, na základě které zde vlastník lesa (Vojenské lesy a statky ČR) kácel napadené smrky.

„Nepovolili jsme intenzivní těžbu, která zde probíhala v minulosti. Dál už touto cestou jít nechceme. Myslíme si, že takto velké zásahy do rezervace nepatří. Území ponecháme přírodním procesům," řekl MF DNES zástupce vedoucího správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Michal Smrž.

Zákaz intenzívní těžby platí na dva roky, pak se bude CHKO případnými žádostmi zabývat a znovu je posuzovat.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Komentáře   

+3 # Starý 2019-09-26 08:01
No skvělé, udělejte si pojednání kolik, například za deset let projede mechanizace po lesním hektarovém pozemku a kolik na zemědělském?
To budete čubrnět !!!!
A pak kde by bylo vhodné ponechat plodiny ve prospěch stínu a ochrany půdy !!!!

Vaše hodnocení mi tak nějak nesedí a v příměrech úplně propadají.

Ledaže by jste u vás v kraji neměli pole a souvislosti-porovnán í vám přirozeně unikají, ale i to jde omluvit.
-10 # Vladimír Pelíšek 2019-09-25 10:58
Samozřejmě moudré rozhodnutí. Pokud se totiž radikálně neochladí a nezvlhčí klima, smrk z většiny ČR během několika desítek let tak jako tak spontánně vymizí. Žádné zásahy na to nebudou mít významný vliv - ano, možná tento proces tu a tam zpomalí, zato výrazně znesnadní přirozenou obnovu. Obří paseky od obzoru k obzoru bez mrtvé dřevní hmoty coby aspoň mírného stínu a zdroje živin, plus uježděná půda, je totiž to poslední, co naše lesy potřebují.
Z důvodu této situace zmizí lesy (resp. smrk) z téměř poloviny současné lesní půdy, což bude mít obrovské (bohužel negativní) dopady na klimatické poměry v ČR. Není a nebude v silách země takto obrovskou plochu rychle zalesnit, takže na řadě míst na desítky let porostou pouze jakési lesiny sestávající z měkkých dřevin, které budou fci lesa plnit aspoň částečně. Velkoplošný pasečně-holosečný způsob hospodaření s boreálními dřevinami, v ČR dovedený do zrůdné dokonalosti, tak ukáže opravdu v plné síle, co DOOPRAVDY naší přírodě přináší.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

MZe spustilo příjem žádostí o finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity

Lesnictví

Celkem 2,5 miliardy korun dostanou podle Ministerstva zemědělství letos a v příštím roce nestátní vlastníci lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Žádosti o podporu se...

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Podzimní aktualizace kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Na základě analýzy satelitních dat Planet ze září 2019 byla pracovištěm Dálkového průzkumu země ÚHÚL provedena detekce jehličnatých těžeb za rozdílové období září 2018 až...

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský...

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby