Přihlásit

Máme to na smrku. Doslova. Komentář Štěpána Chába (krajskelisty.cz)

Je tepleji. Debatovat o tom můžeme do aleluja, ale fakt, že tepleji skutečně je, neokecáme a nepřesuneme protiargumenty do ztracena. Co na to lesní správa (pro zjednodušení mé obecné označení pro všechny vlastníky lesa, prosím)? Nic. Kalamita kůrovců? Nic. Ano, volání po tom, aby lidé přispěchali zachránit les sázením semenáčků. I přihlásil jsem se, má to přeci smysl. A začala obnova lesa.

Dovezli nás na místo. Vozidlo s pohonem na všechny čtyři vyzvrátilo ze své korby vedle vymýcené paseky balíky smrčků svázaných po pětadvaceti kusech a nás, sazeče. Instrukce jednoduché. Tady máte motykosekeru. Vykopat díru, vložit do ní jeden semenáček, zahrnout díru, zašlapat nohou. Udělat od zasazeného semenáčku krok, vykopat díru, vložit semenáček,... A tak neustále dokola. Po zasazení padesáti stromků začínáte cítit záda. Vzpouzejí se, brání, hudrají a nadávají. Po stovce zasazených stromcích se k nim přidáte a nadáváte také.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

-4 # pkarm 2020-04-30 15:52
To jsem se zase pobavil! Tak další profese do sbírky nejlepších a nejosvícenějších lesníků je COPYWRITER, dopisovatel Britských listů, Literárních novin a zakladatel časopisu AK-29. Jo, abych nezapomněl, tak autor článku ještě obstojně umí na bicí a přečetl několik tisíc knih :lol: . A já si do teď myslel, že nejlepší český lesník je chemik Vladimír. Minimálně mu ale roste nová konkurence :lol: :lol:
+2 # Vladimír Pelíšek 2020-04-30 19:45
Výborně. Odpovím ve Vašem duchu, abyste tomu i Vy porozuměl. Autora článku neznám, ovšem nerozumím, proč by měla být dovednost ve hře na bicí horší kvalifikací pro porozumění lesům než výučba v pěstování plantáží rychle rostoucích nepůvodních dřevin. Vždyť obojí má s lesem společné stejné NIC.
Usmívám se i nad tím, že jako zřejmě jeden z typických producentů dřeva bez validní argumentace se ve svém příspěvku zabýváte pouze osobou autora, nikoliv vyvracením toho, co tvrdí - inu zelený nabob jako vyšitý (to opět sklouzávám k Vašemu stylu, abychom si lépe porozuměli).
A úplně největší radost mám, když se takto nechtěně odkopá další z bezmocně rafajících vrčivě mínusujících ratlíků na tomto webu.
Takže Vám děkuji za lesnicky nedocenitelnou informaci o osobě Štěpana Chába, jsem přesvědčen, že to je přesně ono, proč sem tolik lidí tak rádo chodí a proč je společenská obliba smrčkařů odborně zastydlých v časech napoleonských válek tak vysoká.
-3 # Vladimír Pelíšek 2020-04-30 13:40
Na lesníka zmíněného v článku, resp. na jeho představeného, který o výsadbě smrku na místo prokazatelně nevhodné rozhodl, mělo být podáno trestní oznámení na základě Zákona č.114/92 Sb. pro jednání naplňující skutkovou podstatu ohrožení životního prostředí, s předpokládanými následky ve formě finančních škod, zpronevěření veřejných peněz (v případě čerpání dotace na zalesnění z extra programů vytvořených vládou), a samozřejmě i obecného ohrožení.

Jedná se regulérní MAFII rozlezlou napříč státními institucemi, řadou významnějších lesních majetků, OLH, až po školkaře. Tato mafie má dokonce takovou míru drzosti, že své počínání vydává za "veřejný zájem", "ochranu lesů" či dokonce zdravé životní prostředí pro příští generace!

Nemluvní par..anti jako ten v článku, polobozi, o jejichž jednou provždy zjevených pravdách se nediskutuje nikde jinde než v jejich lesotechnologickém kroužku, zbabělí mínusáři bez jakýchkoliv argumentů přítomni i na tomto webu, ti jsou těmi největšími škůdci českých lesů. Příživníci, kteří si teď za přispění naivní a nevědomé veřejnosti nasází na paseky přebytkové smrčky ze zásob svých školkařských bratrů, přičemž dobře ví, že až to půjde do kamen, oni u toho už dávno nebudou.

Občané, kteří čtete tento web! Hlídejte se velice pozorně, na co jdou veřejné peníze z vašich kapes, které mají "zachraňovat lesy" v této zemi! Jak totiž dokazuje i tento článek, z vašich peněz se sanují ztráty školek, pil a dalších provozů závislých na smrku, a z vašeho potu a dřiny nezřídka tyjí parazité, pro které máte akorát sehrát roli užitečných **vulgarismus**ů. Navíc nečekejte, že tyto peníze zaplatíte jen jednou - ne, až ty lesy znovu odumřou, budou tito parazité znovu před veřejností stát s nataženýma rukama, kňučet, že oni za nic nemůžou a nic dělat nemohli, a čekat, že jim zase rádi přispějete na jejich lehký život.
0 # Rensa 2020-04-30 14:23
Jaké mělo být? Podejte ho sám. Co Vám v tom brání?
-1 # Vladimír Pelíšek 2020-04-30 19:49
Nebojte, pane Renso, znáte to přísloví, že na každou samici prasete domácího se vaří voda? Ony si těch miliard na smrčky ze zoufalých nadzásob sbratřených lesoškolek z daní našich lidí naivně se domnívajících, že zachraňují les pro potomky, orgány činné v trestním řízení rády všímají. To víte, jak jde o prachy, začíná přituhovat, a to nejen ve vašich kruzích ;-)
-2 # Josef Knap 2020-04-30 12:55
Štěpána pláčete dobře, ale východisko jste nepřinesl. Takže si prosím projděte ještě jednou jednu diskusi, z které Vám bude jasné, že já už 40let řešení v Čelákovicích znám. Tohle mi za 40let narostlo v mém arboretu kolem domu, kde bydlím: https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_2/ ,,, A tady ta diskuse pod článkem: http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi-a-drevarstvi/opet-nevhodny-druh-dreviny-pro-cr-halo-noviny ,,, Co kdybyste mne Štěpáne přijel navštívit na exkursi mého arboreta do Čelákovic a pak napsal něco ve prospěch pěstování cedrů v ČR?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V  tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

V tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

Lesnictví

V tendru na provádění lesnických prací ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR předložilo 36 firem 190 nabídek. Lesy ČR je začaly hodnotit 16. září...

Videozáběry kalamity ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a v Podkrkonoší

Videozáběry kalamity ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a v Podkrkonoší

Lesnictví

Podívejte se na aktuální letecké záběry českých lesů ze dne 22. srpna 2020 nad středními, částečně i jižními Čechami, Vysočinou a Podkrkonoším.

Lesy ČR pořádají druhý ročník Dne za obnovu lesa

Lesy ČR pořádají druhý ročník Dne za obnovu lesa

Lesnictví

Den za obnovu lesa, největší celostátní akci na podporu obnovy české a moravské krajiny, pořádají v sobotu 17. října od 10 do 16 hodin ve...

Rok 2019: Rekordní těžba, extrémní propad ceny dřeva, tisíce hektarů vysazených lesů

Rok 2019: Rekordní těžba, extrémní propad ceny dřeva, tisíce hektarů vysazených lesů

Lesnictví

Pokračující kůrovcová kalamita je jednou z hlavních příčin rekordní těžby dřeva v roce 2019. Celkem se v lesích v České republice vytěžilo 32,58 milionu m3...

Populární zprávy

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesnictví

Zobrazeno:11029

Aktualizováno 21. 8. Vedení Lesů ČR připravuje významné organizační změny. Hlavním důvodem zamýšlených změn je snižování nákladů, zvyšování efektivity administrativních procesů a posílení vlastních kapacit Lesů...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Zobrazeno:8415

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

Zobrazeno:7294

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Zobrazeno:5117

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby