logo Silvarium tisk

Václav Prokš

Plzeň 19. srpna (ČTK) - Nesouhlas s těžbou zlata na Šumavě i s prováděním přípravných průzkumných prací schválila dnes rada Plzeňského kraje. Reagovala tak na informace starostů Kašperských Hor a okolních obcí, podle jejichž informací se o průzkum lokality znovu snaží těžební firmy. ČTK to řekli hejtmanův náměstek pro regionální rozvoj Ivo Grüner (ČSSD) a krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl (KSČM).

"S ohledem na to, že průzkumy a hlavně samotná těžba zlata by měly negativní dopady na životní prostředí této velmi cenné lokality, není podle vedení kraje vhodné tyto činnosti umožnit," uvedli.

"Šumava je z hlediska přírodních hodnot jednou z nejvýznamnějších částí Plzeňského kraje. Kromě národního parku a chráněné krajinné oblasti se zde nachází i ptačí oblast. Je to také významné prameniště vodních toků a chráněná oblast přirozené akumulace vod," uvedl kraj ve své dnešní rezoluci, kterou zašle starostům.

Bohuslava Bernardová, starostka Kašperských Hor, které jsou dlouhodobě středem zájmu těžařů, pořádá spolu s občanským sdružením Šumava nad zlato tuto sobotu od 13:00 na náměstí mítink odpůrců těžby zlata na Šumavě za účasti zástupců krajů, obcí, poslanců, senátorů a odborníků. Akci Pomozte Kašperským Horám krajští radní dnešním usnesením podpořili.

"Máme stejný názor jako mají všechny dotčené obce. Dělat pokusy s přírodou ve chvíli, kdy se snažíme o to, abychom ji uchránili (krajským návrhem zákona o Národním parku Šumava), je špatně. Plzeňský kraj a celá rada podporuje snahu šumavských obcí, aby se tam nekonaly žádné průzkumné práce a už vůbec ne těžba zlata," řekl Grüner.

Plzeňský kraj podle Štekla v územním plánu s žádnou těžbou ani průzkumy na Šumavě nepočítá a nikdy by k tomu nedal svolení.

"Hrozba další devastace Šumavy, tentokrát v souvislosti s požadavky těžebních společností na stanovení průzkumného území pro vyhledávání ložisek zlata a wolframu a jejich následné těžby, mě vede k prosbě o Vaši účast na tomto setkání," uvedla Bernardová na pozvánce na sobotní akci. "Vzhledem k zamýšlenému způsobu těžby nejde jen o Kašperské Hory, okolní obce a devastaci jejich okolí. Jde také o zachování kvalitní pitné vody pro místní občany i pro občany žijící ve vnitrozemí," uvedla. Starostka požaduje, aby z připravovaného horního zákona nezmizel zákaz těžby pomocí kyanizace, jak je v jeho návrhu, a aby se zlatem a wolframem nemohlo být nakládáno v rozporu s deklarací strategických zásob a deklarací o zachování těchto nerostů dalším generacím. Dále se snaží prosadit, "aby ministerstva nepostupovala nekoordinovaně".

Podle dřívějších odhadů je v lokalitě přes 120 tun zlata v údajné hodnotě 130 miliard korun.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě