Přihlásit

Nikdo nebral nebezpečí kůrovce vážně, teď už je pozdě. Do devíti let můžeme přijít až o třetinu lesů, zůstanou jen holé kopce, varuje vědec (iHNed.cz)

Kůrovec sám nepřestane. Často se zastaví, až když mu dojde potrava. "Třeba s rozvojem genetického inženýrství a jiných nových metod budeme jednou schopni vypnout kůrovci nějaké geny," říká v rozhovoru pro HN profesor Miroslav Svoboda z České zemědělské univerzity.

Způsoby, jakými se lesy dokážou vyrovnat s kalamitami, studuje už roky. Během krátké doby se podle něj nepodaří najít účinnou metodu, jak s kůrovcem bojovat. Lidé by podle něj měli změnit pohled na českou krajinu - nevidět ji pouze jako zdroj peněz.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+23 # Lynx 2018-09-16 07:43
...Smrk se však stal málo odolným, a proto nefunguje žádná z metod...
Zajímavé také je, že při striktním uplatňování dosud nejznámějšího opatření - včasná asanace napadeného stromu - se daří kůrovce udržet pod kontrolou.
K podcenění došlo myslím zejména po přísušku v létě 2015. A konkrétně na severní Moravě pak k podcenění Ips duplicatus. Tam byl jeho výskyt a invaze podpořena podmínkami mladých smrkových porostů, z nichž část byla v 70.létech vysázena na "Z" půdách.
K nezvládnutí situace přispěl značnou mírou i nynější systém komplexních zakázek. Firmy neměly zájem o včasnou asanaci napadených stromů neboť se jednalo o malé objemy. A chlap s koněm či UKT za almužnu pro dva stromy nepojede.
Všechny vlivy ve stejnou dobu - ideální pro vznik kalamity. Ta je zde. Všechny řeči jsou nyní zbytečné.
Zase už jen skupina "chytrých" z MZe přemýšlí, jak velkoryse před veřejností ukázat snahu o řešení a nápravu a jak zajistit pro veřejnost zelené lesy.
Cíl je ovšem zcela jiný - nastavit penězovody ze státního vemene pro své spřátelené kamarády a známé z velkých firem a tím zajistit profit sobě i jim na další léta.
Vše ve jménu zelených lesů.
+15 # Vladimír Pelíšek 2018-09-17 10:23
Nemyslím, že by to bylo jen podceněním. Když si projdete třeba lesy jižních Beskyd, Vsetínska, najdete kůrovcová ohniska v rozestupech 200 metrů - půl kilometru. Kde chcete nabrat pracovníky a techniku k včasnému zasahování?
Na severní Moravě se nic nepodcenilo. Situace tam "probublávala" několik desetiletí, vše se bagatelizovalo - ale ne tamějšími pracovníky, ale na úrovni státních lesů. Vědělo se, že smrkové porosty jsou tam v permanentním stresu, v Nízkém Jeseníku i oslabené václavkou. Přesto ti lidé nedostali prostředky navíc, aby situaci mohli řešit.
Když pak nastoupí kalamita, tak nastoupí v řádu jednotek let na ploše stovek - tisíců hektarů, a to se prostě řešit nedá.
Celá ta idea "zeleného lesa" za každou cenu je pochybená. K čemu mi je, že ten les je zelený, když potom stačí jediná "jiskřička", a ty vystresované porosty usychají na obrovských rozlohách jak vánoční stromečky na Nový rok?
A k těm Beskydům ještě. Je to už skoro 40 let, kdy mezi Kněhyní a Čertovým Mlýnem (1050 - 1250 m.n.m.) uhynuly během zimního klimatického zvratu naráz desítky hektarů smrčin. Následně byla část vyhlášená NPR a část standardně lesnicky zalesněná. Ta lesnicky zalesněná část byla "zelená" od počátku, té ponechané přírodě trvalo zazelenání nejméně 10-15 let, během kterých vypadala jako měsíční krajina. Dnes ale tam i tam roste zelený les, jen se dvěma rozdíly:
1) Ta osazená část je standardní sm monokultura s monotypickou genetickou informací, i když zde roste v pro smrk vhodných podmínkách
2) Ta část ponechaná přírodnímu vývoji má složení cca 60% smrk, 20% buk a klen, 15% jeřáb a 5% jedle.
Jsou tu tedy "jen" dva rozdíly:
- Ta přirozeně vzniklá část s velmi vysokou pravděpodobností odolá většině budoucích kalamit lépe, protože je jednak složením pestrá, a jednak vznikla z jedinců, kteří kalamitu tak či onak přežili
- ta přírodě ponechaná část nebyla "zelená" pouze po dobu nějakých max. 15 let
Nejsem zastáncem bezvýhradného nezasahování, a to ani v národních parcích, ale stálo by za to se zamyslet, jestli opravdu požadavek na kontinuální "zelený" les za každou cenu nevede spíše k tomu, že se taková lokalita stává stále více nikoliv zelenou, ale spíše hnědou:-(
+5 # Rensa 2018-09-17 18:24
"Vědělo se, že smrkové porosty jsou tam v permanentním stresu, v Nízkém Jeseníku i oslabené václavkou."
A věděl byste, co je toho příčinou, když to trvá desetiletí?
+6 # Lynx 2018-09-17 20:31
Primární příčina je v uměle založené monokultuře. Kdo je šéf monokultury? Který strom?
V umělé monokultuře nefungují přirozené vztahy mezi dřevinami. Podobně, jako v uměle vytvořeném dětském kolektivu, například v jeslích či v mateřské školce, kde si děti nastavují vazby a vztahy mezi sebou, mezi vrstevníky. Učitelky představují umělý prvek, nikoliv přirozený.
Úroveň rezistence monokultury je naprosto odlišná oproti přirozenému lesu.
Pak lze přidat emisní zatížení 70.let. Od roku 1980 nástup občasných horkých let s přísuškem.
Letecké vápnění je další nárazová akce s pochybným výsledkem, ale jistě s ekonomickým profitem pro realizátora.
A lze pokračovat extrémními větry v posledních 20-ti letech.
Extrémní zima 1978 byla zmíněna.
To je pouze stručný výčet, ale pro ilustraci myslím postačující.
Těžký život uměle založené monokultury.
+4 # Rensa 2018-09-17 21:13
Ale proč jsou lesy v permanentním stresu ausgerechnet zrovna na severní Moravě a proč tolik václavky v Nízkém Jeseníku? Vždyť smrkové monokultury, resp. to, co je za ně označováno, jsou i jinde po republice, kde kůrovec tolik neřádí!
+8 # Lynx 2018-09-17 21:34
Bo Ostrava je region razovity.
:-)
Lze spekulovat, do jaké míry přispěl ke stresu těžký průmysl severní Moravy.
Třeba právě on za svá dlouhá léta vytvořil pro Armillaria ostoyae příhodné podmínky.
+8 # Rensa 2018-09-17 22:55
Přihořívá! :-)
Doporučuji přečíst Lesnickou práci 5/2018, str. 14 - 17, Pavel Rotter: Ozdravení lesních půd jako kritická podmínka udržitelného lesnictví.
S důrazem na ono "kritická".
+8 # Lynx 2018-09-18 07:30
Zkusím pohledat, díky za tip. Od autora jsem četl populární články.
Komplex vztahů v půdě je natolik složitý a obsahuje tolik proměnných, že je v podstatě nemožné aplikovat model s konkrétním cílem, neboť během doby jeho realizace nelze dodržet a zajistit ideální podmínky.
Jaký je například rozdíl mezi úklidem klestu ve svahu klasicky - pásy směrem dolů anebo šachovnicovitě po vrstevnicích.
Dopad pro lesní půdu je zcela odlišný, zejména pokud jde o plochu.

Zmíněné ozdravení lesních půd pak není otázkou několika let.

A ďalšie veci...
-4 # Vladimír Pelíšek 2018-09-18 19:39
Klasika, Lynxi. Svádí se na to na emise. Kdepak smrk, ten přece za nic nemůže.
Doporučil bych panu Rensovi prohlédnout si například, co udělaly pouhé dvě generace monokulturního smrku se živnými stanovišti 4. a 5. LVS ve Vsetínských vrších. Ta václavka je tam dnes už taky, a od ostravských emisí dělí ty polohy desítky kilometrů a několik vysokých horských pásem...
+2 # Vladimír Pelíšek 2018-09-18 19:35
Ale kdepak, nepřihořívá - samá voda. Emisnímu zatížení těžkým průmyslem Ostravska jsou mnohem více vystaveny Beskydy nežli Nízký Jeseník, což je zřejmé i z toho, že se nachází jižně a jihovýchodně od Ostravska, zatímco N.J. západně.
Navíc těžký průmysl neměl nikdy zdaleka tak devastující efekt jako severočeské tepelné elektrárny například.
Jednoduchý důkaz: kdyby tomu tak bylo, neexistovaly by v Beskydech v rámci republiky nejrozsáhlejší zbytky vitální jedle.
Nízký Jeseník dostaly dva faktory: permanentní srážkový stín a velmi chudé lesní půdy. Srážkový stín plantážnické lesnictví zcela ignorovalo, a z kyselých půd si vzalo to, že jsou vhodné pro smrk.
Ostatně, fakt kyselých půd byl pro plantážnické lesnictví dostatečným důvodem k zastoupení smrku kolem 80 % i v chlumních polohách severně od Zlína (300 metrů nad mořem), tak co teprve někde v hercynském 4.LVS, že ano?
+24 # najše 2018-09-12 12:33
Míro, že se nestydíš. Onehdá jsi psal Bursíkovi, aby nechal brouka na pokoji, že je to pro les to nejlepší. Když jsem Ti říkal, že ohrožujete všechny lesy široko daleko, tak jsi tvrdil, že je rozdíl mezi národním parkem a hospodářským lesem. Když jsi měl vysvětlit, jak se z knížecího hospodářského lesa mávnutím kouzelného proutku stane rezistentní národní park, tak jsi neměl kloudnou odpověď. A teď dokonce tvrdíš, žes nás varoval a žes to říkal; komu a kdy prosím Tě?? Možná tak sám sobě do zrcadla, když si přemýšlel jestli náhodou ti lesničtí fach.i.dioti nemají pravdu. K čemu nám to Tvoje profesůrkování je?? Akorád k prdu ty jeden osle!
+21 # Hroch 2018-09-10 21:07
,,Nikdo nebral nebezpečí kůrovce vážně" ????

Kdo to byl(je) ten ,,nikdo"?

Koho se to tedy snaží čt. a podobná media dehonestovat již více jak 15 let..?
A jindy naopak přesvědčovat všechny o ,,nutnosti nového směru ochrany přírody" ...resp.ochrany práv lýkožroutů ve jménu ,,vítězství pravdy a lásky..." ?!

Vzpomínám na srdceryvné projevy prvních pomatenců, přivázaných ke stromům:
,,Kůrovec je obětí nenávisti a zloby zlých lidí, kteří nechápou, že on nemůže za to, jak se živí!"

Na dotazy, čím se provinily stromy, pochopitelně ti samí mag*ři nebyli schopní odpovědět...

Nu - a blbost trvá stále...
+4 # lesnar 2018-09-11 08:37
Já Vám tedy nechci napovídat, protože Vy to tady pregnantně uvádíte, ale poučen panem kolegou Klewarem si myslím, že to byli ti, kteří se narodili s hříšnou přirozeností a nepomohlo ani to, že je rodiče nechali pokřtít. No a teďka teda jenom šermují lopatičkou proti moudrým, dospělým, "znovu narozeným" lesníkům, chrabrým českým pokorným...Jejich vědomí je na úrovni toho kůrovca: z nevědomosti jenom ničí.
+9 # najše 2018-09-12 12:58
Kostelníku nech toho, raději ukliď v sakristii a nepruď !
-7 # lesnar 2018-09-13 11:41
My si tykáme nebo je to zase jenom rétorika?
A to je pan Hroch skutečně členem Hnutí život?
-3 # Máchal 2018-09-11 09:43
Ten nadpis je vytržený z kontextu, celé to zní "Bylo zřejmé, že dříve nebo později to přijde i k nám. Nikdo neposlouchal, ani ministerstvo zemědělství nebylo ochotno změnit legislativu a podpořit jiné způsoby hospodaření. Nikdo nebral v potaz slova vědců. Teď už je pozdě."
Takže ten "nikdo" má být asi především MZe. Ta současná celoevropská kalamita nemá s žádnými "přivazovači" nic moc společného, Vy stále ulpíváte na lokálním problému centrální Šumavy, nebo dejme tomu v regionu - rozhlídněte se v trochu širším měřítku.
Další věc je ale to, jakým způsobem mohlo MZe současné kalamitě zabránit. Obávám se, že v horizontu těch zmíněných 10 let žádným, a to ani ve spolupráci s MZe v jiných zemích širokého okolí. Druhová skladba lesů se za 10 let změnit nedá.
-8 # Vladimír Pelíšek 2018-09-11 10:33
Druhová skladba se za 10 let zásadně změnit nedá, ale za situace, kdy je zdokumentováno, že např. LČR vysazují (stav 2015 - 2017) i ve 3. LVS i nadále 60% smrku na holiny dělané v listnatých lesích, jejichž zmlazení vysápou, se jim to bude vysvětlovat opravdu těžko!

Zabránit se tomu nedalo, protože smrk dnes hyne z důvodu naprosto nevyhovujících ekologických podmínek, v nichž nyní roste, ve většině střední Evropy.

Samozřejmě, manažeři LČR a zaměstnanci ÚHÚL vylezou ze svých kanceláří a offroadů a budou se vymlouvat na kdeco. Důkazy ale mluví jasně, jsou shromažďovány a budou řešeny na úrovni složek jim nadřízených.

Veřejnost nezajímají zisky x školkařských firem nebo krátkodobé úspory LČR dosažené díky holosečím a smrčkům v řadách. Veřejnost zajímá, že na desítky let klesne lesnatost země možná až na nějakých 20% a sucho a povodně z důvodu totálně nezvládnutého LH se dotknou prakticky každého z nás.
+11 # najše 2018-09-12 12:55
No moje služební Kangoo je skutečný offroad ačkoli to tak výrobce asi nemyslel, stejně jako výrobce mojí soukromé Fabie :D
-16 # Vladimír Pelíšek 2018-09-11 10:23
A ti pomatenci, jak říkáte, způsobili hynutí smrku od Švýcarska po Bělorusko, že?
Tam všude totiž partičky narkomanů z Hnutí DUHA zmanipulovaly lesníky, aby přestali zasahovat a nechali tak zničit smrk kůrovcem, že?
A kůrovec to vzal skutečně lišácky. Nesen západními a jihozápadními větry, mazaně vynechal jižní Čechy a nejprve i severní část Vysočiny, aby rafinovaně zničil lesy Nízkého Jeseníku a severních Beskyd a nakonec se začal opět vracet zpátky k jihovýchodu.
Kůrovec má totiž tu vlastnost, že se nechá vynést vzestupnými vzdušnými proudy do výšek 6-10 km, aby se pak, dle svého uvážení, snesl o stovky kilometrů dále.
Jak jsem řekl, existují výroky, jimž uvěřit znamená přiznat se k určité, opravdu ne vysoké hladině IQ.
Mezi sebou se takto dál klidně obšťastňujte, ale nevěřte, že vám to bude i nadále baštit veřejnost.
+17 # najše 2018-09-12 12:51
celkem trefný popis šíření brouka, škoda jen, že to nemyslíte vážně. Nicméně jste se přiblížil kvalitě profesora Kindlmanna, který obdržel bronzový Antimeloun www.antimeloun.cz/?p=2010, protože řekl, že by musel umět kůrovec skákat: „Aby kůrovec ze Ztraceného ohrozil les na Modravské hoře, musel by umět skákat,“ řekl a myslel si při tom, kdovíjak je vtipný. Možná, že v momentě, kdy připustíte, že umí brouk létat budete umět pochopit, že svým napadením skutečně občas skáče a nejedná se vždy o nějaký frontální postup, ačkoliv i ten je velmi běžný zvlášť v jisté fázi kalamity. Mnoho se o tom neví, ale masa vzduchu s atraktanty nejsou souvislý fén, jako není pravda, že by masy vzduchu chodily stále stejným chodem navzdory tomu, že je z jiného úhlu pohledu jako pravidelné popisujeme. Takže Vladimíre prosím Vás laskavě nastudujte charakteristiku aktivního a pasívního letu Ips typographus L. a pak mi to tady dovysvětlete - díky !
+2 # Vladimír Pelíšek 2018-09-13 12:01
Jenže to je ryzí spekulace. Víte, čemu nerozumím? Když něco nekoreluje s Vašimi názory, vyžadujete, aby oponent doložil validitu názorů svých publikacemi v respektovaných časopisech.
Přitom ale Vy sám na druhou stranu razíte jako tvrdá fakta něco, co jsou - přinejlepším - pouze hypotézy.

Vy tedy máte nějaké validní publikace tento "dálkový" typ přenosu kůrovce dokazující?

Ale dejme tomu, že by to tak i bylo, jak vy v Hnutí život tvrdíte. Že by se kůrovec skutečně "nasál" někde na Trojmezné na Šumavě při blokádě Duhou a pak byl - v životaschopném stavu - přenesen nevyzpytatelnými vzdušnými proudy tu do Nízkého Jeseníku, tu do severních Beskyd, tu na Vysočinu...

Jak se ale při tomto mechanismu přenosu mohl dostat až do severního Chorvatska, Slovinska, na Rujany, do Švýcarska či Běloruska?

A pokud jde o tezi, že za vším stojí nepořádek, který dnes v lesích panuje: - to se na tom nepořádku domluvili v jednu dobu a jako jeden muž lesníci napříč všemi uvedenými zeměmi?

Tím, co tvrdíte, navíc silně křivdíte lesníkům třeba právě z toho Nízkého Jeseníku, Jablunkovska, Třebíčska, z nichž mnozí opravdu nic nepodcenili a to, co se jako opatření probírá dnes, měli pro své vyschlé a václavkou promořené lesy důkladně rozpracované už před nějakými 10 lety.
-5 # lesnar 2018-09-13 12:26
No tak ono je přece jasné, že to tu není žádný odborný server - ten provozuje VÚLHM. Jde prostě o jedno z mnoha komunitní fór jako je tomu i v případě jiných "koníčků". Amatérsko umělecké weby, anonymně sexuální konverzace, politicko sociální fandění hooligans stylem....
Zcela v pořádku. Jenom si rozmyslet, kde a jak plýtvat energií.
+3 # najše 2018-09-13 21:06
Vladimíre, jste to Vy kdo nedodává důkazy pro své názory (pozorování). Vaše znalosti o rozšíření smrku jsou malé a přesto zde ostatní poučujete - viz Vaše tvrzení o tom, že smrk je u nás striktně vysokohorská dřevina, což tvrdíte opakovaně a pravda to není. Co se mne týče, já si tu práci dát umím a např. jsem dokážu nakopírovat publikaci, o kterou se opírám, viz Nožička.
Jste to Vy, kdo se chová jako malé dítě a když s Vámi člověk nesouhlasí, tak jediné co umíte, je dokola opakovat jen to svoje anebo se naštvat.

Rozumní lidé umějí svůj názor podepřít například citací cizích publikací na stejné téma (Ti slaboduší potom uvádějí v seznamech literatury především sami sebe).
-2 # Vladimír Pelíšek 2018-09-14 10:28
Chcete dodat zdroje? Prosím - informace o globálním oteplování z Wikipedie:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD

Pro ČR se jedná o nárůst průměrné teploty do roku 2100 cca o 2 st .C (záměrně se držím nižších odhadů).

Jinými slovy, dřeviny, které dnes kdokoliv kdekoliv v lesích vysazuje, budou dorůstat v teplotách nejméně o 2 st.C vyšších.

Můžete mi říct, pane Kleware, jak s tímto vědou potvrzeným faktem korelují plány pokračující výsadby smrku českými lesníky v nižších polohách než je 5. LVS?

Nebo máte po ruce nějakou informaci od Nožičky, která potvrzuje, že smrk zůstane lesnicky perspektivní dřevinou i v klimatu které bude teplotně a často i srážkově v nějakých 600 - 700 metrech odpovídat tomu, které bylo ještě v polovině 20. století typické pro Polabí?

Dokážete porozumět, že ve světle těchto skutečností přijímaných dnes drtivou většinou vědecké obce jako fakt, je zcela nepodstatné, v jakých podmínkách byl smrk "přirozeně se vyskytující dřevinou" v době, kdy bylo ve vegetační sezóně podstatně vlhčeji a o několik stupňů tepleji?
0 # Vladimír Pelíšek 2018-09-14 10:45
A co výsadba smrku pod 6.LVS v karpatské oblasti Moravy? Vždyť i samotná Bible, pardon - Nožička - uvádí, že situace je v tomto v karpatské oblasti od oblasti hercynské zcela odlišná!

Kdo tedy a na základě jakých podkladů zaneřádil smrkem Chřiby, Hostýnské a Vizovické vrchy, Javorníky, Bílé Karpaty, Beskydy a dokonce i zcela výškově nepatrné Ždánické vrchy?

Vždyť toto neschválil ani ten Nožička, který předpokládal neměnnost klimatu - tak kdo tedy a na základě čeho?
0 # Vladimír Pelíšek 2018-09-14 10:40
Kromě toho - Nožička a další nepracovali a ani pracovat nemohli) s daty přirozeného výskytu té či oné dřeviny, která by nebyla ovlivněná člověkem. Vycházeli především z historických záznamů, které většinou sahaly pouze několik set let zpátky, tj. většinou popisovaly už dobu, kdy bylo složení lesů silně antropicky podmíněné. Metody typu pylových analýz byly teprve v plenkách.

V tomto chybují samozřejmě často i ochránci přírody. Stanoviště typu jalovcových či vstavačových luk jsou sice nádherná, ale ryze antropicky podmíněná. Ochrana přírody v tomto tápe a jen neochotně přiznává, že tak chrání jeden výtvor člověka oproti druhému - proč zrovna tento a ne tamten, už ale říci nedokáže.

Odkazů Vám mohu dát desítky, ne pouze jednoho jediného Nožičku, které jste si jakožto křesťan pro svou práci stotožnil s Biblí. Co není v Bibli, neexistuje, pochází od ďábla, nebo se jedná o lež. Podobný je Váš vztah k Nožičkovi.

Měřeno takto fanaticky, našli bychom obhajobu pro kdeco. V Českém krasu či na jižní Moravě je reliktní dub šípák, ukazující na to, že dokonce v dobách ne zase tak geologicky minulých bylo ještě tepleji a sušeji, než dnes, protože narozdíl ode dneška, kdy byl jinými listnáči vytlačen na lesostepní skalní ostrohy, byl tehdy běžnou součástí lesních porostů.

Klima se ovšem změnilo - stalo se vlhčím a chladnějším - takže polokeřovitě rostoucí šípák podlehl v konkurenci dubu letnímu a buku. Nožičkovsky vzato ovšem je možné přijít a postupovat dle stejné "logiky", jako u smrku.

Ignorujeme-li vliv klimatu a obecně měnících se podmínek, můžeme takto začít brzy obhajovat "přirozený výskyt" třeba i palem či obřích přesliček a plavuní.
-3 # Vladimír Pelíšek 2018-09-14 11:13
Vidíte, pane Kleware a další s podobným smýšlením - píšu racionální a věcné příspěvky, dokládám odkazy, uvádím konkrétní příklady, které si každý může ověřit, bude-li chtít.

A stejně mě mínusujete.

Nemínusujete Vladimíra Pelíška. Mínusujete pravdu, která vám nevoní.

No, komu není rady, tomu holt není pomoci...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Lesnictví

Podobně jako v předchozích letech je přehled výskytu lesních škodlivých faktorů v roce 2019, publikovaný mj. v květnové Lesnické práci, zpracován na základě obdržených hlášení...

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Lesnictví

Americká společnost Forest Economic Advisors se v oblasti lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu zabývá analýzou a zprostředkováním informací s využitím ekonomických modelů již mnoho let. Zpracované...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby