logo Silvarium tisk

Novinka pro rok 2024 – nový probírkový harvestor Novotný H512

Strojírna Novotný s.r.o. je tradiční výrobce zemědělských, lesnických a stavebních strojů se sídlem v Hrabové v Olomouckém kraji. Společnost se věnuje strojírenské výrobě už od roku 1991 a ve dvou výrobních závodech zaměstnává přes 100 lidí. Vedle smykem řízených nakladačů, které mají široké uplatnění v zemědělství a stavebnictví, vyrábíme také probírkové vyvážecí soupravy. V současnosti strojírna nabízí tři typy vyvážecích souprav LVS 511, LVS 520 a LVS 720, které se liší velikostí, výkonem motoru a ložnou kapacitou. Všechny vyvážecí soupravy LVS spadají do kategorie šetrných technologií přibližování dříví a splňují požadované podmínky poskytnutí dotace jak na pořízení lesnické techniky, tak i podmínky dotace na jejich provoz.

Nový probírkový harvestor Novotný H512          Nový probírkový harvestor Novotný H512

Představujeme nový harvestor H512

„S výrobou probírkových harvestorů, které by tvořily uzel s našimi vyvážecími soupravami, si pohráváme už od roku 2008. Vyrobili jsme několik prototypů, ale dlouhou dobu jsme se tomuto segmentu vyhýbali, protože zde byla slušná nabídka malých harvestorů jiných značek. Po diskuzích s našimi zákazníky se ale ukázalo, že na trhu chybí obratný osmikolový probírkový harvestor s malou šířkou, dlouhou hydraulickou rukou, vybavený slušnou hlavicí na zpracování jak jehličnatých, tak i listnatých probírek, který by byl za rozumnou cenu a měl dobrou ekonomiku provozu. Vývoji nového harvestoru H512 jsme se věnovali více než 2 roky, přičemž jsme zužitkovali naše zkušenosti z vývoje předchozích prototypů i z výroby našich vyvážecích souprav. Prototyp harvestoru H512 jsme vyrobili už v červnu loňského roku a první stroj ze série vyjel v listopadu. Nic jsme nechtěli uspěchat, a proto jsme s představením počkali, až bude vše řádně vyzkoušené a schválené,“ řekl Petr Sládek, prodejce podniku Strojírny Novotný.

Základní technické charakteristiky harvestoru H512

 • Srdcem je motor FPT F34 s výkonem 55 kW a obsahem 3,4 litru, krouticím momentem 320 Nm, bez ad-blue, pouze s filtrem pevných částic. Jedná se o vyzkoušený motor, který používáme v našich vyvážecích soupravách i smykem řízených nakladačích.
 • Šířka stroje je od 1,86 metru na 400 mm pneumatikách, ale doporučujeme 500mm pneumatiky, kdy je šířka stroje 2,1 metru. Osmikolový podvozek s boggie nápravami je v terénu skvělý, přední a zadní kola jedou ve stejné stopě a pohyb stroje v terénu je tak velmi přirozený. Také díky tomu má stroj nízké zatížení na půdu, dobré rozložení váhy a skvělou dostupnost i stabilitu ve všech pozicích ruky a hlavice.
 • Pojezdové hydraulické komponenty jsou značky Rexroth. Vlastně celý pojezdový systém je převzatý a vyzkoušený z vyvážecí soupravy LVS 511, díky čemuž má harvestor skvělou dostupnost i ve velmi těžkých kopcovitých terénech.
 • Pracovní hydrauliku tvoří 100ccm čerpadlo nastavené na tlak 230 barů, objem hydraulické nádrže je 140 litrů, v okruhu jsou dva chladiče hydraulického oleje.
 • Hydraulická ruka s naklápěcím stolem může být s teleskopem i bez něj, dle preferencí zákazníků. Používáme hydraulickou ruku MOWI P50 a P61T, maximální dosah je až 7,5 metru a síla zdvihu na max. vyložení je 550 kg.
 • Díky velmi úzké spolupráci s finskou společností Kesla nabízíme nový harvestor s hlavicí Kesla RH16, která má úřez až 45 cm, je rychlá s posuvem 4 m/s, má čtyři pohyblivé odvětvovací nože, skvěle si poradí s jehličnatým i křivým listnatým dřevem, je možné ji osadit systémem proAX, který seká tenké části stromů a šetří tak řetěz.
 • Elektronický systém hlídá veškerá provozní data stroje a umožňuje nastavování rychlosti jednotlivých funkcí hydraulické ruky. Pro kontrolu harvestorové hlavice používáme osvědčený měřicí systém Xlogger, který umožňuje také individuálně nastavit funkce harvestorové hlavice, aby byl spokojený každý operátor. Systém komunikuje v českém jazyce, je velmi přehledný a uživatelsky přívětivý.
 • Kabina je testovaná podle standardů ROPS, OPS, FOPS, je dostatečně prostorná, klimatizovaná, odhlučněná a pro obsluhu komfortní. Vzduchem odpružená vyhřívaná sedačka je samozřejmostí. Na stroji je množství LED světel, díky nimž je možná práce i při horší viditelnosti.
 • Přední náprava je vybavena funkcí boggie lift, která umožňuje přizvedávat přední kola nápravy pro zmenšení rádia zatáčení.
 • Kolopásy a řetězy je možné nasadit na všechny nápravy a kola.
 • Konstrukce stroje je velmi jednoduchá, bytelná a vychází z osvědčených koncepcí našich vyvážecích souprav.
 • Cena stroje je v porovnání s konkurencí velmi přívětivá a zajímavá. Také ekonomika provozu vychází pozitivně, což je ve slabých probírkách důležitý faktor.

Oba dosud vyrobené stroje jsou v každodenním provozním nasazení a dosavadní zkušenosti jejich operátorů jsou velmi pozitivní, co se týká produktivity i ekonomiky provozu.

Představení nejen v ČR, ale také v rámci Evropy

Nový harvestor plánujeme poprvé představit veřejnosti na veletrhu Silva Regina od 7. do 11. dubna 2024 v Brně, kam vás také srdečně zveme. Po brněnské výstavě máme v plánu demo tour v ČR, kde bude možné stroj vidět při práci. Nový harvestor spolu s našimi vyvážecími soupravami budeme dále představovat i v rámci letošních evropských výstav KWF v Německu, DemoForest v Belgii a APF ve Velké Británii. Reportáže a další videa z provozu stroje budou následovat.

Těšíme se na vás.

Tým Strojírny Novotný, protože na probírky jsme nejlepší!

Petr Sládek

Strojírna Novotný

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě