logo Silvarium tisk

Lesníci neuspěli s žádostí o zlomení několika souší u jezírka v Boubínském pralese

Lesníci neuspěli s žádostí o zlomení víc než deseti souší u jezírka v Boubínském pralese. Zásah by umožnil pustit turisty alespoň do části této rezervace, do které se teď vůbec vstupovat nesmí, protože kolem stezek hrozí pád suchých stromů. Někteří lidé ale zákaz přesto porušují.

Foto: Lesy ČR Foto: Lesy ČR

Životu nebezpečné souše ohrožují v centrální části Boubína turisty. Oblast je tedy uzavřená, vstup zakázán, a to zřejmě tak dlouho, než se souše rozpadnou nebo zlomí. Může to trvat léta. I přes zákaz ale turisté chodí k pralesnímu jezírku v Boubíně.

„Souše jsou nebezpečné a mohou se kdykoli vyvrátit nebo zlomit, třeba i v bezvětří. Boubín a jeho centrální část včetně jezírka je ale přírodním unikátem, který by měl být alespoň z části přístupný veřejnosti. Proto se snažíme vyjednat se správou národního parku podmínky, které umožní přístup návštěvníků k jezírku, aniž by byli v ohrožení," uvedl již v červnu ředitel Lesního závodu Boubín Miloš Juha.

Lesnicí tedy zkusili variantu požádat národní park alespoň o zkrácení desítky souší u jezírka, kam by potom turisty pustili. To ale neprošlo. „Žádali jsme jen o zlomení, nebylo by to takové to typické kácení,“ hájí žádost lesníků Juha. 

V celé uzavřené zóně jsou stovky souší, ale právě na této vytipované trase je jich jen minimální počet, který podle lesníků nemůže ovlivnit celkový vývoj pralesa. Z biologického hlediska pouze urychlí přírodní proces, jehož výsledkem bude zlomení a pád souší.

Čtěte také: Lesy ČR kvůli možnému pádu stromů uzavřeli část Boubínského pralesa

Podle mluvčího Správy Národního parku a CHKO Šumava Jana Dvořáka i tyto zásahy mohou narušit přirozený běh života v Boubínském pralese. Člověk tam uměle nezasahuje od roku 1858 a jádro pralesa díky tomu patří mezi unikáty. „Probíhá tam řada výzkumů, které nikde jinde v Evropě probíhat nemohou,“ uvedl Dvořák.

Lesníci se chtějí ještě proti rozhodnutí parku odvolat. Pokud jim odvolání nevyjde, připadá v úvahu finančně nákladnější způsob, tedy vybudovat jinou trasu. Návštěvníci by se po ní ale dostali jen k části jezírka. Na vzdálenost, na kterou je už pád souše neohrozí.

Reportáž ČT najdete zde

Podle TZ LČR a ČT24Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+20 # Přemek 2022-08-23 11:40
Praktická ukázka zpupnosti a arogance zelených parazitů z NP Šumava, včetně vyjádření mluvčího NP, kdy vadí i pokácení 10 ks souší, včetně šaškárny s kácenímv určité výši, z důvodu napodobení zlomu, to se provádělo v NP Šumava a stálo to neskutečné peníze.Tak zdevastovaný Boubínský prales v historii nikdy nebyl, až po získání vlivu těchto zelených parazitů. Další ukázka je Černé jezero, přitom to jsou pozemky mimo NP. Všechny tyto zelené parazity bych vyházel a zrušil NP,je to hraní na tzv.divočinu v kulturní krajině, výsledek velkoplošná devastace lesů a miliardy Kč v tahu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3686

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2043

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 1938

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Zobrazení: 1692

Od poloviny loňského roku jedná církev o směnách lesních pozemků s Lesy České republiky. Jaké jsou hlavní důvody...

Nestátní vlastníci lesů se ohradili proti některým návrhům Národní ekonomické rady vlády

Nestátní vlastníci lesů se ohradili proti některým návrhům Národní ekonomické rady vlády

Zobrazení: 1618

Nestátní vlastníci lesů se prostřednictvím Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ohradili proti...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1462

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě