logo Silvarium tisk
Vláda vyhlásila nouzový stav v pěti krajích nejvíce postižených orkánem. Platí od 25. ledna do 5. února. Vyhlášení stavu nouze má pomoci urychlit těžbu spadaného dřeva. Stav nouze sebou ale přináší i zákaz vstupu do lesů.

Stav nouze vyhlásila vláda v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Libereckém kraji a kraji Vysočina. Navíc platí i v osmi dalších okresech - Trutnově, Náchodě, Jičíně, Bruntále, Benešově, Příbrami, Kutné Hoře a Kolíně.

"Podle zákona o krizovém řízení nastává určité omezení práv fyzických i právnických osob, především zákaz vstupu do lesa. Jsme velmi neradi, sněží, všichni se těšili, ale situace je opravdu vážná," řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Stromy poškozené větrem totiž přikryl těžký sníh a riziko jejich pádu dále stouplo. Ze zákazu jsou vyjmuti ti, kdo budou pracovat na odstranění následků větrné smršti a ti, kdo tam z jiných důvodů vstupovat musí.

"Omlouvám se za toto omezení. S ministryní školství jsme se dohodli, že bude informovat školy a sportovní sdružení, aby situaci přizpůsobili pořádání svých aktivit," dodal Gandalovič.

Za nerespektování vládního nařízení lze podle zákona uložit pokutu až 50 tisíc korun.

Stav nouze má pomoci urychlit odstranění kalamity v lesích. Umožní totiž rychlejší zadávání zakázek na těžbu dřeva.

"Nechci, aby to bylo vykládáno jako způsob k obcházení zákona o veřejných zakázkách. Udělám vše pro to, aby rozhodování bylo transparentní na úrovni krajů, za účasti zástupců krajů," sdělil Gandalovič.

Podle posledních údajů vichřice z konce minulého týdne porazila v lesích spravovaných státním podnikem Lesy ČR zhruba 4,5 milionu metrů krychlových dřeva, což jsou asi dvě třetiny ročních těžeb podniku.

Majitelé soukromých a obecních lesů dříve odhadli, že vichřice poškodila v jejich porostech až tři miliony metrů krychlových dřeva. To odpovídá necelé polovině ročního objemu těžby.

Co třeba vládě umožňuje stav nouze
- nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území
- zakázat vstup, pobyt a pohyb osob na vymezených místech
- rozhodnout o bezodkladném provádění staveb, stavebních prací, terénních úprav nebo odstraňování staveb za účelem zmírnění nebo odvrácení veřejného ohrožení
- nařídit použití vojáků v činné službě k provádění krizových opatření


 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě