logo Silvarium tisk

Ministerstvo zemědělství dá v příštích 10 letech 15 miliard Kč na výzkum a vývoj

Výzkum, vývoj a inovace v zemědělství, potravinářství, vodním hospodářství a lesnictví se v příštích deseti letech soustředí na modernizaci, globální změny v biosféře a ekologické zemědělství. Vyplývá to z Koncepce výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva zemědělství na léta 2023-2032, kterou dnes projednala vláda. Do roku 2032 Ministerstvo zemědělství (MZe) podpoří výzkum a vývoj částkou přibližně 15 miliard korun.

Foto: MZe Foto: MZe

„Koncepce je připravená tak, aby v příští dekádě nasměřovala rezortní výzkum do oblastí, které jsou aktuální, společensky potřebné a reagují na globální trendy. Materiál je v souladu s národními i evropskými strategickými dokumenty,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Vědecký výzkum se zaměří na tři klíčové oblasti: Bioekonomika, Smart zemědělství a Globální změny v biosféře.

„Konkrétně chceme podpořit takový výzkum, který pomůže lepšímu stavu půdy, vody a lesů. Zaměří se i na udržitelnou produkci potravin, pokroky ve veterinární medicíně, rostlinnou a živočišnou produkci nebo biodiverzitu. Cíleně budeme podporovat například výzkum vedoucí k minimalizaci chemie, hnojiv a antibiotik prostřednictvím technických zlepšení, ekologického a také precizního zemědělství. Rozhodně se budeme zabývat i digitalizací zemědělství. Do roku 2032 vydáme na zemědělský výzkum 15 miliard korun,“ uvedl Zdeněk Nekula.

Peníze jsou určeny výzkumným ústavům, vysokým školám i soukromým firmám. Podle nové koncepce má MZe v plánu více propojit odborná pracoviště s firmami, které pak výsledky prověří a uplatní v praxi. Novinkou je, že projekty budou moci být i dlouhodobější než doposud. U složitějších výzkumných projektů zaměřených na zásadní a mezioborová témata bude doba řešení až 6 let, místo dosavadních 3 roků. V oblasti zemědělského výzkumu by také měly být lépe nastaveny spravedlivé podmínky odměňování a rovné podmínky pro výzkumné pracovníky a pracovnice.

Koncepce navazuje na Zelenou dohodu pro Evropu a na strategii Od zemědělce ke spotřebiteli, která prosazuje zdravé a ekologické potravinové systémy. Byla připravena ve spolupráci s odborníky z České akademie zemědělských věd. Předkládaná koncepce navazuje na Koncepci výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva zemědělství na léta 2016-2022, kterou schválila vláda 3. února 2016.

ČTK

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+13 # Přemek 2022-08-27 10:37
Další zlodějna za 15 miliard pro zelené parazity. Stačilo by používat selský rozum a staleté zkušenosti. Z čeho by ale žili ty tisíce zelených parazitů a tzv.vědců.
+14 # Starý 2022-08-26 07:42
Jak jde o mizení miliard ze státní /naší/ kasy, tak se pisálci činí, stejně jak se činí, když zemědělec v krátkém sledu má moc sucho, mokro, draho a td.
ALE PSAL TU NĚKDO O TOM, ŽE MZE SLÍBILO VLASTNÍKŮM LESŮ NÁDRADU ZA ŠKODY KŮROVCI-EV. SUCHEM A TYTO DŮRAZNĚ ZKRÁTILO BEZ JAKÉKOLI LÉTORIKY!!
A TO ŠLO O POMOC /byla to náhrada a ne dotace, které se dostává jen vyvoleným/, JEDNOU ZA CCA 100 LET !!
+17 # Lynx 2022-08-26 07:17
Žvásty Jurečkovy loutky. V té době už dávno nebude u koryta. Vláda slibů a planých řečí pokračuje ve své pouti na růžovém obláčku a kdo tomu věří, ať tam běží
+19 # Starý 2022-08-26 06:58
Není třeba zkoumat a draze bádat, stačí se rozjet a kouknout po České krajině "VÁŽENÝ PANE MINISTŘE VYSTRČTE NOS Z BRUSELU A KANCELÁŘE"
15 miliard bych takto nešustroval a raději je dodal třeba vlastníkům lesa na neproplacené náhrady za kůrovce!!

A šetření-když se v této době "zemědělské drahoty" podíváte na celou řadu polí, jsou chemicky žlutá a to před zaoráním. Dříve zemědělec zaoral zelenou hmotu a mikroorganizmi se měli na čem živit, říkalo se tomu zelené hnojení... dnes důrazně zchemizují a pak zaorají..no a vše to poslední živé v půdě nemá co žrát a na chemické hmotě padnou poslední kusy.

Je vidět, že chemie je pro novodobé hospodáře ještě stále dost levná a dotace se míjí účinkem, tak se prosím rozhlížejte, šetřete miliardy a raději je dejte tam kam je třeba, kde jste krátili !!!

Prostý dotaz starce:
UMÍ VAŠI ÚŘEDNÍCI ŠETŘIT, DÁT PENÍZE, KDE SE VYPLATÍ, DO BUDUCNA ZHODNOTÍ A V NEPOSLEDNÍ ŘADĚ VYSTRČIT NOS Z KANCELÁŘE?

Čtu jen články vedle sebe, v kontextu se divím tomu Balánovi, trest za pár milionů /nebral ze státní kasy a peníze zůstali v místě/, a tady to jde v miliardách.
Nepočítám ještě co navíc vyberou zemědělci ze státní a naší kapsy, za takzvanou "drahou chemii", kterou takto plácají a ještě ničí vše živé a nebo tomu poslednímu živému v půdě berou živiny.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2474

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2233

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2143

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Postavme lesníka Filipa zase na nohy

Zobrazení: 1998

Pomozme Filipovi, mladému lesníkovi a myslivcovi, s rehabilitací po těžkém úraze, který se mu stal těsně před...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1771

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1640

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě