logo Silvarium tisk

Studie: Genetické odlišnosti v populaci buků jako základ bukových porostů odolávajících klimatickým změnám

V období sucha v letech 2018-2019 byly významně zasaženy, obdobně jako řada dalších rostlin, rovněž porosty buku lesního (Fagus sylvatica L.). V suchem ovlivněných populacích byl sledován velmi pozoruhodný jev, kdy i ve stejném porostu spolu sousedily stromy suchem poškozené a zdravé. Na základě porovnání genotypu jedinců postižených suchem a k suchu odolných bylo ve studii uveřejněné na stránkách eLife v sekci Genetics and Genomics and Plant Biology zjištěno, že odolnost vůči suchu u buku evropského je středně polygenní vlastnost (vlastnost na jejímž projevu se podílí více genů), která by měla dobře reagovat na přirozený výběr, selektivní hospodaření a šlechtění. 

Ilustrační foto. Foto: Pixabay Ilustrační foto. Foto: Pixabay

Jako jedna z nejběžnějších listnatých dřevin ve střední Evropě má F. sylvatica velký ekologický význam: bukové lesy jsou domovem pro více než 6000 různých živočišných a rostlinných druhů a ekonomická i estetická hodnota buku v lesích je rovněž nezanedbatelná.

Za příznivých podmínek je buk konkurenceschopnou a stín tolerantní dřevinou, dominuje smíšeným porostům. Jeho již dříve zjištěná vysoká genetická diverzita v rámci populací mu umožňuje adaptaci na místní podmínky. V předchozích studiích již byly sledovány rozdíly mezi místními populacemi v toleranci k různým stresovým faktorům, jako je časný mráz, sucho nebo znečištění ovzduší. V současné době je rozšíření F. sylvatica omezeno především dostupností vody, protože strom nesnáší zvláště vlhké nebo suché podmínky. Je proto docela možné, že by tento druh mohl trpět ještě více za předpovídaných budoucích klimatických podmínek než dnes.

Oficiální zprávy o poškození buku suchem ve sledovaném období, tj. mezi léty 2018 -2019, zaznamenaly 62 % stromů se svinutými listy a 20–30 % malých listů v koruně, což mělo za následek 7 % silně poškozených nebo mrtvých stromů. Jak bylo pozorováno již dříve, stresem ze sucha byly postiženy hlavně stromy středního až vyššího věku (>60 let).


Ilustrační foto. Foto: Pixabay

Poškození stromů ale na sledovaných lokalitách v Německu vykazovalo spíše mozaikovité než celoplošné poškození. U vybraných jedinců byl proto zjišťován genetický původ prokázané odolnosti vůči suchu.


(A) Umístění míst odběru vzorků v Hesensku, Německo. Místa, kde byly odebrány vzorky potvrzení, jsou označeny šedě. (B) Analýza hlavních složek měsíčních klimatických dat 1950–2019. Zdroj: elifesciences.org

Vzorky stromů byly odebrány z 32 lokalit v Hesensku (Německo), kde bylo identifikováno více než 200 sousedních párů stromů s rozdílnou tolerancí k probíhajícímu suchu a pro odvození genomického základu náchylnosti/odolnosti F. sylvatica k suchu byla použita metoda Pool-GWAS. Jedná se o analýzu sady genetických variant v celém genomu u různých jedinců, aby se zjistilo, zda je nějaká varianta spojena s určitým znakem. 

Celou studii najdete zde.

Na základě provedených analýz byly na vysoké hladině významnosti nalezeny systematické genomické rozdíly mezi zdravými a poškozenými stromy. Uvedené zjištění může:

-  podpořit výběr semenných stromů pro zalesňování

-  poskytnout vodítko pro rozhodování pro selektivní těžbu 

-  umožnit sledování, zda přírodní výběr již ovlivňuje zastoupení tohoto znaku v rámci druhu.

 

Podle Research Article: Genetics and Genomics Plant Biology: Genomic basis for drought resistance in European beech forests threatened by climate change; elifesciences.org, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+1 # schutzmeister@iex.cz 2024-06-20 11:40
" podpořit výběr semenných stromů pro zalesňování "

Což má jedinej problém, museli by jste je pak množit vegetativně.
Každý nový semeno bude mít jiný vlastnosti a ze sto semen těžko najdete dvě stejný.
Selekci nenahradíte testováním.
Každá sazenice bude řádově horší, jak zmlazení.
Nechá se to částečně voblafnout tak, že místo jednoho semena do pixly vod jogurtu nasypete hrst / aspoň 20 / do většího / řádově většího / sazáku - výsledek bude kvalitativně úplně jiná sazenice, jak 20 zámor ze skleníku v neviditelným kelímku.
A nebo školka. Obalovaná sazenice, tak jak se to praktikuje teď, je úlet - a to nikdo nesečetl cenu jednoho slušně vysazenýho buku - ty kvanta šuntových sazenic, kde vám zbude 10 slušnejch na hektar ze šesti tisíc zasazenejch.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2771

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2532

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2388

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2022

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1667

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Zobrazení: 1300

Anketa uvnitř. Ve dnech 7. až 8. června 2024 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Redakce Lesnické...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě