Přihlásit

Kraj dělá proti kůrovci maximum, národní park nic, říká hejtmanka na výzvy z ciziny (aktualne.cz)

Představitelé některých lesnických organizací v Bavorsku a Rakousku požadují razantnější zásah proti kůrovci na Šumavě. Podle nich je jediným řešením odstraňování napadených stromů. Uvedli to na společném setkání v německém Freyungu, jehož se zúčastnili i čeští zástupci. Podle nich kůrovec ze Šumavy ohrožuje i lesy v Německu a Rakousku. Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) tvrdí, že šumavský národní park proti kůrovci vůbec nezasahuje. Vedení parku toto tvrzení odmítá.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+3 # bergfreund 2019-07-25 12:00
Tak znovu...MŽP a ani Hubený přece nepřiznají,že to je vina jejich...zatím udělali vše aby to nešlo...viz jejich zákon 114...že je tam něco špatně..když sedlák blbě zaseje..tak má bud málo..nebo to zaorá/ dostane dotaci :D / ale les je na min 100let...a že to ti naši předci nedělali asi špatně,když dodržovali lesní zákon a ne 114 a byl les zelený...dřív třeba byla norma na kurovce..spolupracov al výzkumák...kdo jí dnes zná...kdo se jí řídí...nevidím nikde nic...p.profesor Zahradník napsal takovou kuchařku..jak na brouka...
+3 # Starý 2019-07-23 19:17
Tak škody jsou a stále rostou. Ale Mžp nepotřebuje toto slyšet...
Potřebuje rychle odvrátit pozornost na někoho jiného a tak hledá a hledá.....
V dnešní situaci už jim těžko někdo uvěří a tak to mají sakra těžké....

Tak jim dopřejme času a klidu, oni přemýšlí a pletichaří... však je to dřina pánové udržet si své sesle..

A kůrovci ti je nezajímají. A že je kůrovce hodně a cena dřeva nízká....tak nebudeme v národních parcích dělat nic.
-3 # Máchal 2019-07-25 09:45
Pletichaření, ano.

"Považujeme za podivné, že paní hejtmanka nepřizvala do pracovní skupiny žádného zástupce Národního parku Šumava, ministerstva životního prostředí, Národního parku Bavorský les nebo zástupce bavorských státních lesů," řekl Hubený.

Na tom není nic podivného, mnohem snáz se kydá špína a veškerá vina na někoho, koho nepřizveme. Komu neumožníme se bránit, předložit LHE, poukázat na to, že největší kalamita se do jižních Čech přivalila z úplně z druhé strany apod. - doplnit relevantní údaje i o nepříliš regionálně politicky výhodné dílky skládanky. Tomuhle se říká takzvaně se odkopat.
-1 # Starý 2019-07-25 10:11
Ano máte pravdu, měli tam být všichni, ale i já tady oslovuji ministra a nic, pokud hejtmanka oslovuje ministra a stejně jako SVOL a ostatní byť my drobní vlastníci nikomu nestojíme ani za nic, tak se nedivím, že tam nebyl nikdo pozván.
Pan ministr má na tyto věci i celé tiskové oddělení... nebo se mýlím?
Tak nevím kdo se odkopává?
+6 # pkarm 2019-07-25 10:17
Z článku jasně vyplývá, že akci pořádaly lesnické organizace z Rakouska a Bavorska. Koho pozvou, nebo nepozvou je jen na nich. Paní hejtmanka byla organizátory zřejmě pozvána a pan Hubený nikoliv.
+2 # Starý 2019-07-25 10:20
Vzhledem k "aktivnímu" přístupu ministerstva a některých dalších proti kůrovcům nikomu za to nestojí...

Pak je i smutné, že aparát Mze a i Mžp, ani tyto akce nesleduje, a ani od svých podřízených o nich asi neví.
Což svědčí o jejich zájmu o zvládání kalamity....
-5 # Máchal 2019-07-25 11:00
A kdyby věděli, tak co? Mají se jim tam aktivně na tu jejich svolanou akci nasáčkovat? Jde o to, co je cílem celé té akce - zjistit stav věcí a dosáhnout změn, včetně případné úpravy přístupu ze strany NP? Bez toho, aby je někdo oslovil, jen lhaním přes média? To není moc konstruktivní přístup k tomu, s někým něco vyjednat.
+5 # Starý 2019-07-25 11:18
Ano beru, a o kůrovcích v našich krajích také nevědí????
Tento přístup jsem již také zažil...
Skvělý alibismus, ale u nás funguje...

Nezlobte se, i já jako neplacená nicka řadu těchto věcí sleduji již řadu let a vím o nich. A pokud bych byl skvěle placený ministr a ještě měl na to aparát, tak bych asi musel za peníze daňových poplatníků jednat.
No a co se děje?
+2 # Máchal 2019-07-25 12:25
Mohl byste prosím nějak konkrétněji popsat své cílené kroky, kdybyste byl na místě ministra?

A ještě jednu otázku nadhodím: "kraj dělá proti kůrovci maximum" - konkrétně to paní hejtmanko obnáší co?
+4 # Starý 2019-07-25 12:42
Já a hejtmanka??

Ale ke krokům, ihned bych krátil dotace a dal potřebné finance na sběr vhodného genetického materiálu pro naše školky, odložil bych zalesňovací povinnost na 5- 10 let dle trvání teplotního výkyvu, co tu máme. Podpořil bych tvorbu mezí, větrolamů, mokřin a rybníků.
Zrušil bych suché poldry a udělal nich moderní záchytové nádrže na přívalovou vodu.
U daní bych zrušil daně na meze, mokřiny, lesy a zejména přechodová místa mezi lesy a polními celky.
Od podniku ČEZ, který nás všechny ždíme, bych místo zbytečných investic v zahraničí, dotoval politiku malých tůní a mokřadů, dotoval bych jejich ruční sekání, zakládání hnízdišť pro ptactvo, hmyzích útvarů, políček pro zvěř, zejména vznik bažantnic, za což bych naopak myslivcům dal plošnou úhradu za každý kus spárkaté nad normovaný stav ve výši 30 000 kč a z tohoto platil vznik záchytných políček a remízů pro pernatou.....
a tak dál... stačí?
+2 # Starý 2019-07-25 12:53
Přidám další, zemědělec by měl podporu za vracení biologických složek do půdy, za tvorbu mezí a remízů a jejich údržbu, za hnojení půdy, za zabránění splachů v období přívalových srážek, za čištění rybníků a použití usazenin jako hnojiva, za pastvu a chov dobytka, drůbeže, hus, kachen, koz, ovcí v poměru zvládnutelném pro danou oblast.
ubral bych pojišťovnám na ziscích z povinného ručení a místo hlídek, sponzoringu kde čeho ze zaručených peněz bych jim dal za povinnost vysazovat podél komunikací aleje a přírodní pásy, včetně údržby...mám pokračovat?
Ostatně já nicka nechápu, jak mi stát může přikázat platit povinné ručení, ještě k tomu komerční pojišťovně, která permanentně zdražuje, ale při tom sponzoruje, má hromadu reklam, akcí, nová auta a další... ještě vytváří zisk a přitom do životního prostředí dají co? Už jste viděl po nehodě do lesa, stromu, od pojišťoven uhrazenu újmu vlastníkovi pole, lesa, mokřadu a pod., já tedy ne a to že mi v lese zůstalo již několik aut, sůl ničí stromy kolem silnic a v lesích a dále... v tomto jsme unikum a zisky, ty jdou přeci do zahraničí....
-2 # Máchal 2019-07-25 15:11
Ani jeden z těch kroků, které byste jako současný ministr udělal, aktuální kůrovcovou kalamitu neřeší.
+2 # Starý 2019-07-25 16:23
Vážený pane, nevím kolik času trávíte v lese?
Mám několik dekád plné praxe s kůrovci, dnes už nejde činit, nežli těžit a těžit, čistit a čistit.
Ale jde dělat protiopatření a ty jsem vám některá řekl, včetně snižování důsledků.
Uvolnit maximálně vlastníkům ruce v jejich počínání a ne je **vulgarismus** plánovitým lesním zákonem, včetně vyhlášek.!

A nebo i na tyto věci budeme opět zase desítky let čekat.

Mne celý život učili jednat proti kůrovci ihned a razantně, ale toto před cca deseti lety v této společnosti padlo, tak co chcete více?

Kouzelník nejsem, ale dnes bez rychle přijatých opatření, to opět nepůjde a nastoupí skutečné sucho, ne to kůrovcové, nastoupí další následní škůdci a to teprve bude.....

No ostatně řešil jste někdy takovéto situace v praxi?, ne od stolu a počítače....Já v daleko menším ano a bylo to někdy k zoufání, ale protiopatřeními to vyšlo.
Říkat je tu, je blbost, sotva fungovaly v malé míře, ale fungovali...

Tyto věci v této šíři může řešit pouze silný stát a ne to co tu je ve vysokých patrech a v politice. A až se jim to hochům sesype, a nebude to dlouho trvat, tak si to tu povíme.

Ostatně podobný stav bez kůrovců, (zde jsem věřil, že se něco takového nestane) … předvídám již patnáct let, dá se to odečíst z kronik a záznamů našich předků. Dle nich by to mohlo trvat až cca 8 let, tak za chvilku budeme v půlce... no osobně jsem připravený a co vy?

Každý z nás může dělat opatření na své úrovni, ale většina naší společnosti je zvyklá, že je dělá někdo za ni. Ale příroda ta nám nic nedaruje a pak...
Až některým vyschnou hrdla, počítače je nespasí a entr nezachrání a ani neobnoví životy, co potom?

Přemýšlejte,,,,

Věřím, že máte vysoké sebevědomí a že jej nebudete muset, tak jako já již párkrát v životě, sklopit až pod hranu, a to vám přeji, ale i více.
+3 # Starý 2019-07-25 17:02
A víte co, …. jedno opatření vám povím, jde vybrat části lesa, kde už toho tolik nehrozí a odsoudit ji k jasnému zániku. Tam dát co jde za feromony a čekat a poctivě hlídat, co kůrovci dělají....pak včas asanovat včetně větví.
Problém je, že lesník musí znát dobře chování kůrovců, sledovat poctivě proudění vzduchu, proudění vzduchu v dané části porostu a vědít, kde má problém s kůrovci v dané oblasti. I kam proudí pach feromonů a kam je dát. Sledovat sluneční svit a zasychání a pach stromů-jejich atraktivitu.
Kolik lidí se těmito věcmi, které žádná aplikace neumí zabývá???

Pozor funguje v tom hodně proměnných, ale zabírá to většinou pro celou oblast v rozsahu tak 20 km...vyzkoušeno osobně.
Jako ministr bych rychle sháněl lidi, kteří se nebojí a umí....ne šplhouny a dobré mlčochy a přisluhovače.
Věřte, že by o mně bylo slyšet...
Na druhou stranu tyto ambice nemám a odpovídám vám na vaše otázky, abych nebyl stejný jak mnou oslovený pan ministr...
Dále bych okamžitě zatočil s odborem myslivosti na ministerstvu.. kdo může sakra tak dlouho tolerovat vysoké stavy spárkaté a mizivé stavy drobné.?
Ihned bych měnil dotační politiku, ale to máte již výše....
+8 # bergfreund 2019-07-23 15:01
Dobrý den, začnete vyčíslovat následné škody hospodařením parku...ale pozor, vědecká část rady jsou vědátoři, kteří mají z NP státem placenou laboratoř a berou na to dotace...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Lesnictví

V průběhu března 2020 se i v České republice začal šířit nový typ koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2, způsobující nemoc COVID-19. Po zkušenostech z jiných...

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) nyní nově definovalo podmínky, za kterých je možné skutečnost skladování dřeva na zemědělské půdě z...

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Lesnictví

Vlastníci lesů budou moci získat dalších 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za pokles cen dřeva v minulých letech. Dnes s uvolněním této částky souhlasila vláda...

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesnictví

Státnímu podniku Lesy České republiky se na práci v lesích zatím přihlásilo několik stovek lidí. Většinou jde o studenty a také o lidi, kteří kvůli...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby