Přihlásit

Český les v tropech nevyrostl. Nepršelo (MF Dnes)

HRADEC KRÁLOVÉ Měla to být chlouba české dovednosti v daleké cizině. Je tomu osm let, co čeští lesníci vysázeli v Nikaragui osmdesát hektarů teakového dřeva.
Jenže plantáž dodnes nevynesla ani korunu.
„Z podniku jsme zatím neměli žádné peníze, zato náklady činí ročně 25 tisíc dolarů," uvedl generální ředitel Lesů České republiky, padesátiprocentního akcionáře podniku, který teakovou plantáž vlastní, Daniel Szórád.
Český pokus o průnik do lesního hospodaření v tropech zatím nevychází, přestože originální projekt sliboval na papíře rychlou návratnost a výdělek.
Kde udělali čeští lesníci chybu?
Nejspíš byli až příliš vynalézaví, navíc nenašli správnou lokalitu, kde by dostatečně pršelo. Odvážný krok před necelými deseti lety prosadil uznávaný expert na tropické lesnictví a bývalý ředitel lesního závodu v Jaroměřicích nad Rokytnou Josef Střítecký. Ten měl už z devadesátých let zkušenosti s úspěšným zalesňováním v Chile, Ekvádoru a Kolumbii. Když později projevila o pomoc českých expertů zájem i Nikaragua, Střítecký navrhl unikátní projekt teakové plantáže. A aby investici ve Střední Americe učinil pro české manažery atraktivnější, rozhodl se zariskovat. Odhodlal se k originální metodě výsadby dřeviny, která měla přinést výnosy rychleji, než bývá u teaku ve světě zvykem.
„Všude se teak sází zhruba každé tři až čtyři metry, tedy zhruba 1 200 až 2 500 stromů na hektar. Jenže tady jsou stromy na každém metru čtverečním," říká expert z brněnské Mendelovy univerzity Petr Maděra. Ukázalo se však, že takhle hustě vysázený teak roste pomaleji, než se čekalo. Významnou roli v tom hraje i nedostatek vláhy. Na místě, kde plantáž leží, totiž prší méně, než teak pro rychlý růst potřebuje. „Přírodní podmínky se tady trochu podcenily," poznamenal Maděra.
Že by plantáž potřebovala více deště, přiznává i sám autor projektu Střítecký. Ideální lokalita pro pěstování teakového dřeva podle něho leží dále na východ Nikaraguy, kde je vlhčeji.

„Jenže tehdy jsme na nalezení lokality i místních spolupracovníků měli jen dvě cesty, a když první nevyšla, byli jsme při té druhé už ve stresu," popisuje lesník.
Lidé z královéhradecké stavební firmy Fato, která je spoluvlastníkem společnosti, jež pozemek v Nikaragui vlastní, navíc podle Stříteckého požadovali, aby byla lokalita blízko moře i hlavního města Managua. „Nechtěli jsme se opět vracet s neúspěchem, přece jen, cesta byla nákladná, letenky drahé, tak jsme koupili, co se nabízelo," uvedl Stříteský, který už v Lesích ČR nepracuje a s projektem nemá již několik let nic společného.
Polostátní firma H. F. C. tak v roce 2006 koupila za necelé tři miliony korun dvousethektarový pozemek, z něhož dnes plantáž zabírá přes 80 hektarů. Leží 12 kilometrů od města Dirjamba, asi 40 kilometrů na východ od hlavního města Managua. Celkové náklady v počáteční fázi činily asi 11 milionů korun.
Otec myšlenky popírá, že by podnik kvůli lokalitě i zvolené metodě zkrachoval. „Chce to trpělivost. Plantáž je na spodní hranici produkční možnosti teaku, takže je tam oproti původním plánům zhruba tříleté zpoždění. Ale výnosná bude," ujišťuje Střítecký. Nevadí prý ani hustší výsadba. „Stáří stromů je dnes pět až osm let a je jich na hektar 6 500. Průběžně se musí těžit a to probrané dřevo bude časem stále kvalitnější, takže se bude dát prodat jako kůly do vinic, což byl původní záměr. Tím jsem chtěl splnit podmínku, aby se investice vrátila do čtyř let," doplnil lesník.
Expert Maděra Stříteckého hodnocení potvrzuje. I podle něj by měla plantáž v dlouhodobém horizontu vynášet. „Oni to zakládali s vidinou rychlého zisku, který přijde za pět až deset let. Hustší výsadba byla myšlenka zajímavá, jenže jádro, které je u teakových kmenů klíčové, tady roste pomaleji," vysvětluje. Investorovi, Lesům ČR, však došla s projektem trpělivost a chtějí svůj podíl prodat. Nejraději Mendelově univerzitě, ze které do Nikaraguy jezdí vědci a studenti.
„Ideální by bylo, aby univerzita dostala od státu na nákup plantáže dotaci. Nešlo by o desítky milionů," řekl ředitel Szórád. Prodeji se nebrání ani druhý majitel, samotná univerzita by takové řešení uvítala. „Máme už nyní Školní lesní podnik. Přineslo by nám to peníze za publikační činnost, za studenty a časem i výdělek z prodeje dřeva," míní Maděra.

Ostrov Robinsona Crusoe u Chile zalesňovali Češi

SANTIAGO DE CHILE Autor projektu teakové plantáže v Nikaragui Josef Střítecký byl jedním z expertů, kteří se v 90. letech podíleli nejen na zalesnění části And, ale i legendárního ostrova Robinsona Crusoe poblíž pobřeží Chile.
„Naše Lesní společnost Jaroměřice tam poslala komponenty pro výsadbu sazenic pro lesní školky. Po roce, co je vysadili, jsme se tam jeli podívat na jakousi inspekční cestu," popisuje Střítecký.
Ostrov, který má 93 kilometrů čtverečních, leží v souostroví Juana Fernándeze asi čtyři sta kilometrů na západ od hlavního města Santiaga de Chile. Žil na něm skotský námořník Alexander Selkirk, který se stal Danielu Defoeovi inspirací k napsání románu o Robinsonovi. Jméno Robinson Crusoe dostal ostrov v roce 1966, chilská vláda se tak snažila podpořit turistický ruch.
Na rozdíl od řady filmových adaptací, kde bývá ostrov porostlý bujnou vegetací, je podle Stříteckého poměrně pustý.
„Je tam obrovská eroze, zeleň je v jediném údolí, jinak je vše zničené pastevectvím. Veškerou vegetaci tam sežraly kozy, ovce a králíci," vzpomíná. Pouze u jeskyně, kam Defoe umístil Robinsona, prý rostly evropské topoly.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy po volbách – programové priority a anketní odpovědi politických formací kandidujících do Poslanecké sněmovny

Lesy po volbách – programové priority a anketní odpovědi politických formací kandidujících…

Lesnictví

Anketa uvnitř článku. Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se uskuteční 8. a 9. října 2021. Problematika lesů a s nimi spojených témat se v různé podobě...

SVOL představil nové vedení a dokument „Zelená kniha – lesy i pro příští generace“

SVOL představil nové vedení a dokument „Zelená kniha – lesy i pro…

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR  na tiskové konferenci v Praze dne 15. 9. představilo nové vedení a dokument „Zelená kniha –...

Plánování mysliveckého hospodaření se měnit nebude, schválila Sněmovna

Plánování mysliveckého hospodaření se měnit nebude, schválila Sněmovna

Lesnictví

Nynější postup plánování mysliveckého hospodaření se na podzim měnit nebude. V předloze o invazivních druzích rostlin a živočichů to 14. 9. schválila Sněmovna, která přijala...

Ministerstvo zemědělství opět rozšířilo území červené zóny lesů. Pro majitele to znamená lepší podmínky při zvládání kůrovcové kalamity

Ministerstvo zemědělství opět rozšířilo území červené zóny lesů. Pro majitele to znamená…

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství rozšířilo území tzv. červené zóny. Jde o účelově vybrané oblasti, kde jsou lesy mimořádně silně zasažené až ohrožené kůrovcovou kalamitou. V červených zónách...

Populární zprávy

Vyvážet nezpracované dřevo za hranice je svým způsobem drancování českých lesů

Vyvážet nezpracované dřevo za hranice je svým způsobem drancování českých lesů

Lesnictví

Zobrazeno:4588

Rozhovor s ekonomem PhDr. Lukášem Kovandou, Ph.D. V loňském roce bylo v České republice vytěženo rekordní množství dříví – 35,8 milionu metrů krychlových. Vysoké nahodilé těžby...

V čele Arcibiskupských lesů a statků Olomouc stanul Arnošt Buček

V čele Arcibiskupských lesů a statků Olomouc stanul Arnošt Buček

Lesnictví

Zobrazeno:4051

Novým jednatelem společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc byl zvolen Arnošt Buček, dosavadní ředitel výrobního úseku společnosti. Ve funkci tak nahradí Petra Skočdopole, který náhle...

Majetkoprávní změny u státních lesů

Majetkoprávní změny u státních lesů

Lesnictví

Zobrazeno:3463

Státní podniky Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky ČR na základě souhlasu vlády ČR ze dne 7. června 2021 provedou rozsáhlou vzájemnou úpravu...

Piráti se Starosty chtějí přikázat Lesům ČR prodávat dříví českým pilám

Piráti se Starosty chtějí přikázat Lesům ČR prodávat dříví českým pilám

Lesnictví

Zobrazeno:3170

Aktualizováno o vyjádření Lesů ČR. Piráti se Starosty navrhují v případě volebního vítězství změnit obchodní politiku státního podniku Lesy ČR. Měl by podle nich prodávat...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby