logo Silvarium tisk

14.1.2011
Zprávy / Černá kronika
MF DNES, Martin Trdla

Z lesů v Libereckém kraji zmizí ročně načerno stovky kubíků dřeva. Situace je nejhorší v zimě, kdy lidé chtějí ušetřit za topení, a proto kradou v lese. Lesníci si zoufají, chytit pachatele při činu je nadlidský úkol. Převážná většina krádeží se nikdy neobjasní a navíc se špatně prokazuje.

Zloději berou všechno. "Kradou nám jak užitkové dříví, tak palivové. Například nám rozřežou drahou kulatinu a pak s ní topí," popisuje Jiří Bliml, ředitel Městských lesů Liberec.

Dřevo za tisíce korun tak doslova degradují. "Krádeže jsou tu, dá se říci, na denním pořádku," dodává.

Lapkové do lesa často jezdí i s těžkou technikou a tak pracují velmi rychle. Nejvíce krádeží společnost zaznamenává v Mníšku, v okolí Krásné Studánky či v Kunraticích.

 "Máme už určité podezření, že jde stále o stejné firmy. Těžko se však krádeže prokazují. Ty lidi bychom museli chytit při činu. Když už se tak stane, pachatel přizná například jen zrovna kácený strom a to, co je kolem něj, svede na někoho jiného," tvrdí Bliml.

Někdy se ovšem viník najde. Jako třeba na konci prosince na Novoborsku. Sedm pachatelů zde pokácelo 15 vzrostlých olší. "Celková hodnota pokácených dřevin byla vyčíslena na 40 tisíc korun. Pachatelům v případě prokázání nelegální těžby hrozí až dvouletý trest," informuje Milan Bradáč z českolipské policie.

"Krádeže rozhodně nebereme na lehkou váhu. Zvýšené riziko krádeží se objevuje před začátkem topné sezony," vysvětluje mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.    Zloději nezákonně kácejí stromy i v CHKO

Dřevo mizí ale i soukromým majitelům. "Je to hrozné. Jednou mi tu někdo pokácel sedm vzrostlých stromů. Byla jsem sice na policii, ale tam mi řekli, že pokud nemám svědka, těžko pachatele dopátrají," svěřuje se Věra Richterová, která vlastní část lesa ve Frýdštejně na Jablonecku.

Lapkové si v lesích neberou servítky. "Bohužel se stává, že pokácí letité stromy, což je penězi nenahraditelná ztráta. Nezaleknou se ani chráněného území," říká jeden z pracovníků českolipské lesní správy.

Za všechno hovoří předloňský případ, kdy bylo neoprávněně pokáceno 43 stromů v Chráněné krajinné oblasti Český ráj, konkrétně v Klokočí na Turnovsku. Majitelé lesů se snaží krádežím předejít, ale ani to často nepomáhá.

"K prevenci slouží tři základní opatření, a to zpracované dřevo z lesa co nejrychleji odvézt, dále každodenní přítomnost revírníků v terénu a také používání závor na lesních cestách," říká Boublík.

S poslední zmíněnou překážkou si ovšem zloději vědí rady. "Stává se nám, že závory třeba přeříznou rozbrušovačkou," podotýká Bliml.

 

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě