logo Silvarium tisk

Greenpeace žaluje ministerstvo pro povolení kácet staré stromy v Krušných horách

Organizace Greenpeace podala správní žalobu na ministerstvo životního prostředí kvůli povolení kácet staré stromy v Krušných horách. Státní podnik Lesy České republiky (LČR) bude moci podle Greenpeace na základě rozhodnutí ministerstva pokácet přibližně 1 800 buků a dubů starších 130 let v oblasti, kde má vzniknout Chráněná krajinná oblast Krušné hory. Greenpeace s tím nesouhlasí.

Ilustrační foto: Pixabay Ilustrační foto: Pixabay

Povolení ke kácení v lokalitách Litvínova a Telnice vydal Lesům ČR Krajský úřad Ústeckého kraje loni v prosinci. Organizace Greenpeace se proti tomu odvolala k ministerstvu životního prostředí, které letos v dubnu odvolání Greenpeace zamítlo a rozhodnutí krajského úřadu potvrdilo. Žalobou podanou 12. června ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem se Greenpeace domáhá zrušení verdiktu ministerstva.

Greenpeace tvrdí, že zmlazování vzácných starých lesů nedává smysl a povolené kácení by mohlo nevratně poškodit krušnohorské bučiny. Organizace připomněla, že bučiny jsou předmětem ochrany Evropsky významné lokality Východní Krušnohoří patřící do soustavy Natura 2000. Lesy ČR chtějí podle Greenpeace pouze část porostů kácet kvůli bezpečnosti návštěvníků lesa.

Podle Greenpeace v dotčených lokalitách nenastalo řádné posouzení vlivů těžeb, které se pro takové území v zákoně předvídá.

„Návrh na kácení vychází z lesního hospodářského plánu, který byl pro oblast schválen krajským úřadem i přes závazné negativní stanovisko odboru životního prostředí, což je v rozporu se zákonem,“ uvedla Greenpeace.

Nejedná se o jediné kácení v Krušných horách, o které nyní Lesy ČR usilují. V několika dalších řízeních státní podnik podle odhadu Greenpeace usiluje o pokácení více než 15 000 stromů, což je téměř každý druhý strom v zamýšlené oblasti pro kácení.

Lesy ČR dříve uvedly, že v dotčených lokalitách hospodaří v souladu s koncepčním materiálem, který obsahuje doporučená opatření pro lokalitu Východní Krušnohoří. „Biodiverzitu těchto lesů zvyšujeme i tím, že v nich ponecháváme biotopové stromy i menší bezzásahové plochy,“ uvedla dříve mluvčí podniku Eva Jouklová.

ČTK

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2772

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2535

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2390

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2023

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1667

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Zobrazení: 1301

Anketa uvnitř. Ve dnech 7. až 8. června 2024 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Redakce Lesnické...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě