logo Silvarium tisk

Praha - Teplárna České Budějovice se chystá postavit kotel na biomasu za tři čtvrtě miliardy korun. Stejně jako Plzeňská teplárenská tím chce omezit spalování potenciálně nedostatkového hnědého uhlí a díky kombinované výrobě tepla a elektřiny vydělat na zelených bonusech. Vyšší výkupní ceny elektřiny garantuje stát v rámci podpory obnovitelných zdrojů.

„Návratnost je nastavena v rámci výkupu na dvacet let,” uvedl pro deník E15 manažer výroby Miroslav Houfek. Vítěz tendru, který společnost vypsala, instaluje kotel o výkonu třiceti megawattů a po spuštění v roce 2013 dodá do sítě tři sta tisíc gigajoulů tepla a dvaapadesát tisíc megawatthodin elektřiny ročně.

Nový zdroj ročně spálí pětasedmdesát tisíc tun dřevní štěpky a dvacet tisíc tun peletek. „To by mělo nahradit spalování třiceti tisíc a výhledově až pětačtyřiceti tisíc tun uhlí,” dodal Houfek. Teplárna v současnosti odebírá surovinu ze Sokolovské uhelné.

Podle Houfka není problémem ani možný nedostatek dřevní biomasy, před kterým varuje Energetický regulační úřad. „Podepsali jsme s dodavateli smlouvy o smlouvách budoucích, a tím máme zajištěné dlouhodobé kontrakty na veškeré potřebné dodávky biomasy pro náš nový kotel,” uzavřel Houfek.

 

***

Půlmiliardový zisk v Plzni

Plzeňská teplárenská bude letos hospodařit se ziskem 560 milionů před zdaněním, což je o 178 milionů méně než v rekordně ziskovém loňském roce. Klesly i tržby z 2,5 miliardy přibližně na 2,35 miliardy korun. Téměř 1,2 miliardy tvořily tržby za prodej elektřiny, necelou miliardu pak prodej tepla. V příštím roce plánuje společnost utržit o 120 milionů korun více, zisk by však měl klesnout na 428 milionů. Důvodem je hlavně vyšší cena hnědého uhlí. To se snaží nahradit spalováním biomasy. Letos spálí 230 tisíc tun dřevní štěpky, o 100 tisíc více než loni.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě