Přihlásit

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky na obnovu lesů jejich soukromým vlastníkům. Prostřednictvím mysliveckých úřadů bude stát moci regulovat kvůli obnově lesů počty spárkaté zvěře, která se podílí na likvidaci sazenic nových stromů. Novelu nyní posoudí Senát.

Doporučený Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Při projednávání novely v uplynulých dnech se rozpoutal spor především o roli státu při regulaci přemnožené zvěře. Návrh poslanců TOP 09, Pirátů a ANO počítá s tím, že myslivecké úřady by určovaly plán mysliveckého hospodaření v honitbách místo jejich majitelů a myslivců. Důvodem je snaha omezit počty přemnožené spárkaté zvěře, tedy například jelenů a srnců, která se živí mimo jiné sazenicemi listnatých stromů a jedlí.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) to podpořil s tím, že změny vycházejí z předloňského vládního návrhu. Poslaneckou úpravu naopak již dříve odmítly Českomoravská myslivecká jednota nebo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR, pro byli akademici a ekologové. Jim vadilo, že poslanci neschválili prodloužení lhůt pro přirozenou obnovu lesa nebo neomezili úmyslné holoseče, na což poukázal Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Čtěte také: Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Čtěte také: Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Podle kritiků úprav včetně předsedy Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty jsou změny nepromyšlené, byrokratické a omezují práva vlastníků honiteb i myslivců. Zamýšlená povinnost státu zajistit pro každou z 5800 honiteb každých pět let posudek na plánovaný počet odlovené spárkaté zvěře prý znamená náklady ve výši čtvrt miliardy korun. "Přemnožená zvěř je v současnosti hlavní bariérou obnovy poničených lesů," oponoval námitkám pirátský poslanec Radek Holomčík. Podle něj je přijatá verze polovičatým řešením, stejně jako podle Miroslava Kalouska (TOP 09). "Z koně máme velblouda, budeme se snažit příslušné změny iniciovat v Senátu," slíbil předseda poslanců TOP 09.

Novela počítá s tím, že opatření podporující boj s kůrovcem budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost, projednávána by byla následně. Stát by například mohl udělit výjimky pro kácení v nedostatečně vzrostlém lese. Novela rovněž stanoví pravidla pro finanční příspěvky vlastníkům nestátních lesů k řešení dopadů kůrovcové kalamity.

Tiskovou zprávu Pirátů ke schválení novely najdete zde.

Záznam z tiskové konference na facebookové stránce TOP09  najdete zde.

Ministerstvu také vládní novela dává právo udělovat výjimky pro použití sazenic v případě nedostatku vhodného pěstebního materiálu. Žádat o ně bude moci vlastník lesa. Nedostatek materiálu však vždy bude muset doložit Ústav pro hospodářskou úpravu lesů. Ministerstvo má mít podle předlohy také možnost, podobně jako krajské a obecní úřady, opatřením obecné povahy zakázat lidem vstup do lesů kvůli jejich bezpečnosti. Zákaz by mohl platit až tři měsíce a mohl by být ještě prodloužen.

Sněmovna s Tomanovým souhlasem do zákona vložila zákaz privatizace státních lesů. Netýkalo by se to například směny lesů nebo prodeje ve veřejném zájmu. Poslanci také k radosti ekologů schválili návrh, který omezí odvážení těžebních zbytků tam, kde lesy nemají dostatek živin.

ALDP: Novela lesního zákona jde správným směrem

Asociace lesnických a dřevařských podniků (ALDP) vítá, že Poslaneckou sněmovnou prošla novela lesního zákona, která by měla urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou. Považuje za rozumné, že i přes řadu kritických připomínek prošlo znění, dle kterého bude moci stát prostřednictvím mysliveckých úřadů regulovat počty spárkaté zvěře – právě ta totiž má největší podíl na likvidaci sazenic nových stromů v postižených lesích. Je třeba si uvědomit, že účinně bojovat proti důsledkům kalamity lze jedině společně, tedy i za přispění vlastníků honiteb a myslivců.

Správným směrem jde také ta část novely, která dává ministerstvu zemědělství, krajským úřadům a obcím s rozšířenou působností možnost přicházet s opatřeními podporujícími boj s kůrovcem s tím, že tato opatření budou mít okamžitou platnost a projednána budou až následně. Čas totiž hraje za současné situace tu nejdůležitější roli.

ALDP také přivítala, že novela lesního zákona stanovuje pravidla pro finanční příspěvky soukromým vlastníkům lesů k řešení dopadů kůrovcové kalamity. Asociace už dříve poukazovala na to, že při objemu nuceně těženého dřeva a cenách na trhu se řada majitelů dostává do finančních potíží, které mohou vést mimo jiné k odkladům při následném zalesňování. O státním příspěvku se hovořilo už několik měsíců, bez pravidel, na jejichž základě by byly udělovány, však tento instrument nebylo možno použít.

ALDP doufá, že novela projde Senátem, aniž by doznala významných změn, a vstoupí v účinnost v co nejkratší době. Zároveň věří, že možností daných novelizovanou normou zainteresované úřady a instituce využijí a budou jednat bezodkladně a pružně.

Zdroj: TZ ALDP

Novela zákona o lesích: Stanovisko nestátních vlastníků lesů

Do Senátu nyní míří novela zákona o lesích, kterou v pátek 13. září schválila Poslanecká sněmovna. Přijetí novely je nezbytným předpokladem pro finanční podporu nestátním vlastníkům lesů na zvládnutí následků současné kůrovcové kalamity. Nestátní vlastníci lesů proto schválení novely v Poslanecké sněmovně vítají a věří, že senátoři a následně i prezident nebudou přijetí novely bránit.

Vláda na svém zasedání 30. července schválila dotační program na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích pro nestátní vlastníky lesů a z vládní rezervy vyčlenila na tento účel 2,5 miliardy korun s tím, že v letošním roce by mělo být vyplaceno 1,5 miliardy, zbytek po vyhodnocení situace v příštím roce. Zákonný rámec pro výplatu této podpory ale poskytne až schválení právě projednávané novely zákona o lesích.

"Náš odhad je, že první žádosti budou moci vlastníci lesů podat nejdříve začátkem listopadu," konstatuje předseda SVOL František Kučera. "Samozřejmě za předpokladu, že se projednávání novely v Senátu nezdrží nebo nedojde k nějakým jiným komplikacím. V Senátu se již dříve setkala s podporou petice SVOL „Za zdravé a prosperující lesy", kterou podepsalo na 16 tisíc občanů včetně odborníků a předních osobností. Věříme, že i nyní nás senátoři podpoří a podají pomocnou ruku. Situace v lesích souvisejících s kůrovcovou kalamitou a dalšími dopady sucha je mimořádně náročná a v historii nemá obdoby. Jde o čas - nestátní vlastníci lesů jsou ze zákona povinni zalesňovat a vzhledem k situaci na trhu se dřevem se mnozí z nich nacházejí na prahu ekonomického krachu."

Od nedostatku financí se při obnově lesů odvíjí prakticky všechny kroky - nákup sadebního materiálu, mzdy (situace na trhu práce v oboru je nesmírně náročná) a další náklady.

Kromě stanovení pravidel pro finanční příspěvky nestátním vlastníkům lesů k řešení dopadů kůrovcové kalamity novela počítá s tím, že opatření podporující boj s kůrovcem budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost, projednávána by byla následně. Stát by například mohl udělit výjimky pro kácení v nedostatečně vzrostlém lese.

Ministerstvu vládní novela dává právo udělovat výjimky pro použití sazenic v případě nedostatku vhodného pěstebního materiálu. Žádat o ně bude moci vlastník lesa. Nedostatek materiálu však vždy bude muset doložit Ústav pro hospodářskou úpravu lesů. Ministerstvo má mít podle předlohy také možnost, podobně jako krajské a obecní úřady, opatřením obecné povahy zakázat lidem vstup do lesů kvůli jejich bezpečnosti. Zákaz by mohl platit až tři měsíce a mohl by být ještě prodloužen.

"SVOL nesouhlasí plně se vším, co bylo schváleno, ale finanční pomoc vlastníkům lesů je pro nás priorita," doplňuje František Kučera. "Je potřeba si uvědomit, že předložená novela řeší nejnaléhavější problémy a rozhodně nemá ambici komplexně upravit budoucí směřování lesního hospodářství."

Zdroj: TZ SVOL

Podle ČTK, red.

Naposledy změněno: úterý, 17 září 2019 09:03

(0 hlasů)

Komentáře   

0 # lespurda 2019-09-18 21:10
Tak stát bude platit a lidi odpovědni za přemnožení kůrovce nic?sucho se jim náramně hodí.Ano sucho má svůj podíl ale větší podíl mají zdlouhavé postupy likvidace napadených stromů. To je samý lesní inženýr a lesy jsou v pr..... pořád slyšíme nehledejme viníky?hledejme řešení.Tak nejlépe je to svalit na přírodu.lesu zdar
+9 # BIRKE 2019-09-13 20:27
Komédie pokračuje , skrze mafii a neschopnost Parlamentu odolat vlivu mafie , to teď odnesou srnky zajíci a medvĕdi . Nejsou stromy nemaj se kde drbat tak je budem regulovat do guláše .
Jak může schválit takovou hovadinu , dnes se přece přes dotace budou sázet listnáče jedle , ty se musely oplotit i před tím . Takže opět důkaz nekompetentnosti Parlamentu napříč.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Lesnictví

V průběhu března 2020 se i v České republice začal šířit nový typ koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2, způsobující nemoc COVID-19. Po zkušenostech z jiných...

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) nyní nově definovalo podmínky, za kterých je možné skutečnost skladování dřeva na zemědělské půdě z...

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Lesnictví

Vlastníci lesů budou moci získat dalších 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za pokles cen dřeva v minulých letech. Dnes s uvolněním této částky souhlasila vláda...

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesnictví

Státnímu podniku Lesy České republiky se na práci v lesích zatím přihlásilo několik stovek lidí. Většinou jde o studenty a také o lidi, kteří kvůli...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby