Přihlásit

Nech brouka žít (Pátek Lidových novin)

V české krajině ubývá hmyzu a některé druhy zcela mizí. Jiným, třeba kůrovci, se naopak daří až příliš dobře.
co to pro nás bude znamenat? a co proti tomu můžeme dělat?

Máš ho?" „Nemám. A ty?" „Taky ne." Tři muži v outdoorovém oblečení se prohánějí po okraji lesa u středočeských Veltrub a máchají kolem sebe divoce síťkami. Pokoušejí se do nich chytit martináče bukového, motýla typického pro zdejší hustý dubo-habrový lužní les.

Po chvíli jeden z nich slaví úspěch. Entomolog Tomáš Jor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy svůj úlovek ukládá do zkumavky s dýchacími otvory (odborně epruvety) a nechává jej kolovat mezi studenty. Jsme na entomologickobotanické exkurzi, kterou každý rok pořádají vyučující této fakulty. Snaží se tak studentům převážně bakalářských programů přímo v terénu ukázat provázanost ekosystémů.

„Lužní lesy v okolí Labe mezi Poděbrady a Kolínem jsou jedny z posledních v Čechách. Dá se na nich krásně ukázat, jak křehké prostředí to je," vysvětluje jeden z organizátorů výpravy, entomolog Petr Šípek, který se na rozdíl od svého kolegy specializuje na brouky, konkrétně na zlatohlávky a jim příbuzné druhy. „Zrovna martináč bukový není až tak vzácný, ale u jiných druhů motýlů a mnoha druhů brouků stačí, když les příliš zhoustne, nepronikne do něj už tolik slunečního světla, a hmyz zmizí."

Přesně to se ve zdejším chráněném lužním lese stalo například motýlu jasoni dymnivkovému. Naposled byl pozorován v 90. letech v nedalekém Libickém luhu, od té doby se v Čechách považuje za vyhynulého. „Horko těžko se ho teď snaží chránit alespoň na Moravě, například v Podyjí, kde se ještě vyskytuje. Nesnáší totiž zapojené, husté lesy," komentuje úbytek motýla Jor, který se zabývá studiem jiných kriticky ohrožených druhů.

Bez následků nezůstalo ani vysazování borovic na původně holých písčitých dunách podél Labe u Nymburka. Zbylo jich jen pár, tou největší je dnes chráněná duna u Pístů. „Když tam přijedete ve správnou dobu, potkáte tam možná padesát entomologů a asi tak jednoho chrousta mlynaříka. Vyžaduje rozvolněné písčiny a člověk ho z naší krajiny prakticky úplně vyhnal. Z dun zbylo sotva půl procenta," říká Šípek.

Právě husté lesy, ještě navíc plné v nížinách nepůvodního smrku, jsou vedle intenzivního hospodářství jedním z důvodů, proč u nás – a nejen u nás – ubývá hmyzu. Konkrétně u denních motýlů je ohroženo 101 druhů ze 161, které tu žijí. Sedmnáct jich už vymřelo. A další druhy hmyzu na tom nejsou o moc líp. Čím to je? Proč nám to má vadit? A otázka nejdůležitější: co s tím?

Celý článek najdete v Pátku Lidových novin.

Komentáře   

+5 # Starý 2019-05-20 08:51
Ano, ale už nepíšete, že les je jedno z posledních stanovišť hmyzu.
Zaměřte se a porovnávejte vámi-odborníky a státem hojně "dotovaná" pole.
Kolik za ty předražené peníze je tam živočichů?

To vám ten nepoměr veřejných peněz nestačí.

Na poli vypěstuji každý rok, prodám + ještě dostanu vysoké a plošné dotace.

V lesích zakážu pěstovat, přidám povinnosti-náklady, vše pravidelně a každoročně zdaním a ještě budu do všeho kecat a koukat, jak se samo nějak vyřeší - dotace, úlevy na daních a podpora nic....to bych utrpěl na svých právech.

Tak to jsme vybudovali "kapitalismus" a nebo "novodobej socialismus" ?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

Lesnictví

Loni vysázeli lesníci v českých lesích rekordních 111,6 milionů listnáčů, zatímco smrků bylo 36,1 milionů sazenic (v roce 2018 bylo vysázeno 74 milionů listnáčů a...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby