logo Silvarium tisk

Začalo rojení kůrovce, nejvíc ohrožen je sever Moravy a Slezsko

S příchodem teplého počasí začalo v minulých dnech rojení kůrovců. Nejvíce jsou broukem ohroženy smrkové porosty na severní Moravě a ve Slezsku, kde lesníci situaci už delší dobu hodnotí jako boj s kůrovcovou kalamitou. V Čechách je situace zatím klidná, mírně zvýšený stav kůrovce je jen lokální. Řekl to vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy České republiky Ladislav Půlpán.

Ohrožení lesů kůrovcem na severní Moravě a ve Slezsku zesiluje to, že tamní smrkové lesy na řadě míst kvůli suchu a šíření houby václavky chřadnou. "Na severní Moravě bude boj s kůrovcem opět nejintenzivnější. Od větrné kalamity po orkánu Kyrill v roce 2007 jsou hodnoty kůrovce na severní Moravě stále na hraně kalamity či mírně pod ní," řekl Půlpán. Dodal, že loni z celkem 475 000 metrů krychlových vytěženého kůrovcového dříví u Lesů ČR připadlo zhruba 390 000 metrů krychlových na Moravskoslezský kraj a sousední Šternbersko v Olomouckém kraji.

Hlavní obranou proti kůrovci je instalace feromonových lapačů a lapáků. Lesy ČR zatím do boje s kůrovcem nasadily asi 30 000 lapačů a nakácely kolem 90 000 lapáků. Pro boj s kůrovcem je důležité zachytit brouka do lapáků a lapačů při prvním rojení, protože v dalších generacích se množí geometrickou řadou. Lesníci také musejí napadené stromy v lese aktivně vyhledávat. Napadený strom je nutné pokácet a z lesa odvézt.

V boji s kůrovcem by lesníkům mohlo v nejbližší době pomoci i počasí. Kůrovec se začíná rojit při teplotách kolem 20 stupňů Celsia a pokud nyní přijde silné ochlazení, které předpověděli meteorologové, mohlo by se jeho rojení dočasně zastavit. V nižších polohách se kůrovec během roku dokáže rozmnožit ve dvou až třech generacích, na horách v jedné až dvou.

red.

Líbil se vám článek?
(1 hlas)

Komentáře  

+13 # lesnice 2015-05-04 20:42
Sloužím na "kůrovcovém" revíru už osmý rok a mé zkušenosti? Naprostým neštěstím jsou feromonové lapače v jakékoli podobě - každý z nich je uměle založeným ohniskem a počty zachycených brouků jsou nepatrné, proti tomu, co naletí do okolních stromů. A jde-li zrovna o porost devastovaný václavkou nebo jiným nepříznivým vlivem, je neštěstí hotové. Naprosto mylná je myšlenka, že kůrovce vychytáme, nebo odchytem jejich stavy významně snížíme. Např. pokud jde o lýkožrouta severského, jsou lapače s jeho feromonem beznadějně prázdné. Je nezbytně nutné napadené stromy co nejrychleji vytěžit a odvézt, což je ovšem v současném stylu hospodaření u LČR i u některých jiných subjektů problém. Ale čistota lesa je pro ochranu před kůrovci věc zásadní.
+12 # Lynx 2015-04-30 18:50
Napadený strom je nutno pokácet a odvézt z lesa. I proto se loňské souše dotěžovaly celý letošní počátek roku, prakticky až dosud.
Instalace feromonových lapačů probíhala zdárně na zdravé stromy do míst, kde tyto mohly ještě několik let růst. Během dvou až tří let byl pak zdárně vytěžen celý "napadený" porost.
Místo, aby se včas vytěžily napadené stromy a relativně stabilní porosty (které ještě místy jsou) se šetrnou podrostní obnovou rekonstruovaly v průběhu několika let či desetiletí, umístí se na stromy sáčky s feromony a do třech let je holosečná obnova hotová.
O nepořádku v lese po "kalamitní" těžbě je zbytečné psát. Tohle je realita na severní Moravě v praxi.
Ztrátou času je diskuze o vlivu zvěře na přirozenou obnovu.

Hlavně předhodit veřejnosti nicneříkající zprávu o rojení toho strašného škůdce-kůrovce.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2127

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2012

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 1841

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1521

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1508

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Soukromí vlastníci lesů podporují novely zákona o lesích i o myslivosti

Soukromí vlastníci lesů podporují novely zákona o lesích i o myslivosti

Zobrazení: 1448

Soukromí vlastníci lesů na valné hromadě SVOL-komory soukromých lesů, která proběhla 22. února 2024 ve Křtinách...

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě