Přihlásit

Kůrovec: temné vyhlídky (Haló noviny)

Pokud se naplní krizové scénáře, mohlo by být letos napadeno kůrovcem 500 000 hektarů smrkových lesů, což je polovina jejich rozlohy v ČR. Na setkání se středočeskými starosty to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Lesníci podle něj nyní čelí největší kůrovcové kalamitě v historii českých zemí. Odborníci a lesní hospodáři se podle něj shodují v tom, že nynější kůrovcová kalamita se nedá zastavit, ale jen zpomalit.

»Situace je opravdu vážná, ale je to zároveň výzva, abychom se podívali na to, jak by lesy měly vypadat v budoucnu,
« uvedl ministr. Brabec upozornil na proměnu skladby českých lesů. Připomněl, že před nástupem císařovny Marie Terezie bylo v lesích 11 procent smrků, nyní je to podle něj v ČR 60 a na Vysočině 70 procent.

Celý článek najdete v Haló novinách.

Komentáře   

+20 # Lynx 2019-06-19 21:30
A diví se někdo?
Stačí se podívat, jak se "aktivně" zasahuje. Vytěží se souše, OK. Vytěží se ale napadené dřevo, které je plné brouka a larev, a to leží na skládkách několik dní i týdnů. Bez asanace!!!
Má to potom smysl?
+22 # Starý 2019-06-19 13:48
A kdy půjdete s těmito aspekty skutečně bojovat???
Pane ministře.
Také pracuji, jako vy, mám rodinu, jako vy ale rozdíl mezi námi je!!!
Víte jaký!!!
Já nemohu s velkou slávou zasadit jeden strom a vzývat, jak jsem zachránil lesy.
Já musím vysadit tisíce stromů, musím se dívat jak krmím zvěř, kterou nesmím rušit a nedej bože lovit a pak musím bez žádné velké slávy plnit zákon a jeho podmínky, které nám stále diktujete.

Poznáte ještě z výše vašeho postu, kde je ten rozdíl?
+18 # Máchal 2019-06-20 08:45
Špatný hrob, ministr Brabec se k tématu sice rád vyjadřuje (a nabíhá si tím jako viditelný terč :)), ale ve skutečnosti s tím nic moc dělat nemůže. Co mě děsí daleko víc, je ticho z MZe, které místo systémových kroků řeší p......y jako dotace na traktory, a čeká, že se to snad nějak přežene.
+14 # Starý 2019-06-20 09:49
Ticho je hrozivé, na to že je tu člověk neustále oslovuje.
Ovšem i chování vlády je výjimečné, místo aby rychle řešila zachování krajiny, což lze s výraznou předností lze chápat jako veřejný zájem, řeší ihned dotace na motorky a různé další blbosti - i když nic proti motorkářům a jiným zájmovým skupinám.

Ale změny v přírodě-lesích, které se tu dějí za přispění člověka, jsou dle mého přednostnější k řešení a bez řešení postihnou všechny komplet ..
+21 # Máchal 2019-06-20 10:52
Ono na tom ale není nic divného, když premiér a ministr zemědělství jsou agrobaroni, které zajímají úplně, ale úplně jiné věci, než nějaký stav lesů. Ano, občas k tomu něco vyblekotat musí, ale jsem přesvědčený, že je tenhle problém na jejich žebříčku priorit dost nízko. A zlepšování stavu krajiny změnou způsobu hospodaření, pěstování jiných plodin a zjemnění krajinné mozaiky jde přímo proti jejich osobním zájmům. Za to "chceme zpátky motýle" a "včely milují řepku" bych právě jemu naplil do tváře, a ne kvůli tomu, že je to gramaticky špatně. To on a lidi jako on nesou přímou zodpovědnost za drastický úbytek hmyzu v krajině a myslím, že o důsledcích na lidské zdraví se ještě taky leccos dozvíme. To je otevřený výsměch. :-x

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa

Lesnictví

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo nehasí - zákon to umožňuje, pokud by...

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Komerční zpráva

Letošní Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC proběhne na brněnském výstavišti od 29. října do 1. listopadu. Už v minulém ročníku se WOOD-TEC...

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Lesnictví

Zhruba pět stovek rakouských lesníků protestovalo 18. 7. na hranici s Českem proti dovozu levného dřeva ze zahraničí. S odvoláním na místní zemědělský svaz o...

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Lesnictví

Aktualizováno 19. 7. Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby