logo Silvarium tisk

IRENA KAŠÁKOVÁ
 

Jednodušší administrativu a podporu českých farmářů si stanovil za prvořadý cíl ministr zemědělství Ivan Fuksa. Jak řekl pro Deník, ve větší míře chce prosazovat také pěstování geneticky upravených plodin.

* Vláda předepsala pro celou ekonomiku tvrdá úsporná opatření. Jak se s nimi vyrovnalo ministerstvo zemědělství?

Zadání předsedy vlády bylo jasné, platné pro všechny resorty a vzhledem ke kondici státního rozpočtu také nutné, i když rozhodně ne bezbolestné. Předepsané úspory splnilo nejen ministerstvo zemědělství, ale odvětví jako celek, včetně třeba Lesů České republiky.

* Lesy České republiky jsou jedním z bolavých míst ministerstva, které řídíte...

Nastupoval jsem do funkce s tím, že fungování tohoto podniku se musí změnit. Ato jednak ve vztahu k hospodaření s cílem vyšších výnosů pro státní rozpočet, jednak ve vztahu k veřejnosti, respektive s cílem očistit jméno a pověst Lesů ČR ve sdělovacích prostředcích. Na schůzce s vedením jsem jasně definoval základní úkoly, které je v letošním roce nutné splnit. Podařilo se snížit výdaje a zlepšit hospodaření podniku, takže letošní zisk by měl dosáhnout okolo dvou miliard korun. Důležité také je, že se podařilo vypsat krátkodobé tendry na práce ve státních lesích. Nadruhou stranu to jsou sice kroky pozitivní, ale pořád jen první. Do konce roku má být proto připravena koncepce podmínek smluvních vztahů, z nichž budou vycházet tendry pro další období. Na ní pracuje nejen vedení podniku a ministerstvo, ale u kulatého stolu se v této souvislosti scházejí i další odborníci.

* V poslední době často slyšíme o malé podpoře výrobců potravin. Máte nějaký plán, jak pomoci malým a středním výrobcům potravin?

Konkurenceschopnost českých zemědělců je jednou z mých priorit. Výrobci potravin v České republice mají situaci ztíženou tím, že jsou u nás v některých ohledech tvrdší kvalitativní a hygienické normy než v jiných zemích Evropské unie. Chceme proto připravit určité změkčení norem, aby naši producenti měli stejné podmínky jako zahraniční.

* Takže chcete zvýšit odbyt českých potravin na úkor kvality?

Takhle bych to rozhodně nedefinoval. Dnes často nakupujeme dovážené potraviny, vyrobené podle měkčích norem v jiných státech unie, a nikdo se nad tím nepozastaví. Nadruhou stranu zde máme potravinářské produkty, které získaly označení „Klasa” a nově také „Regionální potravina”. Utěch je vysoká kvalita zaručena a uspokojí i náročnějšího spotřebitele. Nikdy však nebudou konkurovat nabídce obchodních řetězců a není to ani jejich cílem.

* Smysl tohoto označení byste tedy charakterizoval...

Propagací regionálních potravin chceme podpořit hlavně malovýrobce a středně velké podniky. Umožnit i českým výrobcům vyrábět podle stejných parametrů, jaké platí pro konkurenci. A nechat na zákazníkovi, aby si vybral. Tedy přesněji, aby měl dostatek informací, na základě kterých se rozhodne: jestli sáhne po potravinách z dovozu nebo dá přednost potravinám místním; jestli bude rozhodujícím kritériem výběru cena nebo zda si bude ochotný připlatit, když bude vědět, že platí za vyšší kvalitu.

* Těší vás zájem o farmářské trhy?

Jde o další z činností, které ministerstvo podporuje. Tyto akce umožňují zemědělcům, hlavně drobným pěstitelům a malovýrobcům, aby vlastní produkty prodávali přímo. Naše průzkumy ukázaly, že o takový způsob prodeje je mezi lidmi velký zájem.

* Proč jste se rozhodl podporovat geneticky modifikované plodiny a produkty z nich vyrobené, když v Evropské unii přetrvává negativní pohled na zemědělské využívání biotechnologií?

Za kampaní proti geneticky upravovaným plodinám stojí především ochrana evropského trhu před dovozem levnějšího zboží ze zahraničí a v poslední době i populismus politiků, který je s tím spojený. Jejich odmítáním však Evropská unie snižuje konkurenceschopnost vlastních zemědělců vůči produkci přicházející ze států mimo Evropskou unii. Geneticky upravované plodiny mají totiž v průměru vyšší hektarové výnosy, nižší náklady na pěstování a mnohdy i vyšší kvalitu sklizeného produktu, neboť například odolnost proti škůdcůmu Bt-kukuřice (populární geneticky upravená odrůda, která v sobě nese gen z půdní bakterie Bacillus thuringiensis, pozn. red.) vede také k nižšímu riziku napadení plísněmi. Proto se chystám snížit byrokracii spojenou s ohlašováním a evidencí geneticky upravovaných plodin v České republice.

* Kritici poukazují na škodlivý vliv takto upravovaných potravin na lidské zdraví, na přírodu a na nepřirozenost této technologie...

Ačkoli tato kritika trvá již více než dvacet let a k hledání důkazů o škodlivosti byly zpracovány tisíce vědeckých studií po celém světě, žádný ze seriózních dokumentů uvedená rizika neprokázal. Nezávadnost geneticky upravovaných plodin uznává celá vědecká obec v Evropské unii i mimo ní, mezi jinými Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) i Světová obchodní organizace (WTO).

* V Česku se pěstují pouze dvě takové plodiny, Bt-kukuřice a brambory Amflora. Jaké s nimi mají zemědělci zkušenosti?

Předně, jiné geneticky upravované plodiny v Evropské unii k produkčnímu pěstování nejsou ani povoleny – tedy to platí také pro Českou republiku. Jinak jsme jedinou zemí v unii, která pěstuje obě tyto plodiny. Zmíněný druh kukuřice je zajímavý především pro pěstitele s živočišnou základnou, kteří mohou produkt zpracovat v rámci vlastního podniku, případně při výrobě bioplynu či agroethanolu. Tato kukuřice je odolná proti škůdci zavíječi kukuřičnému, a nemusí tedy být ošetřována syntetickými pesticidy. A geneticky upravované brambory jsou určeny pro uplatnění zejména v papírenském, textilním a stavebním průmyslu. Vedlejší produkt při výrobě škrobu pak lze využít jako krmivo pro zvířata.

* Zemědělci si také hojně stěžují na přebujelou byrokracii. Hodláte jim pomoci?

Do práce jsem znovu zapojil antibyrokratickou komisi, která je pro mne důležitým poradním orgánem. Dává připomínky ke všem návrhům zákonů, vyhlášek či vykonávacích předpisů. Ještě do konce letošního roku představíme výsledky naší činnosti.

* Jak chcete například zjednodušit prodej potravin přímo ze dvora?

Současná právní úprava pro prodej ze dvora umožňuje administrativně jednoduché podnikání. I drobný zemědělec však musí zaručit hygienickou nezávadnost výroby. Změny se chystají rovněž ve veterinárním zákonu, a to pokud jde o prodej syrového mléka. Úprava zjednoduší povolování této činnosti.

* Co byste popřál našim čtenářům do nového roku?

Hodně zdraví a taky, aby v obchodech i na trzích nacházeli co nejširší nabídku kvalitních domácích potravin.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě