logo Silvarium tisk

Technologie umožňující změny v slunečním záření by mohly v budoucnosti posloužit při snahách omezit růst teploty zemské atmosféry. Nyní nad nimi ale panuje příliš mnoho otázek a nemohou být alternativou ke snižování emisí skleníkových plynů. Uvádí to zpráva Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP), o které informuje stanice Sky. Tvůrci těchto technologií slibují odrazit část energie ze slunečního záření do vesmíru, čímž by se omezilo oteplování atmosféry.

Podle UNEP technologie umožňující změny ve slunečném záření (SRM) nyní nepředstavují řešení ve snahách států udržet oteplení pod dvěma stupni ve srovnání s předprůmyslovou érou. „Tento názor by se mohl změnit, zůstanou-li klimatická opatření nedostatečná,“ uvedla agentura OSN.

Technologie SRM počítají s tím, že by do stratosféry byly vnášeny aerosolové částice, které by byly schopné odrazit část energie slunečního záření. To se přirozenou cestou stává například při velkých erupcí sopek, které často vedou k dočasnému ochlazení podnebí.

Podle orgánu lze předpokládat, že tyto technologie by dokázaly ochladit zemskou atmosféru v relativně krátkém čase. Náklady na snížení teploty o jeden stupeň by však nejspíše byly v řádu několik desítek miliard dolarů ročně.

UNEP také poukazuje na to, že SRM technologie zatím nejsou příliš probádané, a proto je nutné zvážit všechny jejich možné dopady. "Všechny nové technologie je nutné jasně pochopit a popsat jejich možná rizika a dopady před jejich zařazením do provozu," uvedla šéfka UNEP Andrea Hinwoodová. Podle ní by bylo chybou vnímat SRM technologie jako náhradu za snižování emisí skleníkových plynů, které musí zůstat "globální prioritou". SRM technologie navíc neřeší příčiny změn klimatu, ale snaží se jen oslabit některé následky.

ČTK

Komentáře  

+8 # Rensa 2023-03-02 12:11
Poručíme větru dešti, to už tu jednou bylo.
Si říkám, že to byla snad jedniná pozitivní věc na celém komunismu. Kde jsme dnes už mohli být, kdyby to v padesátých letech dotáhli to do konce - nějaká klimatická změna by byl dneska máček. Holt musíme začít znovu.
Sarkasmus, bohužel někdo to zas myslí vážně. Ach jo.
+10 # Starý 2023-03-02 12:32
Jen jestli by nebylo lepší poručit státu, aby už pochopil, že les je v dnešní době ještě jediným prostředkem ochlazení povrchu zemského, že stíní a zadržuje vodu.
Že o podpoře lesů nelze jen plkat, když už něco slíbí, tak krátí a dále nic co by se dalo uchopit-myslím ochranu lesa, tedy změnit myslivost - opět na myslivost a ne jen lov a zanášení nových druhů zvěře do honiteb.

Toto počítače a technologie nevyřeší, ale kdo to pochopí?

Pole bez hmyzu a jen v době produkce, když se na polích živí zvěř, nejsou plnohodnotným zdrojem života a životního prostředí.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko za transparentní a demokratický?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě