logo Silvarium tisk

Sněmovna odmítla senátní úpravy novely zákona 114 k národním parkům

Aktualizováno 2. 3. Nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě by měla platit bez senátních úprav. Navzdory stanovisku prezidenta Miloše Zemana dnes Sněmovna potvrdila původní verzi novely o ochraně přírody a krajiny. Senát chtěl v předloze například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany.

Senátní návrhy by podle kritiků mohly vést až ke konci národních parků jako nejcennějších chráněných území. Degradovaly by je podle nich na výrazně nižší úroveň. Odpůrci poslaneckého znění mluvili hlavně o Šumavě. Bez těchto úprav podle nich novela zasáhne tamní obyvatele, udělá z nich lidi nižší kategorie, případně je dokonce donutí odstěhovat se.

Pro verzi horní komory hlasovalo 28 ze 158 přítomných poslanců, 109 jich bylo proti. Původní sněmovní znění novely potvrdilo 117 ze 164 hlasujících členů dolní komory, proti jich bylo 20. Pro byli podle listiny poslanci za ANO, TOP 09, KDU-ČSL Úsvit a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, většina sociálních demokratů a sedm komunistů. Výhradně proti hlasovali jen občanští demokraté. Předloha nyní zamíří k posouzení Zemanovi, jenž před poslanci hájil senátní úpravy minulý týden a ohlásil její veto. Sněmovna tedy bude rozhodovat o novele zřejmě na příští schůzi i potřetí.

"Zavládl by velký právní chaos," ohodnotil v debatě senátní verzi ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Sněmovní znění je podle něho cestou ke stabilitě v národních parcích a nebude podle něho znamenat rozšiřování divočiny na více než polovinu území Šumavy. Naopak podle Jana Zahradníka z opoziční ODS je schválená verze vítězstvím ekologických aktivistů.

Senátního znění novely se zastávali zejména poslanci z Plzeňského a z Jihočeského kraje. Václav Votava (ČSSD) je označil za kompromis. "Zachovejme na Šumavě divočinu v přijatelné míře, aby tam mohl existovat i člověk," uvedl. Zahradník a jeho stranický kolega Vladislav Vilímec zmínili kampaň ekologických aktivistů a dalších lidí proti úpravám horní komory. Podle Zahradníka byla založena na lžích, že bude Šumava vykácena a zastavěna lunaparky.

"Debata nabrala hysterickou a absurdní podobu," soudí Vilímec. Jen málo odpůrců senátní verze podle něho ví, co horní komora ve skutečnosti přijala. Vilímec řekl, že obyvatelé Šumavy nechtějí zrušit národní park a nestojí ani o developerské projekty, ale chtějí jen přežít masivní snahu o vytváření další divočiny.

Poslanecké znění podpořil v diskusi například František Laudát (TOP 09). Senátní úpravy by podle něho otevřely cestu k vykořisťování šumavské krajiny úzkou skupinou polistopadových zbohatlíků a pootevřely by dveře "developerským nájezdníkům a spekulantům" i do dalších národních parků.

Nikdo nechce lidi vyhánět ze Šumavy, uzavřít národní park a vytvořit další pastvu pro kůrovce, zdůraznil v obraně sněmovní verze Václav Zemek (ČSSD). K jejím obhájcům se připojil taky Miloš Babiš (ANO). "Šumavě neuškodil ani tak kůrovec jako střídající se politické nálady za posledních 25 let, kdy se koncepce měnily o 180 stupňů," uvedl.

Předloha přinese národním parkům podle ministerstva pro životní prostředí stabilitu díky tomu, že se stanovené zóny nebudou moci řadu let měnit, i otevírání národních parků, především Šumavy, šetrné turistice. Zákon počítá s rozdělením parků do čtyř zón - na bezzásahovou zónu přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny, kterou by tvořilo zastavěné území parku. Vymezí se například taky cesty a trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezdu mimo silnice. Stát nebude moci v národních parcích prodávat žádné své pozemky, na ostatní má mít předkupní právo.

Senátoři chtěli v zákoně například zdůraznit, že účelem národních parků je také zajištění a podpora udržitelného rozvoje obcí na jeho území zachování, ochrana a údržba cenných ploch a památek a jejich využití pro vzdělávání, turistiku a rekreaci. Horní komora žádala o to, aby se stanovením jednotlivých zón parků musely souhlasit tamní obce, nejen rady parku.

Prezident Zeman potvrdil, že zákon o národních parcích vetuje

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že vetuje novelu zákona o národních parcích, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Zatím neuvažuje o ústavní stížnosti v případě, že by Poslanecká sněmovna jeho veto přehlasovala. Zeman to řekl ČTK při návštěvě Karlovarského kraje.

"Jak víte, proti tomuto zákonu je jak Plzeňský, tak Jihočeský kraj. A já si myslím, že vedle práv obcí je také zapotřebí respektovat práva krajů. A ne se snažit všechno řešit z Prahy," řekl Zeman. Prezident podporoval změny navrhované Senátem, který žádal například větší pravomoci pro dotčené obce.

Pro ústavní stížnost v případě přehlasování Sněmovnou Zeman nevidí důvod. Jak ale dodal, bude o této možnosti ještě přemýšlet.

Čtěte také: O pravidlech pro národní parky Sněmovna zatím nerozhodla

Ministr Brabec věří, že poslanci by u národních parků přehlasovali i veto

Schválení sněmovní verze pravidel pro národní parky bude znamenat stabilitu pro ochranu přírody i pro obce, řekl novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Rozhodnutí poslanců, kteří navzdory stanovisku prezidenta Miloše Zemana potvrdili původní verzi novely o ochraně přírody a krajiny, není podle Brabce zřejmě poslední, protože prezident už avizoval její veto. Brabec však věří, že i v tom případě Sněmovna předpis podpoří.

Ministr je totiž připraven na to, že Zeman normu poslancům vrátí. "Pokud se takto vyjádřil, tak s tou variantou počítám, že se tady ještě s tou normou shledáme. Radost mi to nedělá, ale věřím, že to zvládneme ještě jednou," uvedl Brabec.

Schválená varianta podle něj bude pro národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě znamenat stabilitu. "Pro rozvoj a ochranu přírody a taky pro obce," řekl. Každý bude vědět, co se bude minimálně v dalších 15 letech dít, varianta nejlépe vyvažuje ochranu přírody, ale i využívání území k jiným účelům," míní Brabec.

Schválenou verzi podpořil i předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. "Máme radost a poděkovali jsme ministru Brabcovi, poctivě si to odpracoval. Šumavská příroda bude zachována i příštím generacím," uvedl na twitteru. Podobně se vyjádřil i šéf poslanců koaliční KDU-ČSL Jiří Mihola. "Chci zachovat krásnou a divokou přírodu svým dětem a dalším generacím!" napsal.

Ředitel NP Šumava považuje rozhodnutí Sněmovny za skvělý výsledek

Ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený hodnotí dnešní rozhodnutí Sněmovny o pravidlech pro národní parky jako skvělý výsledek. Novela zklidní atmosféru, řekl dnes Hubený ČTK s tím, že věc ještě nekončí, protože novelu musí podepsat prezident Miloš Zeman. Nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě by měla platit bez úprav Senátu, který chtěl například větší pravomoci pro obce.

"Rozum zvítězil a je to pocta matce přírodě, protože šlo o to, jestli příroda v národních parcích má být opravdu příroda, nebo spíš něco jiného. Tahle novela by měla přinést velké zklidnění v rozčeřené atmosféře toho, kam mají národní parky směřovat, kdy část obcí byla pro přírodu a část spíš pro obecní národní park," řekl Hubený.

Hubený doplnil, že novela umožní začít ihned pracovat na klíčových koncepčních materiálech, k nimž řadí Zásady péče zonace a návrh klidových území. Jde mu o to, aby se dosáhlo většinové shody v tom, jak má národní park do budoucna vypadat. "Když se tato shoda podaří a prosadíme ji, potom bude 15 let klid - nikdo se nebude muset bát, že by nějaký nový ministr nebo nový ředitel vyhlašoval velké nové území bez zásahu nebo že by to území bez zásahu zmenšoval. Novela je velký krok ke stabilitě, ke klidu a k normální práci," řekl Hubený.

Správa Krkonošského parku vítá rozhodnutí poslanců

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) vítá dnešní rozhodnutí Sněmovny o pravidlech pro národní parky. Schválenou verzi považuje za jedinou správnou cestu. ČTK to řekl mluvčí KRNAP Radek Drahný. Nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Česku by podle poslanců měla platit bez úprav Senátu, který chtěl například větší pravomoci pro obce.

"Původní verze byla jediná správná cesta," ocenil rozhodnutí Sněmovny Drahný. "Opačná situace by nadneseně řečeno znamenala konec národních parků v České republice," dodal mluvčí.

Ředitel NP Podyjí je rád, že neprošly senátní změny o parcích

Správa Národního parku Podyjí vítá rozhodnutí Sněmovny o pravidlech pro národní parky. Ředitel Tomáš Rothröckl ČTK řekl, že podle něj zvítězil zdravý rozum. Naopak starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra rozhodnutí poslanců považuje za špatné. Nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Česku mají podle poslanců platit bez úprav Senátu, který chtěl například větší pravomoci pro obce. Prezident Miloš Zeman už oznámil, že zákon vetuje.

"Je to důležitý moment v životě národních parků a myslím, že to dopadlo dobře. Nám šlo především o podstatu definice národního parku. Národní park by měl být deklarován a kodifikován a toto je zásadní kodifikace tak, jak je vnímáno na celém světě," komentoval přijetí návrhu v poslanecké verzi bez senátních změn Rothröckl.

Čtěte také: Ředitelé národních parků žádají o podporu sněmovní verze novely zákona č. 114

Schubert: Schválením zákona o národních parcích vítězí demagogie

Novela zákona upravující pravidla fungování národních parků ve verzi, kterou dnes schválila Sněmovna, je vítězstvím lži, demagogie, partikulárních zájmů a honu na voliče nad pravdou a skutečnou ochranou přírody. ČTK to dnes řekl předseda Svazu obcí Národního parku Šumava a starosta šumavské Modravy Antonín Schubert. Schválená verze zákona neotevře podle něj park pro veřejnost a ochranu přírody ještě více zpřísňuje.

"Novela je velmi špatnou zprávou pro turistickou veřejnost i velmi špatná zpráva pro obce. Lživým argumentem byly neexistující developerské projekty, neexistující developeři a neexistující výstavba cest," uvedl. Nic takového se podle něj neděje, ani se dít nemůže, i kdyby někdo tisíckrát chtěl. "Nic z toho, čím operovalo Hnutí Duha i ministr (životního prostředí Richard) Brabec (ANO), není pravda," uvedl.

"Diskuze o zákonu nebyla věcná a špinila základy demokracie, kterými jsou ty obce, jejichž starostové jsou voleni místními lidmi. Nehledejme demokratický princip ve Sněmovně, ale v nejmenší obci," uvedl Schubert.

Schválená novela otevírá podle něj Šumavu pro vyvolené a uzavírá rozsáhlé oblasti pro úpravu běžkařských tratí. V budoucí přírodní zóně, která má tvořit 50 procent parku, nelze vyznačovat nové turistické trasy.

"Ještě nikdy nebyla ochrana přírody a krajiny v Česku v tak zoufalém marasmu, v jakém se nachází za vedení ministra Brabce. Ochrana přírody musí být vyváženým vztahem mezi člověkem, který tu žije, a mezi ochranou všech chráněných druhů, které ho obklopují v přírodě," uvedl Schubert.

Zákonodárci si podle Schuberta neuvědomují, že se národní parky vyhlašují ve venkovských prostorech, pro které podle něj žádná vláda od roku 1990 neudělala nic. "Ale nejhůř se k němu staví vláda sociální demokracie a ANO," soudí.

Za nesmyslné považuje také argumenty, že novela pomůže turistice. "Modrava má 25 kilometrů státní hranice. Za 25 let nebyla schopna ochrana přírody povolit jednu jedinou cestu Luzenským údolím k hranici," dodal.

Rozšíření bezzásahových ploch je podle Zahradníka rizikem

Rozšíření bezzásahových ploch v národních parcích je podle jihočeského poslance ODS Jana Zahradníka rizikem do budoucna. Hrozí podle něj opakování kalamit, například po silné vichřici. Potom, co dnes poslanci schválili nová pravidla pro národní parky beze změn prosazovaných Senátem, které podporoval, si posteskl, že řada jeho kolegů nevyslyšela argumenty protistrany.

"V debatě zaznívala taková obvinění, že šumavští starostové, zastupitelé obcí i krajští zastupitelé, kteří podporovali senátní verzi, jsou zaprodanci zbohatlíků nebo lidmi zlobbovanými developery, přitom já o žádných developerských záměrech nevím," řekl ČTK Zahradník. Podle něho je na Šumavě každá stavba až po boudu vedle domku pod tuhou kontrolou. Lživým argumentům přičítá to, že se nerozhodnutí poslanci přiklonili ke sněmovní verzi návrhu novely.

Novinářům Zahradník připomenul, že po orkánu Kyrill v roce 2007, kdy ministerstvo životního prostředí rozhodlo o rozšíření bezzásahových ploch, se na Šumavě rozmohl kůrovec. "Když ta bezzásahovost bude nadpoloviční, co to může mít za následek při nějaké anomálii?" uvedl dále.

Senátního znění novely se zastávali zejména poslanci z Plzeňského a z Jihočeského kraje. Václav Votava (ČSSD) je označil za kompromis. "Zachovejme na Šumavě divočinu v přijatelné míře, aby tam mohl existovat i člověk," uvedl. Zahradník a jeho stranický kolega Vladislav Vilímec zmínili kampaň ekologických aktivistů a dalších lidí proti úpravám horní komory. Podle Zahradníka byla založena na lžích, že bude Šumava vykácena a zastavěna lunaparky.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+8 # najše 2017-03-02 13:36
Velice trapné je také chování KDU-ČSL, která jako jeden muž hlasovala ve prospěch poslanecké novely, ačkoliv se před tím kompletně zdržela (vizte odkazy):
https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=65508&l=cz
http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=64671

Je vidět, že teoretická možnost účastnit po dalších volbách znovu vlády je pro KDU-ČSL důležitější, než nějaké lesy, parky, nebo lidé v nich. Je to hnus fialovej, pardon zelenej.

Miko, Babiš, prachy, neziskovky, toť recept na pohodlné bohatnutí !
0 # Máchal 2017-03-06 08:27
Asi se věci mezitím za ty 4 měsíce nějak vyvinuly (dění kolem senátního návrhu...). Trapné by bylo, když už se o něčem hlasuje - z nějakého důvodu - znovu, kdyby všichni byli vázaní tím, jak hlasovali poprvé. To by celý ten systém nedával jaksi smysl. ;-)
+13 # Tomassk 2017-03-02 11:29
Nic jiného se před volbami čekat nedalo, přesto to budu hodně dlouho rozdýchávat :P .

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2445

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2223

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2121

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1758

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1611

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1595

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě