ZUZANA FIALOVÁ
Státní pozemkový úřad (SPÚ) eviduje za všechny povinné osoby celkem 35 výzev oprávněných osob v rámci majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Z toho bylo Státnímu pozemkovému úřadu adresováno 13 výzev, dvě desítky žádostí dostaly Lesy ČR, jedna žádost je adresována Diplomatickému servisu.
Jak informovala tisková mluvčí úřadu Monika Machtová, tyto výzvy se týkají pozemků, které se nacházejí v katastrálních územích hlavního města Prahy, Kraje Vysočina, Středočeského, Plzeňského, Moravskoslezského, Jihomoravského a Olomouckého kraje. V současné době Státní pozemkový úřad prověřuje, zda výzvy podané SPÚ odpovídají zákonným požadavkům. Pro důslednou kontrolu splnění všech podmínek zákona bylo zřízeno zvláštní oddělení odboru řízení restitucí. Je tvořeno kvalifikovanými odborníky bývalých pozemkových úřadů, kteří mají bohaté zkušenosti s naplňováním zákona o půdě. Na jednotlivých krajských pozemkových úřadech a jejich odloučených pracovištích tuto agendu zajišťují proškolení zaměstnanci, sdělila Machtová s tím, že současně byl zprovozněn informační systém k evidenci výzev oprávněných osob, který má zajistit kontrolu, dodržování zákonu a řádný průběh řízení.
Církve a náboženské společnosti mohou o vydání majetku žádat celý letošní rok. Podle dřívějších vyjádření pozemkového úřadu by stát mohl církvím vrátit až 30 000 hektarů zemědělské půdy. Lesy ČR blokují pro restituce asi 142 tisíc hektarů lesních pozemků. To je asi 11 procent lesů, na kterých hospodaří. Církve by od státu mohly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve získat finanční náhradu 59 miliard korun během 30 let. Na tuto část restitucí již vláda se zástupci církví uzavřela smlouvu, přestože na to podle původního ujednání měla čas až do konce září. Ze 17 společností se finanční náhrady vzdala Bratrská jednota baptistů.
Machtová připomněla, že úřad navázal na činnost Pozemkového fondu ČR v oblasti nabídek pozemků podle zákona č. 229/1991 Sb. „V současné době se připravuje první veřejná nabídka pozemků pro oprávněné osoby podle tohoto zákona a termín jejího vyhlášení se předpokládá v měsíci květnu. Odhadujeme, že bude nabídnuto přibližně 2000 pozemků,” řekl ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu Jiří Šťovíček. Další nabídky pozemků budou vyhlášeny v druhé polovině roku 2013.
Nadále podle ní pokračuje proces pozemkových úprav a připravuje se první veřejná nabídka pozemků v letošním roce. Veškeré činnosti související s pozemkovými úpravami jsou nyní v kompetenci poboček krajských pozemkových úřadů. „Transformace úřadů a přechod agendy pod nový úřad neměly zásadní vliv na proces pozemkových úprav prováděných ve veřejném zájmu, ale naopak přispějí k urychlení celého procesu,” uvedla. Ke zpomalení vlastního procesu pozemkových úprav vznikem SPÚ dojít nemůže. Pozemkové úpravy jsou dlouhodobým, ve většině případů několikaletým procesem, na jehož postup a vývoj nemohou mít probíhající administrativně-organizační opatření, související se vznikem zcela nového úřadu, žádný vliv. „V současné době jsou jednoduché nebo komplexní pozemkové úpravy provedeny zhruba na 22,2 procenta výměry zemědělského půdního fondu, na dalších zhruba 10,7 procenta této půdy jsou pozemkové úpravy v současnosti v řešení,” řekl Šťovíček s tím, že doposud bylo realizováno téměř 1500 komplexních pozemkových úprav na půdě o rozloze přibližně 668 tisíc hektarů a 2700 jednoduchých pozemkových úprav na 271 tisících hektarů. V současné době je jich rozpracováno přibližně 950 a intenzivně pracujeme na koncepci k urychlení realizace pozemkových úprav.
Mluvčí doplnila, že s účinností od 15. února 2013 byla schválena systemizace Státního pozemkového úřadu a došlo k obsazení veškerých pracovních míst. Organizační uspořádání je založeno na využití původní infrastruktury Pozemkového fondu ČR. Zřízením 14 krajských pozemkových úřadů, 18 odloučených pracovišť a sítě poboček krajských pozemkových úřadů byla úspěšně dokončena první etapa působení nově vzniklého úřadu. Schválením systemizace Státního pozemkového úřadu byla úspěšně dokončena první etapa jeho působení.