Přihlásit

Lesníky straší koronavirus, na Vysočině brigádníky na sázení stromů odmítají (havlickobrodsky.denik.cz)

Pojďte pomáhat do lesa. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR s Lesy České republiky vyhlásily projekt, který má pomoci zajistit brigádníky na výsadbu stromků ve státních, obecních a soukromých lesích. Na webu začaly zveřejňovat kontakty, kde se mohou zájemci o výpomoc hlásit. Podle mluvčí Lesů ČR je zájem obrovský, lesníci musí sestavit pořadník. Naopak na Vysočině lesníci brigádníky spíš odříkají.

"Bojí se, že nebudou schopni zvládnout bezpečnostní koronavirová opatření. Podle předsedy sdružení Františka Kučery je důležité i to, jestli budou mít lesníci na zalesňování peníze. "Jestli budou schopní zaplatit sadební materiál a potřebné pracovníky," řekl. Mnozí vlastníci podle sdružení ještě nedostali ani kompenzace za škody způsobené kůrovcovou kalamitou za poslední čtvrtletí roku 2017 a rok 2018. Vyplacené podle Kučery zatím nebyly ani všechny příspěvky na hospodaření v lesích, o které lesníci požádali vloni.

S výsadbou v lesích podle sdružení pomáhalo hodně zahraničních dělníků a mnozí z nich opustili Českou republiku předtím, než vláda prodloužila platnost krátkodobých víz. S výsadbou pomáhala často veřejnost, ale v současné době se kvůli karanténě tyto akce omezily nebo úplně zrušily.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+12 # Starý 2020-04-01 14:01
Rozhodně bych se lidí v lese nebál, alespoň bude užitek a lidé se pořádně nadechnou a čichnou i k tomu, co neznají.
Práce v lese není lehká, ale z počítače to tak nevypadá.
A k viru, čtu, jak máme vše dezinfikovat .....ano, ale podstatné po projití městem, či veřejným prostorem bych hlavně čistil a před prahem sundával boty, a proč... no nevíte kdo si zakašle, kapénky padají na zem, kdo si plivne, opět na zem a vše to svinstvo si doneseme domů...kdo se tím zajímá??

Ovšem v lese toto nehrozí....opět les nám pomáhá, boty se obalí hlínou a tu sklepneme, či sama odpadne....

Les nás má rád a chrání nás ve všech směrech pánové!

Kolik pak mu toho my a naše společnost vrátíme???

Kdo to vnímá a ocení??
-8 # Vladimír Pelíšek 2020-04-01 18:49
Ocení to skoro celá společnost, nicméně už nastávají časy, kdy pokud ta společnost uvidí, že tam zase sázíte jen smrky, borovice a modříny do řad, jako skoro vždy posledních 200 let, asi vám vděk neprojeví a budete vnímám spíš jako škůdce. Toto je totiž zemědělství, ne lesnictví, rádoby výdělečná činnost, ne tvorba trvale udržitelného lesního prostředí pro další generace. Les nepotřebuje takového lesníka, naopak takoví "lesníci" se na lesu pouze přiživují.
+9 # Starý 2020-04-01 22:34
Ano, ta společnost již dnes jistě lituje, že nechala tyto lesy zničit a pokud ne, tak litovat bude !!!
Proč se tedy dnes ti škůdci jako jediní staví za lesy a sází a sází.

Ano, takoví lesníci, co mají na starost pouze kritiku a obdivují přírodu, nám bezpracně ukazují, jak v jejich rezervacích i při obrovských nákladech - přímých dotacích od Mžp a bez prodeje dřeva - toho "ošklivého" smrku jsou namydlení a opět tam roste jen smrk, viz Šumava!!

Tak kdo tu parazituje a plantážničí? 7

A lidem vykládají ti "lesníci" o udržitelném lesním hospodářství.

Kolik toho změnili, kolik tam vnesli za ty obrovské prachy buku, dubu, a dalších vychvalovaných dřevin.?
Tím netvrdím, že je nemám rád a nesázím.

Ale přeci jen něco "někoho - ty bezpracné lesníky" hodnotíme ne? Tak kolik tisíc ha vnesli na Šumavu, dokáže někdo posoudit, kolik ha by běžný malý vlastník za takovou podporu vysadil třeba i příkladem, bukového lesa?

Ano jsem lesníkem a nestydím se.
-3 # Vladimír Pelíšek 2020-04-02 15:14
Starý, já nebudu situaci na Šumavě blíž hodnotit, protože jsem z opačného konce republiky a neznám ji.
Já pouze konstatuji logický fakt, za kterým si stojím, že pokud tou "obnovou zničených lesů" bude opětovná výsadba dřevin, které teď odumírají a selhaly, tedy především smrku, tak rozhodně nepůjde o žádnou obnovu či záchranu, ale jen o prodloužení nynějšího stavu katastrofy do budoucna.
Buk, dub a další se nemusí nikam vnášet za obrovské prachy. Opět zde narážíme na Vaši zřejmě lenost, kterou jste prokázal už u svých skálopevných prohlášení o nemožnosti udržení jedle v lese. Já jsem třeba loni vysázel cca 3000 buků, 1200 dubů a uvolnil nějakých pár tisíc náletových jedliček, a kromě benzínu a oleje do motorovky a desítek hodin mého časdu mě to nestálo nic. Rozsazoval jsem vlastní nálety, šlo o přenos v řádu stovek metrů.
Manipulujete, vymýšlíte věci, které neexistují, z nich pak vyvozujete další nepravdivé skutečnosti. "Běžný lesník", pokud tedy najednou nemá zalesnit deset hektarů pouště po odumřelé smrkoplantáži a přitom má les rád a záleží mu na něm, se obejde i bez těch vašich dotací, které nacpete do každého příspěvku. Nesmí být ovšem líný jako veš, musí hledat řešení a makat, ne pouze klápat ústy o tom, jak je údajně to nebo ono nemožné.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby