logo Silvarium tisk

Teplá zima nutí lesníky na Šumavě k častějším kontrolám

Teplá zima nutí lesníky Správy NP a CHKO Šumava k mnohem intenzivnějším kontrolám v lesích. Nedostatek sněhu a teplo způsobují, že se zvěř nestahuje do přezimovacích obůrek a zůstává v lesích, kde může způsobit škody na nově vysazených kulturách.

„Kontrolujeme především to, jak jsou před okusem zvěří ochráněny vysazené listnaté dřeviny a jedle, které jsme do šumavských lesů vysadili v minulých letech. Ochrana těchto žádoucích dřevin je důležitá, protože díky jejich vyššímu zastoupení ve smrkových porostech se lesy stávají postupně odolnější vůči větru i vůči kůrovci,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Lesníci procházejí své revíry a monitorují stav oplocenek a oplůtků, které pomáhají nově vysazené dřeviny ochránit před poškozením jelení a srnčí zvěří.  „Pokud by byla normální zima, byla by všechna zvěř v přezimovacích obůrkách, kde by hledala potravu. Za této situace ale zůstává v lesích a může tak docházet, ke škodám v lesích, o které pečujeme,“ říká Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Jan Kozel, náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava pro lesní ekosystémy k tomu vydal zvláštní příkaz pro své podřízené. „Jeleni, laně a kolouši jsou rozptýleni na větším území, než bývá na zimní Šumavě obvyklé. Je proto nutné zaměřit kontroly v lesních porostech na funkčnost oplocenek a oplůtků, které chrání buky, javory, jeřáby a jedle před okusem. Lesníci tak ve zvýšené míře kontrolují funkčnost těchto ochran, aby v případě jejich poškození mohli zasáhnout, ochrany opravit nebo provizorně opatřit vrcholy mladých stromků ovčí vlnou,“ vysvětluje Jan Kozel.

„Počasí, které panuje v letošní zimě, nenutí jelení zvěř žijící na území Národního parku Šumava vyhledávat útočiště v přezimovacích obůrkách, které ji v tuhých šumavských zimách poskytují plnohodnotnou zimní potravu. Relativní teplo a mimořádně nízká sněhová pokrývka však letos umožňují přístup k potravě i mimo obůrky. Zvěř se proto pohybuje na mnohem větším území než obvykle a mohla by si přilepšit i na výsadbách listnatých dřevin a jedle,“ doplňuje náměstek Jan Kozel.

„Nejnižší obsazenost přezimovacích obůrek je v nižších a teplejších částech Národního parku Šumava. Především v oblasti Českých Žlebů a Nové Pece je počet jelení zvěře v přezimovacích obůrkách nízký – pohybuje se okolo padesáti procent obvyklého množství,“ vysvětluje Adam Jirsa, který má péči o zvěř na území Národního parku Šumava na starosti.
Pokud nějaké škody šumavští lesníci najdou, musí je ihned napravit.

„Nejlepším prostředkem prevence škod způsobených zvěří je účinná regulace její početnosti lovem. Na Šumavě chybí přirození predátoři jelení zvěře a tak je jejích náhrada lovem nedílnou součástí péče o les. Stavba oplocenek je pouze efektivním doplňkem,“ uzavírá Kozel.

Foto: Vít Chlada - pěstební technik z Modravy kontroluje mladé buky v oplocenkách. Zdroj: Správa NP a CHKO Šumava.

red.
Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3917

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3154

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2938

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2664

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 2264

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2247

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě