logo Silvarium tisk

15.1.2011
Region Čechy
Vladislav Prouza

Krkonoše jako celek pronikly historicky vůbec poprvé do sídla Evropské unie v Bruselu. Společnou česko-polskou výstavu Krkonoše/Karkonosze zahájili počátkem týdne ředitelé obou národních parků v bruselském sídle generálního ředitelství pro životní prostředí Evropské komise.

Čtrnáctka velkoformátových panelů představuje všechny fenomény krkonošské přírody – arkto-alpínskou tundru, flóru i faunu, lesy i geologickou minulost Krkonoš.

Výstava ukazuje i historii osídlení nebo stále rozšiřované aktivity, které správy obou národních parků dělají pro veřejnost. Polovina přibližuje české Krkonoše a druhá polské Karkonosze.

„Velice si vážím možnosti představit Krkonoše v Bruselu o to více, že výstava proběhne v sídle Komise pro životní prostředí. Jedná se o první podobnou příležitost představit naše unikátní území úředníkům a obyvatelům hlavního města Evropské unie,” říká ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka.

Prezentaci Krkonoš v Bruselu jako jedněch hor bez ohledu na hraniční čáru přikládají značný důraz i Poláci.

„Myšlenka vytvořit společnou prezentaci nás velice oslovila, protože se už řadu let snažíme úzce spolupracovat s českými kolegy. Navzdory státní hranici jsou Krkonoše jedny hory. Konec konců jasným důkazem naší dobré spolupráce je ocenění Transboundary Parks, které si oba parky drží,” dodává ředitel polského Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj.

Cílem tematické prezentace je především představit jedny z nejvyšších evropských hor bruselským úředníkům rozhodujícím mj. o možných dotacích a široké veřejnosti. Vernisáž výstavy navštívila zhruba stovka lidí.

„Nejde ale o vytvoření předmostí pro příliv evropských peněz a turistů do Krkonoš. Jde nám především o reklamu pohoří, o němž řada lidí ze západní Evropy nemá podrobnější informace. Mnozí, jak jsem zjistil, ani nevědí, že mezi Tatrami a Alpami a Skandinávií leží další významné evropské hory,” podotkl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě