logo Silvarium tisk

Projekt Pestrý-Bunt – Přátelé biodiverzity v Krušných horách/ Erzgebirge je u konce. Žákovské soutěže, pobytová setkání mládeže nebo žákovské výměny. To byla náplň projektových opatření, která realizovala Schola Humanitas v Litvínově v letech 2011 – 2014. A nebylo to zdaleka vše.

V rámci česko­německého příhraničního projektu měla Schola Humanitas na starosti praktická opatření pro mládež. Tématem projektu byla aktivní ochrana biodiverzity v Krušných horách, les a voda.

Celkem 1 657 účastníků čtyřměsíčních korespondenčních soutěží na obou stranách Krušných hor se zabývalo hledáním souvislostí v tématice voda nebo les, řešením zajímavých úkolů, luštěním kvízů či řešením hádanek nebo křížovek.

Bezmála sedmdesátka dětí pak společně trávila pět dní v krásném prostředí Krušných hor. Náplní pobytových setkání s názvem Žákovské výměny bylo, mimo zlepšování jazykových dovedností, především prohloubení odborných schopností v projektových tématech, konkrétně například monitoring vody, určování vodních živočichů, ochrana lesa, lesní hospodářství či mapování terénu, biologická ochrana lesa a další.

Obdobnou náplň, ještě více prohloubenou o praktické činnosti v terénu a přírodním prostředí, pak měla třídenní česko­německá setkání, tzv. praktika, kterých se zúčastnilo celkem 70 účastníků z Ústeckého kraje a ze Saska.

Praktická opatření směřující k zviditelnění snahy ochránců přírody v Krušných horách o aktivní ochranu biodiverzity a rozmanitosti přírody v Krušných horách mezi mladými lidmi byla vzájemně provázána s dalšími aktivitami projektu, ve spolupráci s projektovými partnery, kterými jsou Naturschutzzentrum Erzgebirge, ZO ČSOP Fergunna Teplice. Výše zmíněné aktivity tak byly doplněny realizací praktických exkurzí, tzv. třídních expedic, nejlepší soutěžící z korespondenční soutěže se mohli zúčastnit například česko­německé olympiády a mohli poměřit své odborné, sportovní či vědomostní znalosti. Pro širokou veřejnost pak byly připraveny odborné exkurze s názvem Na Túry na zajímavá, mnohdy obtížně přístupná, atraktivní místa v Krušných horách.

Podle motta „Zelená má být pestrá” se projekt zasazuje o zachování biologické rozmanitosti přírodních stanovišť a druhů v Krušných horách. Zelená je symbolem pro biotopy a druhy a pestrá je synonymem pro rozmanitost.

Projekt je příkladem aktivní práce pro zachování biologické rozmanitosti v Německu a České republice. Stěžejními pilíři projektu jsou opatření praktické ochrany přírody na české a německé straně Krušných hor (např. revitalizace horských luk a vodních toku, vytvoření a rozvoj lokalit pro rostliny ohrožené vymizením), práce ekologické výchovy s mládeží a pestrá práce s veřejností, jež si klade za cíl vzbudit zájem obyvatel pohraničí o jedinečnou přírodu regionu a její poklady, které je záhodno chránit.

Jedním z důležitých výstupů projektu je založení společného spolku pro ochranu přírody, krajiny a biodverzity v Krušných horách v České republice a v Sasku. Závěrečná konference projektu se uskuteční dne 25. 3. v Litvínově.

 

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě