logo Silvarium tisk

Evropský parlament odmítl návrh na omezení používání pesticidů

Evropský parlament 22.11. odmítl návrh na omezení používání pesticidů, tedy chemických přípravků na ochranu rostlin. Návrh, který měl do roku 2030 snížit používání pesticidů v EU na polovinu, odmítlo 299 poslanců, podpořilo jej 207 evropských zákonodárců a 121 se zdrželo hlasování. 

Ilustrační foto: Pixabay Ilustrační foto: Pixabay

O textu se vedla vášnivá diskuse a poslanci podali desítky pozměňovacích návrhů.

Poslanci rovněž v těsném hlasování odmítli, aby se návrh vrátil příslušnému výboru k dalšímu projednání. Státy EU by svou pozici k europarlamentem zamítnutému návrhu mohly hledat na jednání ministrů zemědělství v prosinci, plyne z diplomatických informací ČTK. Vzhledem k odmítavému postoji europoslanců ale není jisté, že se tak skutečně stane, program prosincové rady ještě španělské předsednictví nefinalizovalo.  Omezení pesticidů tak bylo dneškem prakticky definitivně smeteno ze stolu, přinejmenším do konce volebního období.

Zelení a další levicové strany v EP nakonec hlasovali proti konečné dohodě poté, co společný tlak Evropské lidové strany (EPP) a dalších pravicových skupin zmírnil formulaci mnoha ustanovení schvalované normy, poznamenal k dění na plénu europarlamentu bruselský server Politico. Europoslanci tak dnes zlikvidovali jeden z klíčových pilířů takzvané Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) stávající Evropské komise, upozornil tento zpravodajský web. (Pozn.: V rámci Zelené dohody pro Evropu navrhla Komise  22. června 2022 nařízení o udržitelném používání přípravků na ochranu rostlin jako součást balíčku opatření zaměřených na snížení ekologické stopy potravinového systému EU).

Pravici a radikální pravici viní z odmítnutí textu jeho zpravodajka Wienerová, podle které výsledek zásadně ovlivnili lobbisté.

„Nedovedla jsem si představit, že by tento návrh mohl být takto zmasakrován. Pro mě jako zpravodajku to bylo velké zklamání, ale je to hlavně monumentální zklamání pro životní prostředí. Je to rána pro naše cíle stran biodiverzity, pro naše zdraví a pro zdraví našich dětí,“ uvedla Wienerová po hlasování. Prohlásila také, že je zklamaná, že europoslanci nejsou schopni ani diskutovat o ochraně půdy, přestože hmyz vymírá, voda je znečištěná a v lidském těle koluje na 300 různých škodlivých látek.
„Výsledek hlasování překvapil všechny, nemá vítěze. Má jen poražené. Tím hlavním, kdo ztratil, jsou radikální Zelení, kteří chtěli všechno a nemají nic. Je velká škoda, že zřejmě i část liberálů a socialistů neunesla to, že prošly kompromisní návrhy EPP," uvedla na dotaz ČTK česká lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová, která je členkou EPP. Za kompromisy prosazované EPP označila prodloužení lhůty pro snížení pesticidů do roku 2035, změnu referenčního období na roky 2011 až 2013 nebo větší flexibilitu pro jednotlivé členské státy. Politička zvolená za KDU-ČSL uvedla, že českým zemědělcům a jejich úsudku při přiměřeném používání pesticidů důvěřuje. Kritizuje „zelené pokrytectví“ kolegů ze zemí, kde jsou pesticidy výrazně rozšířenější než v ČR. 

Letos v říjnu se Česká republika přidala k desítce zemí evropského bloku, které prosazují, aby cíl snížit do roku 2020 používání pesticidů o polovinu byl právně nezávazný. Evropskou komisí navržené národní cíle by mělo podle této skupiny nahradit rozhodnutí každé členské země o tom, jak přispěje ke společnému unijnímu cíli. Podle tehdejšího vyjádření ministra zemědělství Marka Výborného je ČR mezi zeměmi s nejnižší mírou využívání pesticidů a další snížení by pravděpodobně vedlo ke ztrátě produkce některých komodit.

ČTK a www.europarl.europa.eu

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 2567

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

Zobrazení: 1981

Anketa uvnitř. Ministru zemědělství Marku Výbornému zaslal pobočný spolek České lesnické společnosti Křivoklát (PS ČLS) otevřený...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 1848

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 1748

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Zobrazení: 1736

Rok 2023 sice nenaplnil obavy, že se bude pro nestátní vlastníky lesů jednat o jeden z ...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 1681

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě