logo Silvarium tisk

GA ČR se zastala vědců ve sporu o výzkumech na Šumavě

Vědecká rada Grantové agentury ČR se postavila za tři přírodovědce, kteří zažalovali senátora a předsedu Strany práv občanů Jana Velebu kvůli údajnému poškození jejich pověsti. Rada vydala prohlášení na svém webu. Senátor zpochybnil výzkum a vědecké granty, zejména těch vědců, kteří se věnují výzkumu a ochraně šumavské přírody.

"Vědecká rada GA ČR je pobouřena kampaní, kterou proti vědcům a financování české vědy v poslední době vyvolává senátor Veleba," uvedla agentura. Podle členů rady Veleba nepravdivě osočuje také grantové agentury včetně GA ČR z toho, že neúměrně financují výzkum Národního parku Šumava. Senátor s tím nesouhlasí, o grantech chce prý vyvolat jen veřejnou diskuzi. Samotná Grantová agentura ČR se k prohlášení rady staví zdrženlivě.

Senátor před časem prohlásil, že vědecké granty týkající se šumavského výzkumu jsou nestandardně vysoké a že "motivací přírodovědců, kteří se angažují ve prospěch zachování šumavské divočiny, jsou peníze, docentury a profesury". Vědci ale tvrdí, že nic z toho není pravda a žádají po něm omluvu. Senátor se ale omluvit nechce. V současné době se podle zjištění ČTK čeká na soud, žaloba je u Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou.

V pozadí je dlouhodobý spor o ochranu přírody, rozšíření divočiny a rozvoj obcí v NP Šumava. Právě profesoři Kindlmann, Šantrůčková a docent Hruška patří také mezi ty, jež kritizují kontroverzní senátní návrh zákona o šumavském národním parku. Senátor zákon podporuje.

Členové vědecké rady GA ČR si prý uvědomují, že základní výzkum je v České republice převážně financován z peněz daňových poplatníků a volení zástupci občanů mají právo o prostředcích rozhodovat. Považují nicméně za nepřijatelné, aby politici účelově zpochybňovali morální integritu těch vědců, jejichž výsledky jim z nejrůznějších důvodů nevyhovují. "Lze ukázat, že z grantových projektů, které pan senátor na podporu svých tvrzení uvádí, se téměř žádný Šumavy netýká," píší. Většinou jde o granty určené na výuku nebo o založení nových laboratoří mladých vědeckých pracovníků, kteří se zabývají nejširším přírodovědným výzkumem.

Veleba chce podle svých slov vyvolat veřejnou diskuzi. Podle něj existuje řada odborníků, například z lesnické fakulty Mendelovy univerzity, která jej podporuje. V červenci nechal prověřit hospodaření v Národním parku Šumava v letech 2007 až 2011 a podal podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Ten už v minulosti kontroly v této oblasti prováděl.

Podporu našel Veleba i u senátního výboru pro zemědělství. "Jsem přesvědčen o tom, že výše grantů týkajících se Šumavy a jejich výsledky by se měly prověřit," reagoval Veleba. Vědci s ním prý doposud kromě žaloby nekomunikovali.

Podle vědecké rady vytváří senátor dojem, jako by milionové částky za výzkum, "tekly" přímo do kapes vědců. Ve skutečnosti je podle rady drtivá většina grantových prostředků určena na vědeckou práci spojenou s řešením projektu. Zdůraznila, že GA ČR, která poskytuje peníze na základní výzkum, klade velký důraz na náročné hodnocení výsledků a kontrolu. Samotné vedení GA ČR je ale ve vyjádřeních opatrné. "Debatu ohledně vhodnosti vědeckých výzkumů této oblasti považujeme za spíše politickou než racionální," odpověděla na dotaz ČTK mluvčí GA ČR Gabriela Bechynská.

red.
Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3709

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2915

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2646

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2227

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2131

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1852

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě