Přihlásit

Nebezpečí v lesích napadených kůrovcem (ČT 1)

Bohumil KLEPETKO, moderátor 
Do kůrovcem napadených lesů by se nemělo vstupovat. Kde se těží, tam už majitelé lesůinstalují cedule se zákazem vstupu, ale zvážit chůzi mezi suchými stromy by lidi měli i v lesích, kde cedule nejsou. Hlavně za silnějšího větru a po deštích se kůrovcem poškozené nebo odumřelé stromy můžou vyvracet a padat. 

Václav KODET, ředitel Správy městských lesů Jihlava 
Sice je ze zákona volný vstup lidí do lesa, ale zároveň je zakázán tam, kde probíhá těžební činnost. 

Blanka POULOVÁ, redaktorka 
Takhle to vypadá v lese u Sborné na Jihlavsku. Porouchaný harvestor dnes nahradil vyvážecí traktor, který odváží kmeny stromů. Sotir Malinovský v lese pracuje sám. Na cestu si dal výstrahu, aby tudy nikdo nejezdil, ceduli ale lidé často ignorují. 

Sotir MALINOVSKY, operátor vyvážecího stroje 
Máme trošku problémy s těmi lidmi, protože když ten stroj pracuje a skládá třeba dřevo, tak procházijou vlastně kolem toho stroje nebo projíždijou na kole. 

Blanka POULOVÁ, redaktorka 
Operátor si jich často všimne na poslední chvíli, lidé by se lesům, kde se těží, měli vyhnout. A podobné je to i lesy, kde zatím těžba nezačala. 

Václav KODET, ředitel Správy městských lesů Jihlava 
Do těch souší, které ještě sice netěžíme, tak bych vstup vůbec nedoporučoval, protože nebude dlouho a ty jsou sou, souše se budou samovolně rozpadat. 

Blanka POULOVÁ, redaktorka 
To potvrzuje i Jiří Svoboda z Lesního družstva Přibyslav. 

Jiří SVOBODA, ředitel, Lesní družstvo obcí, Přibyslav 
Ta degradace toho kořenového systému houbovým patogenem je velmi rychlá, ono to překvapí. Do roka ty stromy jsou velmi labilní a spontánně padají při sebemenším poryvu větru. 

Blanka POULOVÁ, redaktorka 
Plošný zákaz vstupu do lesů ale zatím na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku neplánují. 

Jiří SVOBODA, ředitel, Lesní družstvo obcí, Přibyslav 
Všechny ty vlivy, které teďka prožíváme, to znamená jednak suché stromy, jednak pořád foukající větry, které neustále připadávají další a další vývraty a zlomy, tak to nebezpečí je samozřejmě významně vyšší. 

Blanka POULOVÁ, redaktorka 
V zákoně sice stojí, že vstup do lesa na vlastní nebezpečí, v případě nehody nese ale mnohdy odpovědnost majitel lesa, a právě to chtějí vlastníci v novele lesního zákona změnit i kvůli kůrovcové kalamitě. Blanka Poulová, Česká televize, Vysočina.

Komentáře   

+4 # Starý 2019-06-12 07:28
Ano - stát a jeho legislativa už dnes nezná nic jiného než se hojit na vlastnících lesů.......
Je to jednoduché, proč by se něco řešilo.. klas obilí či kukuřice hlavu nerozbije ? Stěžovat si nikdo nebude, problém jsme vyřešili a dotace spřízněným osobám nadělili.
Tak je podporujme a tam kde je to třeba otálejme ... ono se ukáže.

Hlavně, že nikdo z mocipánů za nic neodpovídá ....

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Cisterciáci musí vrátit lesy, o práci mohou přijít desítky lidí

Cisterciáci musí vrátit lesy, o práci mohou přijít desítky lidí

Lesnictví

Klášter cisterciáků ve Vyšším Brodě musí Lesům ČR vrátit přes 2 000 hektarů lesa získaných v restituci. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, řád...

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby