logo Silvarium tisk

Letecká hasičská služba pro případ požárů lesů bude k dispozici od 15. července

Aktualizováno. Letecká hasičská služba pro případ lesních požárů bude k dispozici od 15. července na dva měsíce. Vládu o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Potřeba zajistit kapacitu hašení s pomocí vrtulníků vychází ze zkušenosti mimo jiné z loňského požáru v Národním parku České Švýcarsko, který zasáhl přes 1 000 hektarů lesa.

Letecká hasičská služba pro případ požárů lesů bude k dispozici od 15. července Foto: Matthias Fischer, Pixabay

Ministerstvo zemědělství vypsalo výběrové řízení na služby dvou hasičských vrtulníků, které mají doplnit hasičskou kapacitu v období největšího rizika požárů. Službu mají až po dva měsíce zajišťovat stroje, které unesou nejméně 3 000 litrů vody. Podle dřívějších informací má letos služba stát 52 milionů korun bez DPH, 75 procent nákladů pokryjí peníze z evropských fondů. Nejpozději v pátek resort zveřejní vítěze tendru.

Leteckou hasičskou službu v létě zajistí slovenská Heli Company

Leteckou hasičskou službu v lesích v Česku zajistí letos v létě slovenská společnost Heli Company. V pohotovosti bude mít dva vrtulníky, v Přerově a Mělníku. Stát za dva měsíce do poloviny září zaplatí maximálně 62,7 milionu korun včetně daně z přidané hodnoty. Vyplývá to ze smluv zveřejněných v pátek 14. 7. v registru smluv, na které upozornil server iROZHLAS.cz

Zakázku kryjí dvě smlouvy, jedna s ministerstvem zemědělství, do jehož resortu spadá státní podnik Lesy ČR, na vrtulník v Přerově. Druhá smlouva je s ministerstvem životního prostředí pro vrtulník v Mělníku. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý ČTK, že jeho resort zaplatí za jeden vrtulník pro případné hašení v hospodářských lesích, další peníze za službu druhého vrtulníku bude hradit ministerstvo životního prostředí pro hašení primárně v národních parcích.

„Základní prostředky prostřednictvím integrovaného záchranného systému (IZS) máme k dispozici včetně vrtulníků, nicméně loňský případ nás poučil a víme, že pro případ velkých lesních požárů ať už na území národních parků, nebo lesů ve správě Lesů ČR, potřebujeme často kapacitní prostředky výrazně vyšší, než které má k dispozici standardní IZS,“ řekl Výborný. 

Po červnovém nástupu do úřadu se obrátil na ministerstvo obrany a armádu s dotazem, zda by právě armáda nebyla schopna potřeby pokrýt. Aktuálně to není možné.

Čtěte také: Loňský požár v Českém Švýcarsku byl největším v historii České republiky

Pohotovost má Heli Company držet od soboty 15. července do konce měsíce denně mezi 07.00 a 20.00, v srpnu a do 15. září bude pohotovost končit o hodinu dříve. Leteckou hasičskou službu bude moci Česko v případě potřeby poskytnout i okolním státům. Také Česko v případě loňského rozsáhlého požáru využilo pomoci Švédska či Itálie, uvedl Výborný.

Ministr také rozhodl o vytvoření pracovní skupiny pod gescí resortu zemědělství, kam budou přizváni zástupci hasičů, armády, ministerstev obrany a životního prostředí. Skupina bude hledat cesty, jak v roce 2024 a později služby zajistit vlastními prostředky, neboť aktuální smlouva bude podepsána pouze pro letošní rok.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že od loňského požáru se navýšil počet strážců národního parku. Dále se také plánuje omezení prodeje zábavní pyrotechniky jako jednoho z potenciálních původců požáru v oblasti národního parku, uvedl. Budovány jsou zdroje vody, vytvářena jsou také preventivní protipožární opatření.

Po dohodě se saskou stranou také vznikla pracovní skupina pro nácvik řešení situací jak v oblasti požární bezpečnosti, tak v prevenci ze strany strážců národního parku na české i německé straně. „Také intenzivně pracujeme na vyřešení a do budoucna otevření především Edmundovy soutěsky, která je teď zavřena vzhledem k obrovskému množství stromů, které je potřeba sanovat včetně skalních útvarů,“ dodal Hladík. Podle ministra nemusí být podobné požáry v Česku ojedinělým jevem.

ČTK

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+5 # Starý 2023-07-14 06:50
Opět stovka milionů "domů" jen né v krabici od bot ..
To už nemáme dobře placené a odpočaté profi hasiče?
Té vládě to jde a co bude po nich?
Škoda že nejsme jako Frantíci.

Někdo se pakuje za "služby" ve zdravotnictví a někdo za jiné a ještě okázale okatě skoro už mimo sezónu.

Strážce CHKO a pod., by měl makat a ne vysedávat po hospůdkách (vídám je tam dost často a obídek na 2 hod není výjimkou), a včas hasit v malém měřítku, což mu z bárečku, od sklenky nejde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3686

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2043

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 1938

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Zobrazení: 1692

Od poloviny loňského roku jedná církev o směnách lesních pozemků s Lesy České republiky. Jaké jsou hlavní důvody...

Nestátní vlastníci lesů se ohradili proti některým návrhům Národní ekonomické rady vlády

Nestátní vlastníci lesů se ohradili proti některým návrhům Národní ekonomické rady vlády

Zobrazení: 1618

Nestátní vlastníci lesů se prostřednictvím Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ohradili proti...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1462

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě