logo Silvarium tisk

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo mimořádně silně nebo je bezprostředně ohrožené. V červené zóně mohou majitelé lesů upustit od některých opatření, aby měli kapacity na zpracování a asanaci napadeného dříví.

Červená zóna se rozšiřuje o přibližně 10 procent, především na území české části republiky.

Pro červenou zónu, kde jsou lesy silně postiženy nebo ohroženy kůrovcovou kalamitou a schnou, platí mimořádné opatření Ministerstva zemědělství. To vytváří lepší podmínky pro zvládání kalamity a řešení jejích následků. Vlastníci zde mohou ustoupit od používání obranných opatření, jako jsou například lapače, protože už nejsou účinné. Místo toho mohou soustředit veškeré síly na zpracování a asanaci napadeného dříví," řekl ministr Miroslav Toman.

Červená zóna se rozšířila z 5 127 katastrů na 6 109, z celkového počtu 13 078 katastrálních území v České republice. MZe přitom vycházelo z družicových snímků. Aktuálním rozšířením reaguje MZe na postup kalamity od poslední aktualizace z 9. prosince 2019.

"Kůrovcová kalamita se rozšiřuje především západním směrem. K rozšíření zóny došlo prakticky ve všech krajích. Červená zóna oproti předchozímu stavu zásadně narostla ve Středočeském kraji, s ohledem na přetrvávající sucho také v Ústeckém a Libereckém kraji. Dosud nejmenší rozsah registrujeme v Karlovarském kraji," uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

V červené zóně mohou majitelé lesů na holinách větších než 2 hektary ponechat nezalesněné pruhy uvnitř porostů v šířce až 5 metrů v rozestupech minimálně 20 metrů od sebe, popřípadě ponechat nezalesněné pruhy v šířce až 5 metrů na rozhraní lesa a nelesní půdy pro vytvoření okraje porostu. Tímto opatřením mohou uspořit sazenice a současně vytvořit střelecké průseky k udržování stavů spárkaté zvěře a k zamezení škodám zvěří na obnovovaných porostech.

„Sucho a kůrovec mají dopad na krajinu, les i vlastníky, přesto se dají považovat také za příležitost pro urychlení změny druhové skladby ve prospěch lesů smíšených s vyšším zastoupením listnáčů, přírodě bližších a odolnějších proti výkyvům počasí a změnám klimatu. Naše opatření jsou účinná a fungují, jejich dopady se však pochopitelně více projeví až v dlouhodobém horizontu," uvedl ministr Toman.

Aktuální opatření obecné povahy najdete na úřední desce MZe i na úředních deskách obcí.

Podle TZ MZe a ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+6 # najše 2020-07-28 20:18
To nám pan ministr Toman věší pěkné bulíky na nos. Opustíme obranná opatření, abychom mohli účinněji asanovat těžbou. Ve skutečnosti platí, že každé správně udělané obranné opatření má v době kalamity smysl. Je to jako bychom řekli, že dobrovolní hasiči můžou jít domů, protože s velkou hadicí už jedou profíci a co nevidět budou na místě.

Je to zvláštní skrumáž alibismu a politické korektnosti, když třeba uvede, že kůrovec je příležitost k urychlené přeměně druhové skladby - zcela stejnou příležitostí je všechno vytěžit a začít znovu a alespoň prodávat čerstvé dříví za lepší ceny, než broukovice do Číny.

Je vidět, že lesnictví je v rezortu MZe úplnou popelkou a hlavní tón udávají zemědělci schopní traktory zablokovat dálnice, nikoli nějací lesníci s rozumnými návrhy na dodržení obmýtí 100 let s využitím všech metod ochrany lesa.

Zároveň je patrná koketérie s ekology, kteří chápou kůrovcovou kalamitu jako totožnou příležitost !

Lesu zdar, b.l.b.c.ů.m zmar.
Martin Klewar
+23 # Saltazar 2020-07-29 07:21
Ve změnách vám nikdo nezakazuje obranná opatření dělat, jen je dovolené je nedělat. Tedy pokud jste ve fázi, že to má smysl, tak je dál dělejte. Pokud si myslíte, že je má smysl dělat tam kde je kalamita už rozjetá, tak jste ji očividně ještě postižen nebyl.
+14 # Rensa 2020-07-29 14:50
Každé obranné opatření má smysl. Když už ne pro les vlastní (sežraný), tak pro les cizý (ještě nesežraný). Proto to tak v zákoně bylo, ale bylo vypuštěno (neuváženě podle někoho, blbečky podle mne).
Každý aktivní lapač, každý asanovaný lapák má smysl. Když už ne k úplnému zastavení, tak alespoň zpomalení kalamity do doby, než pořádně naprší a stromy budou moci smolit - už začaly, což dávalo dobrý výhled do příštího roku. Dávalo, ale moc nedává, protože na obranu se z vysoka kašle. Dokonce tak radí OLH.
Když LP udělá anketu o průběhu kalamity, mezi dotazovanými převládají zástupci firem, v lesích těžících dřevo a všichni bědují! A mezi nimi jako bílá vrána jeden soukromníček, který si svůj les dokázal uhlídat v oblasti, kde zástupce městských lesů v televizi hořekuje nad suchem a panorama mu tvoří do mrtě vyrubané lesy.
+15 # Saltazar 2020-08-03 18:14
A kolik těch aktivních lapačů, lapáků atd. má podle vás být? V zákoně máte jasně definováno, kolik se jich má povinně využít, pokud nejste v červené zóně. V případě, že jste kalamitní, tak to znamená, že tvorba zákonných opatření je pravděpodobně nad vaše síly a tudíž pokud nedostanete vyjímku, tak porušujete zákon. Já si opravdu nedokáži představit tvorbu těch tisíců opatření, o kterých navíc vím, že jsou logicky k ničemu, když nedokážeme z asanovat napadené stromy zavčasu. Navíc tato opatření odčerpávají kapacity lidské a finanční, které potřebuji jinde.
-1 # Rensa 2020-08-03 19:03
Cituji Saltazar:
V zákoně máte jasně definováno, kolik se jich má povinně využít, pokud nejste v červené zóně.


V kterém a kde? Nějak nemohu nalézt. Děkuji.
+3 # Saltazar 2020-08-04 17:31
Já postrádám odpověď na mou otázku. Děkuji.
-5 # Rensa 2020-08-04 17:42
Hodně. Ale pořád je to lacinější, než prodávat (pokud vůbec) dříví za pololovic (možná) ceny před kalamitou.
Ten zákon a ustanovení nebudou? Že by uťápnutí?
+7 # Saltazar 2020-08-07 16:37
Jasný, pozoruji tady ty diskuze nějakou dobu, tak vím, že slovíčkaření nadevše. Nepovažuji za nutné na to odpovídat. Každopádně nevěřím, že v případě nasazení vašimi slovy "HODNĚ" obranných opatření změníte cenu dříví či průběh kalamity tak, aby se vám to vrátilo jinak, než jako plýtvání lidskými a finančními zdroji.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 2567

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

Zobrazení: 1981

Anketa uvnitř. Ministru zemědělství Marku Výbornému zaslal pobočný spolek České lesnické společnosti Křivoklát (PS ČLS) otevřený...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 1848

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 1748

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Zobrazení: 1736

Rok 2023 sice nenaplnil obavy, že se bude pro nestátní vlastníky lesů jednat o jeden z ...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 1681

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě