logo Silvarium tisk

EUSTAFOR vyzval k pozastavení nařízení o odlesňování

Evropská asociace státních lesů (EUSTAFOR) vyzvala Evropskou komisi k pozastavení nařízení EUDR, dokud nebudou zajištěny vhodné podmínky k jeho provádění. Stalo se tak po setkání v Bruselu 7. 3., kde se evropské státní organizace pro správu lesů zabývaly tématem praktického provádění nařízení EU o odlesňování ve státních lesích. Jedním z členů EUSTAFOR je státní podnik Lesy ČR.

Nařízení EU o odlesňování (EUDR) by mělo platit od 30. prosince 2024. EUDR je inspirováno dosavadním nařízením č. 995/2010, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky (známé jako „nařízení o dřevě“), které je v EU účinné od roku 2013. Nařízení o dřevě je v České republice implementováno zákonem č. 226/2013 Sb. V porovnání s nařízením o dřevě však dochází k podstatnému rozšíření právní úpravy, které má zásadní dopad na subjekty v lesnickém a zemědělském sektoru a rovněž vliv na její implementaci v členských státech.

Nově budou muset hospodářské subjekty vést komplexní systém náležité péče a již před uvedením na trh nebo vývozem předložit prohlášení o náležité péči prostřednictvím elektronického systému Evropské komise.

Aby bylo možné prokázat, že na konkrétním místě nedochází k odlesňování, budou hospodářské subjekty povinny shromažďovat a vykazovat určité údaje a zeměpisné souřadnice pozemků, na nichž byly komodity vyprodukovány. Geolokační souřadnice musí být uvedeny jako součást prohlášení o náležité péči (due diligence statements – DDS), která musí být předložena do plánovaného informačního systému před uvedením produktů na trh EU nebo jejich vývozem.

Jak upozorňuje EUSTAFOR ve své tiskové zprávě, většina jeho členů již má zavedeny velmi podrobné, přesné a dobře fungující systémy sledování dřeva. Nicméně plánovaný informační systém EU, jak byl představen v rámci nedávného testování organizovaného Evropskou komisí, neumožňuje přenos informací mezi oběma systémy, ale spíše se jedná o zcela ruční zadávání údajů. To přináší nejen vyšší finanční a byrokratickou zátěž, ale také zvýšené riziko závažných chyb. Kromě toho rostou obavy o ochranu a bezpečnost údajů, neboť není stále neznámo, kdo a jak bude na správu údajů dohlížet. Údaje hospodářských subjektů a jejich správa jsou součástí konkurenčních výhod a tržního prostředí.

Členové asociace EUSTAFOR, kteří jednají jako správci lesního majetku ve vlastnictví státu, proto vyjádřili znepokojení kvalitou navrhovaného systému DDS a důvěryhodností rostoucího počtu soukromých subjektů po celém světě, které nabízejí, že usnadní předkládání žádostí o hloubkovou kontrolu, a tím dostat přístup k důležitým informacím o státním majetku.

Evropské státní organizace pro správu lesů (EUSTAFOR) tedy vyzvaly Komisi, aby zajistila:

  • Analýzu stávajících a účinných IT systémů hospodářských subjektů, které již odpovídajícím způsobem dokumentují řetězec kontroly. K tomu připojit analýzu použitelnosti a uplatitelnosti těchto systémů pro provozování DDS v rámci EUDR;
  • Úplné zabezpečení dat a záruku, že nedojde k narušení bezpečnosti dat a jejich zneužití;
  • Zapojení všech zúčastněných stran v celém hodnotovém řetězci do vývoje nebo dalšího rozvoje vhodného systému pro splnění cílů EUDR a požadavků DDS;
  • Posouzení strukturálních (organizačních) a nákladových dopadů před dalším prováděním EUDR;

EUSTAFOR vyjádřil očekávání, že další provádění nařízení bude pozastaveno, dokud nebudou zajištěny výše uvedené vhodné podmínky. Uvedl, že nulová podpora ze strany těch, kteří stojí v čele sledování dřeva, by vedla k úplnému selhání provádění tohoto nařízení.

Asociace EUSTAFOR

EUSTAFOR byl založen v roce 2006. Jeho členy je 39 státních organizací lesního hospodářství z 27 evropských zemí. Tyto organizace uplatňují trvale udržitelné hospodaření v lesích na přibližně 1/3 rozlohy lesů v EU, včetně více než 16 milionů hektarů lokalit Natura 2000 a dalších zákonem chráněných lesů. Ročně vytěží přibližně 145 milionů m3 dříví a dohromady zaměstnávají téměř 130 000 lidí.


Podle TZ EUSTAFOR 

Souhlasíte s pozastavením nařízení EUDR?

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(1 hlas)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 5210

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4578

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3212

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3152

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2850

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Zobrazení: 2471

Video uvnitř článku! Dne 22. října 2014 byla v lese na Železnobrodsku vybrána a přeměřena douglaska tisolistá...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát podporovat sdružování drobných vlastníků lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě