logo Silvarium tisk

MŽP v novele o ochraně přírody ustoupilo, některé návrhy zmizely

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ustoupilo v novele zákona o ochraně přírody a krajiny od několika svých původních návrhů. Po dlouhých diskusích v připomínkovém řízení s obcemi, kraji i ekology například nezavede kritizované opatření obecné povahy, které mělo určovat zóny ochrany přírody národních parků. Ministr Richard Brabec (ANO) řekl, že resort vyšel vstříc mnoha připomínkám jak z obcí, tak i krajů a vědců. Ty mají přesto k návrhu stále výhrady.

Velmi sledovaná norma půjde tento týden do legislativní rady vlády. Upravuje pravidla pro všechny národní parky na území České republiky: Krkonoše, České Švýcarsko, Podyjí a Šumava. Rozpory jsou u dvou krajů - Plzeňského a Jihočeského. Oba požadují pro parky samostatné zákony.

Zejména Jihočeský kraj má připomínky jak k zónám parku, tak pohybu v něm či k zákazu používání hnojiv mimo zahrady. Chce také, aby dlouhodobé cíle NP zahrnovaly trvale udržitelný rozvoj obcí. Ekologové návrh vítají, podle nich se zpřesňují pravidla ochrany přírody v národních parcích. Obávají se ale velkoplošné těžby a mimo jiné i výstavby nových cest v první zóně.
Změn podle ministrova náměstka Vladimíra Dolejského doznalo uplatňování zákona o lesích a zákona o ochraně přírody a krajiny na území parku. Zákazy pro jednotlivé parky se z příloh návrhu novely přesunuly přímo do těla zákona, tím budou závaznější. "V souhrnu se nemění primární cíl novely, kterým je otevření parků lidem, zjednodušení legislativy národních parků a posílení rozhodování obcí, které leží v území NP," uvedl ministr.

Zavedení takzvaného opatření obecné povahy pro jednotlivé zóny parku podle Brabce vzbudilo obavy na všech stranách, jak u zástupců obcí a krajů, tak i u ekologů. Museli by se dohodnout, v opačném případě by mohli podat žalobu. Obávali se průtahů u soudu. Jak budou zóny ochrany přírody vypadat, bude stále určovat ministerská vyhláška. Opatření obecné povahy se použije jen pro vyjednání zásad péče a pro stanovení klidových území.

Podle poslance Jana Zahradníka (ODS) by mělo být jasně napsáno, jak tato území budou velká, nebo kam se nebude smět chodit. "Já nemůžu pro zákon hlasovat, ani ho doporučit Jihočeskému kraji. Když nevíme, zda to bude 30 procent území klidových zón nebo 40 nebo 50. Myslím, že to je pořád ve hvězdách, a proto je pro mě v tuto chvíli těžko přijatelný," řekl ČTK. Nelíbí se mu také, že se jedním zákonem řeší problém NP Šumava. Ta je podle něj natolik zvláštní, že by si zasloužila svůj vlastní zákon. Tak jako doposud se budou vyhláškou určovat všechny zóny ochrany přírody. Ty mají být nově čtyři, nyní jsou tři. Jejich vyhlášení budou správy parků i nadále projednávat s obcemi, kraji a vlastníky nemovitostí.

Přímo v návrhu zákona je podle Dolejského formulováno pravidlo, které určuje, že po schválení a vyhlášení systému zón může být provedena změna, tedy například zvýšení procenta první zóny na úkor druhé zóny, až po uplynutí patnácti let. Podle Dolejského jde o zásadní stabilizační prvek, po kterém volali zvláště představitelé obcí.
V návrhu je také napsáno, co bude v jednotlivých parcích zakázáno na celém území národního parku a mimo zastavěná území obcí. Například nyní platí zákaz vstupu mimo vyhrazené cesty na celém území první zóny. Nově by měl platit pouze pro klidová území, která budou platit jen pro část roku.

Novela podle vědců a ekologů nedostatečně řeší péči o lesy v NP, požadovali, aby se péče o všechny lesní porosty v NP řídila pouze zákonem o ochraně přírody. Dolejský ale tvrdí, že ochrana lesa bude novelou dostatečná i přesto, že se v zónách budou uplatňovat oba zákony.

red.
 
Přehled některých omezení v současném a v navrženém pojetí ochranných podmínek. Zdroj: MŽP
 

Činnost

Platné omezení (zákon, vyhlašovací předpisy)

Navržené omezení (po novele ZOPK)

Zákaz vjezdu mimo silnice a místní komunikace

Platí na celém území NP mimo vyhrazená místa

Platí pouze mimo zastavěná a zastavitelná území a vyhrazená místa

Zákaz vstupu mimo vyhrazené cesty

Platí na celém území I. zóny

Platí pouze v klidovém území

Umisťování staveb v I. zónách

Zákaz umisťovat jakékoliv stavby

Možné umisťovat drobné stavby pro turistické účely, péči o zemědělské pozemky a lesy, ochranu památek apod.

Rozdělávání ohně

Zákaz platí na celém území NP

Platí pouze mimo zastavěná a zastavitelná území

Používání pesticidů

V NP Šumava, NP Podyjí a KRNAP lze jen se souhlasem

Je možné na zastavitelném území a zastavitelných plochách

Hospodaření způsobem vyžadujícím intenzivní technologii

Zakázáno na celém území NP

Zakázáno pouze vykonávat činnosti způsobující podstatné změny biologické rozmanitosti a struktury ekosystémů. Zákaz navíc platí pouze mimo zastavěná a zastavitelná území

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3125

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2591

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2272

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2195

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 1944

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1816

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě