Přihlásit

Wooden Island – Prague ukazuje cestu k udržitelnému městu budoucnosti (TZ Nadace dřevo pro život)

V Česku je velmi složité postavit velkoobjemové stavby ze dřeva, ačkoliv tyto stavby prospívají zdraví a jsou šetrné k životnímu prostředí. Nadace dřevo pro život proto představila případovou studii Wooden Island – Prague (WIP, česky Dřevěný ostrov – Praha), která na studentském návrhu dřevěného objektu v centru Prahy na Těšnově ukazuje limity a budoucí možnosti velkoobjemových dřevěných staveb. Cílem je zjednodušit jejich výstavbu, a tím vytvořit prostor pro jejich využívání v českých městech. Pro rozvoj tohoto záměru nadace hledá další partnery.

„Problematice požárních předpisů pro dřevostavby se věnujeme už dva roky. Vyjednáváme a spolupracujeme se širokým spektrem aktérů, od akademické sféry po hasičský záchranný sbor," představuje projekt Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život. Projekt je konzultován s Ministerstvem průmyslu a obchodu a vyjádřil mu podporu i ministr zemědělství Miroslav Toman. „Zvýšení využívání českého dřeva, naší významné obnovitelné suroviny, je naším dlouhodobým cílem. Tyto aktivity proto vítám," uvedl na adresu projektu.

Základním kamenem celého procesu je obsáhlá analýza, která vznikla ve spolupráci s českými univerzitami v rámci grantu Lesů ČR, s.p. Přehledně zmapovala požární předpisy u nás i v zahraničí a definovala body k jejich doplnění a rozšíření. Nadace pak v souladu se závěry této analýzy hledala cestu, jak srozumitelně ukázat limity současného stavu a zároveň vizi budoucnosti. Proto oslovila studenty Jakuba Sedláčka a Martin Velfla z Ústavu architektury Fakulty stavební VUT v Brně, kteří uspěli v roce 2019 se svým návrhem městského bloku ze dřeva na pražském Těšnově ve studentské soutěži Stavby s vůní dřeva. Nadaci dřevo pro život, která soutěž organizuje, jejich odvážný návrh zaujal a studentům nabídla účast v projektu. „Takovou šanci jsme si nemohli nechat ujít," komentují nečekanou příležitost mladí architekti.

Tak vznikla myšlenka případové studie, kterou finančně podpořila společnost Stora Enso ČR. Autorský tým kromě studentů rozšířili i odborníci na architekturu z Prodesi/Domesi, požární bezpečnost staveb z ARCHaPLAN a statiku z A2 Timber, kteří návrh městského bloku rozpracovali do podoby Wooden Island – Prague. „Naše hypotéza zněla: Ačkoliv je dřevo hořlavý materiál, jeho požární odolnost ve stavbách je velmi vysoká. Tento jev jsme nazvali paradoxem dřeva. Studie hypotézu potvrdila. Proto ji nabízíme všem jako podklad pro diskuzi o možném rozšíření požárních předpisů. Požární odolnost materiálů je pro bezpečnou evakuaci osob z budov při požáru nejdůležitější," komentuje další využití studie ředitel nadace Stanislav Polák.

Blok budov Wooden Island – Prague je navržen z masivních CLT panelů s železobetonovým jádrem. 32stránková studie, kterou nadace na vyžádání zájemcům zašle (více informací na http://www.DrevoProZivot.cz), prezentuje návrh bytové a administrativní části, přičemž nižší bytová část ukazuje současný limit výstavby dřevostaveb a větší administrativní část představuje vizi budoucnosti.

„Nové technologie a materiály na bázi dřeva daly architektům do ruky neskutečné možnosti. Naplno tak můžeme rozvinout naši fantazii a v kombinaci s dalšími zelenými technologiemi, vhodně zvolenou barevností či zapojením zeleně přispět ke zlepšení vnitřního prostředí budov i celých měst," oceňuje přínosy dřevěných staveb člen autorského týmu architekt Pavel Horák z Prodesi/Domesi. Podle Roberta Prixe ze společnosti ARCHaPLAN, který se věnoval požárně bezpečnostnímu řešení objektu, studie prokázala, že „dřevěná konstrukce poskytuje při požáru dostatečnou dobu (90 minut a více) pro bezpečnou evakuaci osob a bezpečný zásah hasičských sborů." Navíc i v požární výšce 22,5 m je staticky proveditelná, jak v případové studii dokázal statik Lukáš Krbec z A2 Timber „Zvyšování požární odolnosti je navíc u této konstrukce staticky dobře řešitelné. Pro investory jsou pak dřevěné stavby díky rychlé výstavbě finančně výhodné."

Dřevěné stavby na rozvoj a větší zájem investorů ale teprve čekají. „I když jsme odvedli kus práce, velká část je ještě před námi. Pro další etapy tohoto projektu proto uvítáme partnery, kteří chtějí spolu s námi přispět k udržitelnějšímu životu ve městech a k využívání dřeva, naší obnovitelné suroviny," okomentoval budoucnost projektu ředitel nadace Stanislav Polák.

Nadace dřevo pro život už 15 let přináší více dřeva do života. Ve svých projektech ukazuje veřejnosti přínosy dřeva, naší obnovitelné suroviny. Využíváním dřeva z udržitelně obhospodařovaných lesů chráníme životní prostředí pro nás i budoucí generace. Více o nadačních projektech o lese, dřevě a životním prostředí najdete na http://www.DrevoProZivot.cz.

Kontakt pro novináře:
Terezie Poláková, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 777 125 697

Komentáře   

0 # schutzmeister@iex.cz 2020-04-29 12:31
Dřevostavby nečekají. Je to jen otázka peněz.
A jde to i zcela z masivu a komplet na CNC, jen se to sesadí na fleku.
https://youtu.be/R5FfCyGu3b8
Kdyby vám to nešlo, hledejte Binder holz.
Což je taky asi největší firma v evropě, s pořezem tuším kolem 2 mil/m3.
A co je hlavní dřevina ? No, bříza to nejni.
Tady jsem o téhle firmě nikdy neslyšel.
-1 # schutzmeister@iex.cz 2020-04-29 12:35
A fabrika :
https://www.youtube.com/watch?v=S9U7q3yfy14

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby