Po odložení EUDR volala velká část států EU i profesní organizace. Například německý lesnicko-dřevařský sektor varoval, že provádění EUDR není slučitelné s praxí. O odklad nařízení požádala Evropskou komisi také americká vláda. Proti nařízení se postavila Čína, která odmítla sdílet geolokační údaje z „bezpečnostních důvodů“.
Nařízení se vztahuje na podniky, které vyrábí, zpracovávají nebo uvádějí na trh produkty z kávy, kakaa, palmového oleje, sóji, hovězího masa, kaučuku a dřeva. Podniky by měly shromažďovat a vykazovat údaje a souřadnice pozemků, na kterých komodity produkují, aby bylo jasné, že nejsou spojeny s odlesňováním kdekoliv na světě, a poté je zaznamenat do evropského informačního systému.
Velké a střední firmy měly plnit požadavky nařízení od letošního 30. prosince, malé firmy a mikropodniky od 30. června 2025. Obavy z nadměrné byrokracie, zvýšených nákladů nebo komplikací u dodávek hovězího masa, čokolády i dalších potravin vyjádřili také zemědělci, obchodníci a potravináři.
„Jsem rád, že se nám spolu s kolegy z dalších zemí podařilo Evropskou komisi přesvědčit, že systém v tuto chvíli není připravený na spuštění a řadu podnikatelů by dostal do nejisté situace a přinesl obrovskou byrokracii,“ napsal Výborný.
Komise na základě zpětné vazby od mezinárodních partnerů ohledně stavu jejich příprav navrhla poskytnout dotčeným stranám dodatečný čas na přípravu. Pokud bude návrh schválen Evropským parlamentem a Radou, zákon by začal platit 30. prosince 2025 pro velké společnosti a 30. června 2026 pro mikro a malé podniky.
Dodatečných 12 měsíců má sloužit jako přechodné období k zajištění řádné a efektivní implementace. Komise v této souvislosti vyzvala Evropský parlament a Radu, aby návrh na prodloužené implementační období přijaly do konce roku.
Komise dnes také zveřejnila doplňující pokyny k podpoře zainteresovaných stran, členských států a třetích zemí v jejich přípravách na implementaci nařízení EU o odlesňování.
Podle ČTK, TZ Evropské komise a dalších zdrojů