logo Silvarium tisk

Jak se poučíme z požáru v NP České Švýcarsko?

Videozáznam v článku. Dne 3. dubna 2023 proběhl v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR seminář „Vyhodnocení požáru NP České Švýcarsko a poučení pro budoucnost“. Přednášející z řad vědců specializujících se na fyziologii lesa, ekologické škody, požáry a dále právníků a zástupců obcí z národních parků shodně konstatovali, že způsob řízení národních parků je v této podobě neudržitelný.

Dosavadní politika Ministerstva životního prostředí v zásadě odmítala historické zkušenosti a dovednosti v péči o lesní krajinu, místo kterých propagovala bezzásahovost a disturbance, jež označuje za jediný způsob ochrany přírody a biodiverzity. V důsledku této politiky byla na začátku národního parku České Švýcarsko krásná lesní krajina, pak následovaly nezpracované polomy a přemnožení škůdci, a nakonec všechno doslova lehne popelem. Přivolaní vědci úzce napojení na MŽP posléze prohlásili, že byl požár nevyhnutelný pro nově vznikající život a dobře se hodí jak pro ochranu přírody, tak pro nový vědecký výzkum. Tento způsob ochrany životního prostředí je nutné zcela odmítnout. Jedině funkční vzrostlý les udržuje příznivé životní prostředí pro všechny složky ekosystému včetně člověka. Díky své unikátní roli ve velkém a malém koloběhu vody a svojí schopností sekvestrace CO2 je takový les také nejlepší obranou proti klimatické změně a jediným možným způsobem naplněním ušlechtilých myšlenek v rámci GreenDeal. Způsob péče státu o přírodu nejen v NP nesmí vést ke zbytečnému rozpadu lesa, vzniku rozsáhlých území se suchým lesem, přehřívání a vysoušení krajiny a logickému nárůstu požárního rizika a naprosto nepřijatelnému ohrožování zdraví osob a ochrany majetku. Účastníci požadují obnovu bezpečného turistického provozu (např. na Gabrielině stezce) a uvolnění potřebných finančních prostředků na sanaci nestabilních skal a stromů hrozících pádem.

Záznam z tiskové konference k semináři

Představitel Hasičského záchranného sboru ČR genpor. Ing. Vladimír Vlček Ph.D. MBA uvedl, že k rozšíření požáru v NP České Švýcarsko bezesporu přispělo mimo vysokých teplot, minima srážek a silného větru i velké množství suchého hořlavého materiálu v NP, nevyhovující přístupové komunikace a proluky, jakož i nedostatek dostupných vodních zdrojů.

Jak dále uvedl zahraniční host semináře pan Ing. Mgr. Ivan Chromek, PhD. z katedry Protipožárních opatření TU ve Zvoleně na Slovensku: „na případný požár je nutné se systematicky připravovat podle standartních postupů požární prevence a nejlépe je se mu vhodným hospodařením zcela vyhnout“.

Zástupci obcí považují celý způsob řízení národních parků za nevyhovující. Poslední novelou zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny došlo k oslabení pozice obcí, tedy všech místních obyvatel. Rada NP je nyní pouze konzultační a iniciativní orgán, který nemá v podstatě žádný skutečný vliv na činnost Správy NP. Klíčový dokument „Zásady péče“ zůstává zaseknutý v úředním procesu, nebo je direktivně schválen bez možnosti soudního přezkoumání, shodují se starostové napříč národními parky v ČR, jak pan starosta Jan Kolář, František Moravec, Marek Kny a Milan Dařina z NP České Švýcarsko, tak paní starostky Jiřina Kraliková a Jana Hrazánková z NP Šumava. Téhož se obávají také starostové z připravovaného NP Křivoklát, paní Iveta Kohoutová nebo pan Lukáš Kocman. Na velké právní vady upozornila i paní JUDr. Jana Marečková, která celý seminář moderovala.

Odborníci z České akademie zemědělských věd, výzkumné organizace ENKI, Mendelovy univerzity v Brně a Univerzity J. E. Purkyně, Martin Klewar, Jan Pokorný, Josef Seják a Jan Štykar komentovali současné trendy v ochraně přírody v ČR, nárůst disturbačních činitelů a úskalí ochrany klimatu v kontextu postglaciálního vývoje v holocénu. Upozornili také na vědecky prokázané přenosy kůrovce na vzdálenosti v řádech desítek kilometrů. Za klíčové považují důslednou ochranu a podporu dospělých lesů i s využitím klasických lesnických hospodářských postupů.

TZ pořadatelů semináře „Vyhodnocení požáru NP České Švýcarsko a poučení pro budoucnost“

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2127

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2010

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 1832

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1521

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1507

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Soukromí vlastníci lesů podporují novely zákona o lesích i o myslivosti

Soukromí vlastníci lesů podporují novely zákona o lesích i o myslivosti

Zobrazení: 1447

Soukromí vlastníci lesů na valné hromadě SVOL-komory soukromých lesů, která proběhla 22. února 2024 ve Křtinách...

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě