logo Silvarium tisk
Název: Lesní družstvo vydělalo obcím dvaadvacet milionů
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 25.01.2007
Autor: (ČTK)
Rubrika: Vysočina


Přibyslav - Lesní družstvo obcí se sídlem v Přibyslavi za dvanáct let od obnovení své existence přispělo do obecních pokladen 185 miliony korun. Družstvo spravuje majetek čtyřiačtyřiceti obcí a měst na Havlíčkobrodsku a na Žďársku. V minulém roce si radnice na nájemném rozdělily dvaadvacet milionů. "Díky rostoucím cenám dřeva by to letos mohlo být ještě o něco více," řekl ředitel družstva Jiří Svoboda.
"Těžba nyní běží naplno," uvedl. Družstvo chce využít výhodné ceny v prvním letošním čtvrtletí, kdy na trhu chybí dodávky ze státních lesů. Podnik Lesy České republiky netěží od počátku roku proto, že zatím neuzavřel smlouvy s firmami, které vyhrály tendry na práce v lesích.
Roční objem těžby ale družstvo nezvýší. Svoboda uvedl, že by se kvůli tomu například prodražilo zalesňování - klesl by podíl porostů, které se obnovují přirozeně. Náklady na nákup, sázení a ošetřování sazenic jsou několikanásobně vyšší.
Během minulé zimy, která byla mimořádně dlouhá a bohatá na sníh, bylo v družstevních lesích poškozeno asi 22 tisíc metrů krychlových dřeva, což představovalo polovinu roční těžby. Jindy to bývá kolem jedné pětiny.
Vytěžení poškozených stromů je dražší, ale dřevo se prodává levněji. Během roku však stoupaly ceny dřeva, a proto byl hospodářský výsledek družstva srovnatelný s předchozím rokem.
"Tak rychlý růst cen nepamatuji," podotkl Svoboda. Za pilařskou smrkovou kulatinu nyní zpracovatelé platí nejméně o pětinu více než loni na podzim.
Naopak od roku 2001 cena klesala, protože na trhu byl dřeva přebytek. "O dva roky později bylo dřevo téměř neprodejné," podotkl Svoboda. Situace se změnila ke konci roku 2005.
Družstvo obhospodařuje 5700 hektarů lesa a 130 hektarů rybníků. Loni ze svých lesů vytěžilo 42 tisíc metrů krychlových dřeva, dalších 21 tisíc metrů krychlových vykoupilo od soukromých vlastníků. Nájemné pro radnice odpovídalo čtyřiatřiceti procentům ročních tržeb za dřevo.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina


Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě