logo Silvarium tisk

LČR chtějí v květnu postřiky likvidovat chrousty u Hodonína

Státní podnik Lesy ČR chce za pomoci leteckých postřiků v květnu zlikvidovat chrousty, kteří se přemnožili v oblasti Moravské Sahary u Hodonína. Podle odborníků je situace kalamitní.

Bez postřiků bude boj s chrousty a jejich larvami, které likvidují porost, marný. Není jisté, zda lesníci získají včas všechna povolení, aby se postřiky na ploše do 3500 hektarů lesa mohly uskutečnit. Pokud neuspějí, budou čekat s dalšími postřiky čtyři roky.

V květnu se z ponrav ukrytých pod zemí stanou chrousti. Ti pak nakladou nové larvy, z nichž se za další čtyři roky narodí nová chroustí generace. Podle odborníků je stav kalamitní již za situace, kdy lze jednu chroustí larvu - ponravu najít na metru čtverečním. Jenže v Moravské Sahaře jich lesníci na pouhém metru čtverečním našli loni od osmi až do dvaatřiceti. Situace se tedy při odložení postřiků může ještě zhoršit, uvedl vedoucí odboru lesního hospodářství podniku Ladislav Půlpán.

Povolení postřiků je podle něj složitý byrokratický proces. Lesy ČR musely nechat vypracovat studii, která popisuje, jaký dopad bude mít použití insekticidů nejen na chrousty, ale také na další živočichy. "Dopady tam rozhodně budou, ale přesto jsme zatím nenašli lepší řešení než postřiky," doplnil Půlpán s tím, že na studii se pracovalo přibližně tři měsíce.

Podnik v uplynulých dnech požádal jihomoravský krajský úřad v Brně a správu Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty o povolení postřiků. Jejich vyřízení může trvat tři měsíce. Povolení musí dát i pověřené obce, na jejichž území oblast zamořená chrousty leží, a také Krajská hygienická stanice v Brně.

Moravská Sahara se s chrousty potýká již od svého zalesnění v 19. století. Jde o oblast tzv. vátých písků, v níž byly kdysi zaznamenány písečné bouře. Pak ji ale lesníci osázeli.
Za uplynulých 13 let zničili chrousti na Hodonínsku asi 275 hektarů lesa. Letecké postřiky snížily jejich populaci v letech 1999 a 2003. V květnu 2012 zničil požár 165 hektarů lesa v Moravské Sahaře. Šlo o největší přírodní požár v novodobé historii ČR. Jeho příčinu se nepodařilo zjistit. Obnovu této lokality komplikují právě přemnožení chrousti.

red.
Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3734

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2090

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 1982

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Zobrazení: 1729

Od poloviny loňského roku jedná církev o směnách lesních pozemků s Lesy České republiky. Jaké jsou hlavní důvody...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 1503

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1496

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě