Přihlásit

Rozhovor s prezidentem ČR Milošem Zemanem (TV Barrandov)

Jaromír SOUKUP, generální ředitel TV Barrandov 
Dobře, pojďme, pojďme tedy k dalšímu tématu. A to je kůrovec. Já jsem četl, že škody na hospodářských lesích mohou dosáhnout díky kalamitě kůrovcové kalamitě až půl bilionu korun, 500 miliard korun, což je tedy shodou našeho oblíbeného tématu Zdeňka Bakaly, což je pětkrát více, než dokázal Zdeněk Bakala tedy vydolovat, vytunelovat z OKD. Máte představu, co by se konkrétně mělo dělat? Já, když jsem se díval na vyjádření představitelů státních lesů, tak těch vyjádření je tam celá řada, ale nějaký akční plán tomu chybí. Ministerstvo zemědělství o tom hovoří, ale, ale nic zvláštního se neděje. Hovořil jste o tom s panem ministrem? 

Miloš ZEMAN, prezident České republiky 
No, já bych rád splatil svůj dluh panu místopředsedovi Pirátů Michálkovi, který mně jednou informoval o panu Pochem, a protože dluhy se mají splácet, a protože pan místopředseda Michálek požadoval, aby se vyšetřilo, kdo za to může ve vzdálenější minulosti, tak mu dám typ. Prohlášení tehdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka, že je přítelem kůrovce, že kůrovec je přirozenou součástí přírody. On tehdy v parlamentě odpovídal na interpelace poslance Látky. Prosím nezaměňovat s Láskou. Nu, a tento dobrý muž, tedy Martin Bursík se zřejmě domníval, že kůrovec je něco zdravotní policie, která napadá pouze slabé stromy, nemocné stromy a ty zdravé nechává na pokoji, čímž prokázal naprostou neznalost, co to kůrovec je. Nu, takže já jsem byl mnohokrát na Šumavě podívat se na uschlé lesy, protestoval jsem proti tomu a bohužel, i když jsem viděl tisíce a tisíce uschlých stromů, tak pořád pod vlivem těch zelených fanatiků se s tím nic nedělalo, nu a teď máme ty důsledky, ta, ten půl bilion, o kterém jste mluvil a je to řetězová reakce, která se rozběhla. Nu, zdá se, že dlouhodobým řešením bude vysazovat smíšené nebo listnaté lesy, protože ty kůrovec víceméně nenapadá. Ale to je opravdu řešení na desítky a desítky let. 

Jaromír SOUKUP, generální ředitel TV Barrandov 
No, letošní škody se odhadují na 30 miliard korun, na těch hospodářských lesích, těch 500 miliard je odhad celkových škod způsobených kůrovcem. Zemědělci nebo lesníci říkají, že na záchranu těch porostů, na odstranění těch největších škod potřebují zhruba 7 až 8 miliard korun letos. Až na to, že ministerstvo zemědělství uvolnilo jenom jednu miliardu, o kterou je koneckonců ještě možné žádat až na konci roku. To znamená, že mně přijde tedy ta reakce státu poměrně pomalá. Ministerstvo zemědělství tedy říká, že vzhledem k platné legislativě jednat rychleji nelze, ale, ale? 

Miloš ZEMAN, prezident České republiky 
No, tak podívejte se, u každého resortu žádný nevyjímaje se kupí požadavky na výdaje a téměř nikde se neobjevují návrhy úspor. Já vám například řeknu, že jsem se dozvěděl, že je neobsazeno 16 tisíc volných míst ve Státní správě, kdyby se tato místa zrušila, tak jste téměř na těch 10 procentech, pokud jde tedy o státní úředníky. Můžete namítnout, že je to formální změna, ale není, protože z toho mzdového fondu pro tyto lidi se samozřejmě platí i mzdy těch, kdo už tam reálně jsou, takže by se ušetřilo i na mzdách, takže to je můj drobný příspěvek. 

Celý rozhovor na TV Barandov.

Komentáře   

+7 # lesmistr 2019-04-09 18:39
Pan prezident Zeman si možná neuvědomuje, že právě on nese podíl viny na rozšíření kůrovce a to především na Vysočině. Tam dokonce podíl zásadní. Stalo se to poté, když se rozhodl dočasně změnit bydliště a přestěhoval se na Hrad. Pokud na Vysočině objímal stromy, tak se se tomuto kraji kůrovec zdaleka vyhýbal. Lesníci, hydrologové, ekologové a další, však víte, kdo a za vydatné podpory zkorumpovaných novinářů svádějí kůrovcovou kalamitu na klimatické změny. Hloupost! Až s pan prezident vrátí zpět na chalupu na Vysočině a začne znovu objímat stromy, kůrovec zmizí.
A možná i ze širokého okolí. Jenom je nutné, aby se pan prezident vrátil na Vysočinu co možná nejdříve, aby nebylo pozdě a aby mezitím brouk nesežral zbytek lesů, který tam ještě zůstal.
+14 # Starý 2019-04-10 15:58
No, nejsem volič, jelikož nehodlám podporovat nikoho z těch nahoře, až když si to zaslouží...
Ale teď poslouchám jak Mze rozděluje dotace a podpory, jen to sviští. To je dešťovka, dnes pro různé organizace na to či ono. Uvědomují si lidé, že Mze dotuje řadu soukromých subjektů s různými plány jen pro omezený počet lidí a dokonce jak slyším, jim platí i energie a další nesmysly.
Tak si říkám z mého lesa a mé mnohaleté práce dělá veřejný statek a dosud žádná dotace podobného druhu a to lesy působí jako veřejný statek (ZÁJEM) plošně.
Tak do hájů zelených kde jsou plošné dotace!!!!
Jinde na to páni máte....jak to tedy je ???
Kdo vám podkuřuje???

Hoďte mi sem někdo prosím kloudnou odpověď.
+10 # Máchal 2019-04-11 08:12
Slabá lobby. To přece není o nějaké "spravedlnosti" nebo "potřebnosti". Až Bureš a jeho parta zprivatizuje nějakou větší plochu lesa, pak budou. Jedině že by se prosadily plošné postřiky cisternami chemie, to by se taky dalo podpořit.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Lesnictví

Se začátkem nového akademického roku otevřela Fakulta lesnická a dřevařská ČZU novou budovu High-tech technologicko-výukového pavilonu. „Jedná se o jediné výukové pracoviště v ČR, které...

Kůrovec a „nové odumírání lesa“ v Německu

Kůrovec a „nové odumírání lesa“ v Německu

Lesnictví

Sucho a horko podpořily letošní hromadné rozmnožování a následnou aktivitu hmyzích škůdců lesa, především lýkožrouta smrkového a lesklého. Spolu s následky větrných kalamit a lesních...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby