logo Silvarium tisk

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s kůrovcem. Toman to uvedl v rozhovoru s ČTK.

"Absolutní prioritou je kůrovec a voda," řekl ministr. V oblasti vodního hospodářství je to v současnosti několik přehrad, jsou dokončené studie proveditelnosti středočeských Kryr, Senomat a Šanova, projektové práce se provádí na větších přehradách ve Skaličce a ve Vlachovicích, je podaná žádost o vydání územního rozhodnutí k Novým Heřminovům.

"Nikdo nevěřil, že dáme žádost na zvednutí hladiny Novomlýnských nádrží, ale doopravdy to proběhne. Dělá se studie proveditelnosti, u toho by měly být dvě až tři další nádrže," dodal Toman. Hladina střední a dolní nádrže na Dyji by se mohla zvedat o 35 centimetrů v tomto roce. Objem zadržené vody by se tak zvýšil o devět milionů metrů krychlových, které mají posloužit zemědělským závlahám a také lužním lesům v oboře Soutok.

Další prioritou je boj s kůrovcem, v tomto roce mají vzrůst podpory pro lesníky na hospodaření v lesích na dvojnásobek, tedy na 1,15 miliardy. Další peníze se plánují pro vlastníky lesů.

Mezi úspěchy loňského roku řadí zvýšení rozpočtu resortu, rychlejší vyplácení kompenzací za sucho, omezení využívání herbicidů s účinnou látkou glyfosát nebo příkaz ke zmenšení pěstovaných monokultur na erozně ohrožených půdách. Naopak se ve spolupráci ministerstvem životního prostředí nepodařilo dokončit novou protierozní vyhlášku.

Ministerstvo letos plánuje také novelizovat zákon o myslivosti nebo zákon o potravinách. V březnu by mělo do vlády předložit novelu vodního zákona, který se má vztahovat na období s nedostatkem srážek.

Podle ČTK, red.

Mimořádná opatření MZe na řešení kůrovcové kalamity

„Pro nadcházející rok jsme připravili mimořádná opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků. Zároveň jsme zhruba dvojnásobně navýšili dotace na obnovu lesů z 630 milionů na 1,15 miliardy korun. Měníme pravidla, aby lépe odpovídala současné kalamitní situaci a vlastníci lesů mohli proti kůrovci účinněji zasáhnout. Zásady, kterými se řídili v minulosti, už totiž nedostačují. Hledáme i odbyt pro kalamitní dřevo a jednáme s ostatními rezorty o dalších možnostech pomoci," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Ministerstvo zemědělství rozčlení území ČR na oblasti podle stupně napadení lesních porostů a reálných možností na jejich záchranu. Vlastníci pak dostanou výjimku, aby v nejhůře zasažených oblastech nemuseli dělat taková protikůrovcová opatření, která nejsou efektivní. Jedním z nich může být například možnost odložit těžby suchých stromů, ze kterých už kůrovec vylétl. To majitelům uvolní síly, aby mohli soustředit těžbu do míst, kde ještě lze lesní porost zachránit. Udělení výjimky bude možné po novele lesního zákona, která by mohla začít platit v prvních měsících roku 2019.

Více zde.

Od Nového roku 2019 nabývá účinnosti nová vyhláška, která navrhuje omezit pěstování smrků na nevhodných stanovištích a doporučuje druhově pestřejší a odolnější porosty. Návrh normy, která pomůže rychlejší obnově lesů postižených kalamitou, tvořili odborníci z MZe ve spolupráci se zástupci lesnických vědeckých a profesních organizací a ochránců přírody sdružených do Platformy založené ministrem Miroslavem Tomanem.

Shodli jsme se na úpravách vyhlášky. Její návrh obsahuje několik účinných nástrojů pro adaptaci našich lesů na měnící se přírodní podmínky. Za nejdůležitější považuji omezení pěstování smrkových monokultur na nevhodných stanovištích a zvýšení podílu melioračních a zpevňujících dřevin při obnově lesů. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že opatření budou vlastníky lesů něco stát a tyto zvýšené náklady jim musíme kompenzovat," řekl ministr Toman.

Vyhláška mj. rozšiřuje výčet vhodných tzv. melioračních a zpevňujících dřevin, tedy především listnáčů. To umožní vlastníkům lesů pěstovat druhově pestřejší porosty, které mohou lépe odolávat účinkům klimatických změn. Jsou také více motivováni příspěvky na hospodaření v lesích. Na výsadbu melioračních a zpevňujících dřevin dostanou podle typu stanoviště dvakrát až třikrát vyšší příspěvek než na základní dřeviny. Praxe ukazuje, že jde o velmi efektivní způsob.

Více zde.

Zdroj: TZ MZe

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+3 # jára 2019-01-03 17:50
Dobrý den, plně souhlasím s panem Birke. No dnes jsem se hezky naštval. Tak od těžařů v Jeseníkách je hotovo, holiny jako hrom. Ptal jsem se jak je to se zalesňováním, no prý na to nejsou peníze. Takže jsem zvědavej jak se bude likvidovat buřeň. To asi pofrčí randap ve velkém plošně z letadel? A prý se sadí smrky a břízy. COŽ jak je systém úplně v háji. Známému co má malý lesík nalítl kůrovec do sm, protože vytěžil na popud lesního hospodáře hodně a pak se lesní hos. divil co to udělal, tak musel zalesnit, chtěl jedli, buk, a ještě nějaký listnáč. A OSSL musíte smrkem ve 4.lvs. Takže pokud sedí takový odborníci s Ing. titulem za stolem jako u LČR, OSSL, ŽP atd, tak do s lesy česka dopadne špatně, už dopadlo. ALE můžu být hůře skrz takové to odborníky. Všichni svádí všechno na klima. ALE kdyby se jednalo a pěstovalo tak jak má a učí na SŠ a VŠ, ekonomové a manažeři měli selský rozum s vládou, tak tohle se neřeší. Zdlouhavé jednání, papírovačky a nevím co všechno. Těžaři nebudou mít co kácet a než všechno vyroste, tak hodně
lidí skončí v lese a půjdou do továren i za více peněz. Já studuju VŠ a opravdu si říkám, že jsem na špatném oboru. Už sám zvažuji, že se na to vyprdnu a půjdu na kovo nebo do továrny a budu mít svatý pokoj. Protože si úředníci a vedoucí prosadí svoje a za 80 let, to tu už nebudu, tak budoucí lesníci to budou řešit stejný problém. Jsem z českého lesnictví a stavu znechucen!!!! To platí i o myslivosti. Na co se studuje, když praxe je jiná. Denveloper koupí les, vytěží a kašel na zalesnění, do 2 let zalesnit podle zákona a kašle na to. Může na něj někdo? Ne !!! Má kontakty a prachy. Když to udělá nějaký člověk jen co má na palivo, už pokuty jako prase. KDE TO ŽIJEME??? Máme svoje hospodářství ochraňovat a střežit a být dobrými hospodáři !!!!! To někdo totálně zavalil a měl by nést zodpovědnost. Já udělám průser v práci a už srážka platu, řev a vyhazov. ALE páni nic. Opravdu jsem znechucen stavem, jednáním a přístupem k lesnictví i k přírodě. Randap v CHKO stup. ochrany vod. DES.
+3 # BIRKE 2019-01-03 18:12
Ono to je jednoduché proč nejsou prachy na sazenice , dřevo se "dává" v aukci za 200 kč m3 . Stromek ať jsem drahej , tak ten je za 50 kč s prací , když si LČR s.p. sjednaj pouze služby tak ušetří na každém m3 stoprocentně cenu toho stromku a neni co řešit .
Znovu opakuji , jiné řešení současné kalamitní krize není , jen zavedení soutěží na služby může pomoci . Pan Vojáček ředitel študovaný
to ví moc dobře , u VLS to tak funguje .
+22 # BIRKE 2019-01-02 17:44
Pane Tomane , je to v jádru jednoduché , proti kůrovci musíte začít tak , že budete sjednávat pouze služby prodej dřeva ve vlastní režii .
Sucho na polích má základ ve velkých lánech , neni nic jednodušího než mimo čisté roviny , zákaz větší plochy jak jeden hektar na jednu plodinu .

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2444

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2221

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2117

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1756

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1609

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1593

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě