Přihlásit

Hasiči mají požár v Českém Švýcarsku pod kontrolou, během pondělí snížili plochu na 600 ha

Hasiči v Českém Švýcarsku budou dnes pokračovat v boji s požárem. Pomocí dronů teď ráno zjišťovali, jak to vypadá v soutěskách říčky Kamenice. Na tuto oblast se pomocí pozemní i letecké techniky zaměří. Požár, který vypukl 24. července, se podařilo v pondělí 1. srpna večer lokalizovat.

Doporučený Hasiči mají požár v Českém Švýcarsku pod kontrolou, během pondělí snížili plochu na 600 ha Foto: HZS ČR

Během pondělního požárního útoku se podařilo hasičům plochu požářiště zmenšit z 1 060 hektarů na 606, které stále hasí. „V podobném tempu se budeme snažit pokračovat i dnes,“ uvedl mluvčí ústeckých krajských hasičů Milan Rudolf. V noci se vyměnili lidé v terénu. Dnes se budou pohybovat kolem Křídelních stěn, Holubího dolu, u přední čelní stěny v Hřensku, v okolí Bouřňáku a Větrovce. Využít budou moci 341 kusů požární techniky, z toho přes 200 automobilových stříkaček. Na místě dnes je pět vrtulníků a pět letadel.

Foto: HZS ČR

Hasiči předpokládají, že postup bude pomalý v těžko přístupném terénu. Cestu si musí klestit pomocí motorových pil a využívají horolezeckou lanovou techniku. I když nad terénem létají vrtulníky a letadla, musí se na každé místo dostat i pozemní cestou. „Vrtulníky shodí vodu na požářiště, ale to dohašování, hledání skrytých ohnisek, zásahy pod převisy, to je na pozemních jednotkách, to se musí překontrolovat,“ uvedl mluvčí. Požár hoří na některých místech až do hloubi půl metru, to musí hasiči zkontrolovat a případně proudnicemi rozorat.

Pokud se bude hasičům dařit, bude možné považovat požár za zcela zlikvidovaný v řádu dní, poté by se do svých domovů mohli vrátit obyvatelé Mezné, Mezní Louky a Hřenska.

V pondělí bylo nasazeno 1028 hasičů a 341 kusů techniky. Plamenné hoření, jaké bylo vidět v prvních dnech, se podle hasičů už neobjevovalo. K 20. hodině proto hasiči vyhlásili takzvanou lokalizaci požáru. „Lokalizace požáru znamená, že požár je pod kontrolou, nešíří se nám z těch prostor do dalších míst,“ řekl generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.

„Ohniska máme zcela pod kontrolou. Naše práce ale nekončí, teď je ještě musíme všechny dohasit a zlikvidovat. Chceme vám poděkovat za obrovskou podporu. Je pro nás hnacím motorem. Pomohli jste!“ napsal HZS ČR včera večer na svém twitteru.

 

V pondělí v zásahu pomáhalo 18 vrtulníků, z toho 12 z Německa, a pět letadel. Německé vrtulníky musely odpoledne odletět, aby zasahovaly u ohnisek na německé straně. Česká strana nabídla Němcům pomoc s pozemním hašením požáru. 

Foto: HZS ČR

Na místě včera zasahovaly také desítky speciálně vycvičených lezců, kteří oblečeni ve výstroji slaňují k ohniskům na nebezpečných místech. Přijely další posily z krajů, přivezly další hadice. Celkem je nataženo 78 kilometrů hadic pro dálkovou dopravu vody i na dohašování.

Mluvčí ústeckých krajských hasičů Lukáš Marvan včera uvedl, že problémovými místy zůstávají oblasti Hlubokého dolu, Bouřňáku, vrchu Větrovce, Křídelní stěny a v Hřensku. O zrušení evakuace pro Meznou, Mezní Louku a Hřensko se proto nyní neuvažuje. Jejich obyvatelé se budou moci vrátit domů, až budou oblasti bezpečné.

Při zásahu se během pondělí zranili čtyři hasiči, všichni byli ošetřeni přímo na místě, dva z nich museli být převezeni do nemocnice. Zranění už utrpělo dohromady 56 hasičů.

Až budou hasiči předávat území správě národního parku, určí podle Vlčka podmínky, v nichž stanoví místa dozoru, hlídání a dalších zabezpečovacích prací po ukončení likvidace. Vedení Hasičského záchranného sboru ČR předpokládá, že se na těchto pracích budou za úplatu podílet dobrovolní hasiči popřípadě hasiči Ústeckého kraje.

 

Obce v Národním parku České Švýcarsko i v jeho okolí trápí kvůli požáru odliv turistů. Turisté kvůli zásahu nemohou do vybraných lokalit národního parku, kde platí zákaz vstupu do lesů. Zůstává uzavřen i hraniční přechod přes Hřensko do Německa. Na území celého Ústeckého kraje je také zakázáno kouřit či rozdělávat oheň v lesích a za porušení zákazu hrozí pokuta ve správním řízení až 100 000 korun. Přesto strážci přírody podle mluvčího správy parku Tomáše Salova denně nacházejí stopy po táboření a nedopalky cigaret.

Na pomoc obyvatelům Českého Švýcarska, kde devátý den bojují hasiči s rozsáhlým lesním požárem, vybrali lidé zhruba devět milionů korun. Většina z toho se sešla přes platformu Donio, která ve spolupráci se senátorem Zbyňkem Linhartem (za STAN) a Národním parkem České Švýcarsko vyhlásila na pomoc lidem v oblasti požáru sbírku. K pondělnímu odpoledni se v ní bylo shroýžděno 8,6 milionu a senátor řekl, že chce momentálně přispět lidem, kteří zajišťují zasahujícím hasičům občerstvení. Ze sbírky bude podle Linharta pokryto i to, co nezaplatí stát. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden uvedl, že zatím neví, komu bude pomoc směřována ani v jaké výši. Podle něj to bude možné říct až po uhašení požáru. Linhart doplnil, že nějaké peníze budou také pomáhat ve Hřensku, v jejíž části Mezná požár zničil tři domy a několik dalších poškodil. „Záležet bude také na pojišťovnách,“ řekl senátor.

Podle ČTK a dalších zdrojů, red.

 

Reakce Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) na požár v Národním parku (NP) České Švýcarsko

ALDP považuje rozsáhlý lesní požár v oblasti NP České Švýcarsko za dramatickou přírodní katastrofu, která nemá v novodobé historii českého lesnictví obdobu. Současně vyjadřuje uznání všem nasazeným hasičům a záchranářům, kteří se účastní hasebního zásahu v postižených oblastech.

Tento rozsáhlý požár jasně ukazuje na důsledky horkých a suchých období, ve kterých se zvyšuje jak riziko vzniku lesního požáru, tak pravděpodobnost, že se požár rozhoří na větší ploše. Toto zároveň prokazuje nutnost dodržování všech preventivních opatření v lesním hospodaření, která vznik podobných situací minimalizuje či omezuje. Jde zejména o odborné vypořádání se s následky kůrovcové kalamity, přičemž správa NP České Švýcarsko zřejmě svým rozhodnutím ponechat v oblasti mrtvé a suché stromy přispěla či pomohla k rychlému šíření ohně. Dále je pravděpodobné, že mohlo dojít k podcenění standardních preventivních opatření v oblasti lesních požárů.

ALDP navrhovala řadu opatření pro řešení kůrovcové kalamity v minulých 5 letech a dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že ponechané suché dříví může zhoršovat průběh lesního požáru a komplikovat zásah hasičů. Právě při tomto požáru v NP nemusí být příčinou pouze sucho a klimatické podmínky, ale zejména přítomnost významného množství nezpracovaného suchého dříví. Tato skutečnost může být vnímána, jako důsledek rozhodnutí správy NP.

ALDP apeluje na správu NP České Švýcarsko a Ministerstvo životní prostředí ČR, aby příčiny a průběh tohoto požáru analyzovaly a provedly patřičná opatření, s cílem podobným událostem v budoucnosti zabránit.

 

Naposledy změněno: úterý, 02 srpen 2022 13:22

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Douglaska využívá vodu z hlubší vrstvy půdy než smrk

Douglaska využívá vodu z hlubší vrstvy půdy než smrk

Lesnictví

Jednou z perspektivních dřevin, na jejíž výzkum se zaměřují vědci, je douglaska tisolistá. Mohla by totiž při obnově lesů po kůrovcové kalamitě alespoň částečně nahradit...

Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku jako trestný čin obecné ohrožení

Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku jako trestný čin obecné ohrožení

Lesnictví

Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku jako trestný čin obecné ohrožení, původně ho vyšetřovala jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Do výběrového řízení na šéfa Lesů ČR se přihlásilo 21 zájemců

Do výběrového řízení na šéfa Lesů ČR se přihlásilo 21 zájemců

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 21 zájemců. Na twitteru to uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Výběrové řízení...

Ekologie zajišťuje ekonomiku, jednoduchá rada zní: nechat přírodu co nejvíce pracovat

Ekologie zajišťuje ekonomiku, jednoduchá rada zní: nechat přírodu co nejvíce pracovat

Lesnictví

V roce 1994 oznámil Městský lesní úřad v Lübecku na tiskové konferenci nově vytvořenou koncepci „přírodě blízkého využívání lesa". Ekosystémově orientovaný přístup k hospodářským lesům...

Populární zprávy

Agresivita v lese: Lesní cesty nepatří „jen“ veřejnosti

Agresivita v lese: Lesní cesty nepatří „jen“ veřejnosti

Lesnictví

Zobrazeno:5164

Řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví, tento týden na Šumavě brutálně napadli dva cyklisté. Vadilo jim, že se musí na lesní cestě nákladnímu vozu...

Dalibor Šafařík byl jmenován ekonomickým ředitelem Lesů České republiky

Dalibor Šafařík byl jmenován ekonomickým ředitelem Lesů České republiky

Lesnictví

Zobrazeno:3590

Na základě výsledku výběrového řízení byl 20. června jmenován ekonomickým ředitelem Lesů České republiky Dalibor Šafařík.

Les trvale tvořivý – vůle chtít je na začátku to nejdůležitější

Les trvale tvořivý – vůle chtít je na začátku to nejdůležitější

Lesnictví

Zobrazeno:2818

Koncepce hospodaření ŠLP Křtiny je charakterizována heslem „Pestré lesy pro klimatickou změnu". Na území ŠLP Křtiny je tak realizováno 16 hospodářských modelů dle konkrétních přírodních...

Jak fungují stromové lapáky proti lýkožroutům na smrku

Jak fungují stromové lapáky proti lýkožroutům na smrku

Lesnictví

Zobrazeno:2579

Vzhledem k rozsahu existujících smrkových lesů a stupni jejich ohrožení lýkožroutem smrkovým je nutné zdokonalovat metodické postupy pro kvalitní kontrolu, prognózu a eliminaci tohoto druhu...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby