logo Silvarium tisk

Iva Suchá

Spalováním tohoto materiálu se uvolní přesně tolik CO2, kolik se při jeho růstu vázalo do tkání stromu ze vzduchu

Příroda kolem nás

Vysočina – Byla nebyla jednou jedna sympatická nadace, jež se jmenovala Dřevo pro život. Zdaleka nebyla sympatická jen tím, že podporovala programy o dřevě naší chaloupecké dílny. Propagovala totiž dřevo jako obnovitelnou surovinu všestranně prospěšnou životnímu prostředí. V materiálech nadace se dočítáme: „Dřevo provází lidstvo již od úsvitu dějin. Dřevo je surovina, ze které sálá energie a teplo. Dřevo je krásným, ušlechtilým, přirozeným materiálem, který má své osobité kouzlo, má svou duši. Dřevo je nejperspektivnější surovinou, ekologickým a kreativním materiálem budoucnosti.” Potud nadace.

Plasty, železo a beton místo dřeva

Že dřevo je přírodní surovina, to snad ví každý; snad každý i cítí tu spřízněnost s přírodou, s životem stromů, které tu rostly a dýchaly často dávno před námi. Proč se tedy místo dřeva stále používají ekologicky méně vhodné materiály jako plasty, železo nebo beton, přestože významně více zatěžují životní prostředí?

Setkáváme se totiž i s názory, že třeba živé vánoční stromečky nebo výroba nábytku ze dřeva ničí naše lesy anebo že spalování dřeva přispívá ke skleníkovému efektu. Takže raději umělé stromečky, plastový nábytek a spalování uhlí? Samozřejmě že ne!

Pokud se dřevovýrobou ničí příroda, tak naprosto nesrovnatelně oproti těžbě ropy a chemickému průmyslu, chrlícímu plasty. O likvidaci odpadů ze dřeva a na druhé straně z materiálů umělých ani nemluvě.

 

Trvalé hodnoty

 

A spalování dřeva? Tím se uvolní přesně tolik CO2, kolik se ho při růstu stromu vázalo do jeho tkání ze vzduchu a kolik by se jej stejně do ovzduší zase zpět uvolnilo, pokud bychom dřevo nevyužili a nechali ho přirozenému rozkladu. A pokud ze dřeva vyrobíme něco relativně trvalé hodnoty, například plastiku, sochu, nábytek nebo dům, vážeme tento oxid uhličitý po celou dobu trvanlivosti výrobku, čili po tuto dobu snižujeme množství skleníkových plynů v ovzduší!

Na místě, kde se na dřevěný dům vytěžil les, za sto let přibližné životnosti tohoto domu vyroste les nový - a ten váže další tuny tohoto oxidu uhličitého. Naopak při výrobě cementu, pálení cihel a vápna, přepravě stavebních hmot se obrovská množství tohoto plynu pouze uvolňují.

Dřevěné domy však působí dobře i na zdraví svých obyvatel – každá stavba filtruje venkovní vzduch, a dřevo dokáže zpracovat až o 80 procent víc škodlivin než běžné zdivo. Kupodivu však stavby ze dřeva i lépe odolávají požárům než stavby z betonu, oceli a skla!

Dřevěný nábytek přináší do našich domovů kousek přírody a hračky ze dřeva přinášejí radost z doteků přírody. A i první umělecké předměty byly určitě ze dřeva.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě