logo Silvarium tisk

Sucho způsobilo významný nárůst kůrovcových těžeb na SV Moravě

V lesích ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá i jeho okolí se zhoršuje situace s kůrovcovou kalamitou. Také v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) se letos objevil kůrovec více než v jiných letech. S přemnožením brouka se podnik LČR potýká nejvíce v některých částech Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Správci lesů proto letos výrazně zvýšili těžbu dřeva, aby zabránili dalšímu šíření nebezpečného brouka. Kůrovec se v posledních letech postupně přemnožil kvůli tom, že méně prší, a letošní nebývale suché počasí jeho populaci znásobilo. 

Vojenský prostor Libavá - VLS, s. p.

"Kůrovcem je zasaženo celé území Libavé. Postižení není samozřejmě rovnoměrné a je ovlivněno například lokální skladbou dřevin či věkem porostu," řekl  Jaroslav Nerad z Vojenských lesů a statků, které v lesích na Libavé hospodaří.

Lesníci se snaží rychle zpracovat kůrovcem napadené stromy i zbytky dřeva, které zůstanou po těžbě. "Instalujeme lapače a lapáky k odchytu i monitoringu kůrovců. Při obnově lesa používáme pestřejší skladbu dřevin a snažíme se postupně obnovovat zaniklé vodní nádrže, aby se zadrželo více vody v oblasti," uvedl Nerad.

Kůrovcová kalamita na Libavé podle Nerada narušila bilanci těžeb. Správa VLS v Lipníku nad Bečvou letos na Libavé původně hodlala vytěžit 180 000 metrů krychlových dřeva, za prvních sedm měsíců už ale vytěžila 260 000 metrů krychlových. "A to ještě není konec. Odhadujeme, že těžba letos přesáhne hranici 400 000 metrů krychlových dřeva," řekl Nerad.

Těžba kůrovcového dřeva má nepříznivý dopad na hospodaření v lesích, protože jeho prodejní cena je nižší a správci lesů mají vyšší náklady na pěstební činnost. "Hlavně je ale znemožněna kontinuita vyrovnanosti těžeb, což pocítí především naši následovníci," upozornil Nerad.

Kůrovcová kalamita má podle něj značný rozsah. "Libavá je pouze částí oblasti Nízkého Jeseníku, kde jsou lesy postiženy kůrovcovou kalamitou už mnoho let," uvedl Nerad, podle nějž se s přemnoženým broukem potýkají také správci lesů v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Kůrovec se v lesích přemnožil kvůli tomu, že od roku 2003 ubývá dešťových srážek. "Vyvrcholením bylo letošní léto s více než dvaceti tropickými dny i nocemi. Suchem oslabené porosty se nejsou schopny bránit napadení lýkožroutem smrkovým a severským," řekl Nerad.

V těchto podmínkách se podle něj daří i dřevokazným houbám, především václavce. "Některé stromy ale nevykazují žádné napadení parazity a usychají, protože po letech sucha přišlo extrémní sucho a to již nejsou schopny přežít," dodal. Sucho v létě na Libavé postihlo i listnaté porosty, které opadávají. "V tuto chvíli ani nevíme, které stromy přežijí," uvedl Nerad.

Chřadnutí smrku z pohledu správců lesů na severní Moravě

Lesy ČR, s. p.

Přemnožení kůrovce státní podnik LČR eviduje zejména v oblasti Nízkého Jeseníku, v okolí měst Bruntál, Vítkov, Opava nebo Moravský Beroun. 

Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová připomněla, že po dlouhodobém suchu jsou lesy oslabené. "Právě sucho jim na většině území uškodilo víc než podkorní hmyz," uvedla. S kůrovcem podnik bojuje zejména tím, že v lesích instaluje další feromonové lapače a takzvané lapáky, což jsou předem pokácené stromy nechané v lese. Počty položených lapačů a lapáků jdou do desítek tisíc. Podnik také zvyšuje počet lesníků, kteří vyhledávají napadené stromy. Napadený strom je pak nutné pokácet a z lesa odvézt.

Ohrožení lesů kůrovcem na severní Moravě a ve Slezsku zesiluje to, že tamní smrkové lesy na řadě míst kvůli suchu a šíření houby václavky chřadnou. Od větrné kalamity po orkánu Kyrill v roce 2007 jsou hodnoty kůrovce na severní Moravě stále na hraně kalamity a boj s kůrovcem je tam každoročně nejintenzivnější. Například loni z celkem 475 000 metrů krychlových vytěženého kůrovcového dříví u Lesů ČR připadlo zhruba 390 000 metrů krychlových na Moravskoslezský kraj a sousední Šternbersko v Olomouckém kraji. Celková roční těžba Lesů ČR se pohybuje kolem osmi milionů metrů krychlových dřeva.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2444

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2222

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2118

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1757

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1609

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1594

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě