logo Silvarium tisk

MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo první etapu Generelu obnovy lesních porostů po kalamitě. Jde o metodiku, která obsahuje souhrn opatření pro vlastníky lesů v oblastech nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou, a to v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. Příručka má posloužit jako návod ke správné obnově lesů.

Pro hodnocení vývoje situace odborníci využívají nezávislé metody zpracování dat z moderních družicových systémů Sentinel, PlanetScope a dat národního leteckého snímkování. Na základě ploch určených k obnově lesa následně odhadnou potřebné množství sadebního materiálu. Podle tohoto odhadu budou školkaři pěstovat odpovídající množství sazenic. V této souvislosti Generel nabízí hospodářská doporučení při vlivu spárkaté zvěře, která je jedním z hlavních činitelů ohrožujících obnovu lesních porostů.

Na základě vývoje situace, sledování obnovy lesa na postižených plochách, zhodnocení stavu lesních porostů z pohledu škod způsobených zvěří a výskytu mrtvého dříví bude Generel aktualizován, a v lednu 2019 tak vznikne jeho druhá etapa.

Ve třetí etapě Generelu půjde hlavně o samostatné terénní a dotazníkové šetření u vlastníků lesů. Budou doplněny informace o obnově porostů na kalamitních plochách, zejména podíl přirozené obnovy, podíl přípravných dřevin, zdravotní stav dřevin atd. Na základě výsledků z druhé etapy také odborníci upraví odhad množství sadebního materiálu. Tyto výsledky budou známy v lednu 2020.

Generel obnovy lesních porostů po kalamitě si můžete stáhnout zde.

V roce 2017 došlo ke zhruba 6 mil. m3 kůrovcových těžeb a v letošním roce se očekávají těžby ve výši 10 až 12 mil. m3. Nejvíce je kůrovcovou kalamitou zasaženo území Moravskoslezského a Olomouckého kraje společně se severní polovinou Zlínského kraje. Ministerstvo zemědělství podporuje vlastníky lesů při obnově lesa po kalamitních těžbách, loni vyplatilo všechny podané žádosti ve výši 360 mil. Kč. Pro příští rok je připravena až 1 mld. Kč. Od příštího roku je například navýšena podpora sazenic listnáčů na dvojnásobek oproti smrku.

Podle TZ MZe, red.

Foto: archiv MZe

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+7 # jára 2018-10-13 20:06
Zdravím, vše je pravda. I to, že revírníci nebudou nic počítat, nemají na to čas. Mají 1000 ha jeden i více, neví co by kde by, lidi nejsou a nedostane hajného navíc. Nemá čas a ani chuť sedět v zimně u krmelců a počítat. Druhá věc, dělají se poplatkové lovy v oborách, nemá to s myslivostí co společného, jen pro pracháče, zaplatí si co chce dopředu obodovaného. Místo toho, aby se dbalo na redukci zvěře dle mysliveckých zásad a pravidel ruku v ruce s lesnictvím. A myslivost dnes taky dost upadá. Dnes jsem byl na hubertské, kousek je VLS a vždy s myslivci spolupracovali a dnes NE. I ochránci. I sám předseda sdružení na začátku to označil za krizi a jak jsem psal o střílení za prachy v oborách. To je stejné jako se zalesňováním, péči o porosty atd. Stejnověké, stejného druhu atd. To je dokola. Změní se něco? Budou nový manažeři, les neviděli, nezají problematiku a bude to stejné. Za 80,100 let se to nedozvíme, ale snad se naše děti budou mít lépe a lépe zacházet s přírodou. Protože Lesnictví a myslivost je příroda a důležitá pro nás, lidi!!
+19 # milan.kosulic 2018-10-12 08:03
Za mne nedostatečné. Autoři doporučení v uvedeném generelu přešlapují před tím nejdůležitějším: urychleně drasticky zredukovat zvěř, smrk nahradit ve středních polohách hlavně jedlí (ale samozřejmě až pod zapojené přípravné porosty), nikoliv MD nebo DG a vůbec si neuvědomují žádoucí vliv přípravných dřevin a mezernatosti mlazin na budoucí věkovou a výškovou diferenciaci.
Platit dotace na obnovu, aby výsledkem bylo jednorázové zalesnění holin, bude mít za následek opět stejnověké porosty na velikých plochách, kde za sto let nebo dříve budou zase kalamity, a to ještě větší než dnes.
Platit jiné dotace na obnovu lesa než na tučné zástřelné nemá žádný smysl. Dotace na přezimovací obůrky, aby se z nich zvěř zase vypouštěla ven? Co to je za nápad?
+5 # lesnar 2018-10-12 08:33
Ty normalizační historky z terénu určitě znáte. Takže se není čemu divit. Ale jinak to vypadá nadějně: 30 let po společenském obratu dělá ministerstvo úklid na půdě...svých organizací.
+10 # lesmistr 2018-10-12 12:51
Milane, na UHUL vždycky bývali odborníci. Jsou zajisté i nyní.

Vaše poznámka o redukci stavů spárkaté zvěře je skutečně ZÁSADNÍ. Pokud budou honitby
s vysokou, mufloní, dančí a zvěří jelena siky Lesům ČR, potažmo státu, dobře zaplacenými rezervacemi, nemá smysl nic obnovovat. A navíc ten "nápad"
s přezimovacími obůrkami. Máme platný ( a dobrý!) zákon o myslivosti. Jenom ho dodržovat.

JENOM KDYBY si státní správa myslivosti "ohlídala" reálné stavy zvěře v honitbách ( v zimě na sněhu, u krmných zařízení...), má na to snad nárok. Ale to by se museli zvednout od stolu, vyrazit do terénu a ne, že "věří" údajům ve výkazech. Kolikrát už bylo myslivecké "výkaznictví" kritizováno a se s tím stalo?

JENOM KDYBY odpovědní lidé z úseku ochrany lesa na GŘ LČR a ředitelé KI trochu popohnali lesní správce a ti zase revírníky, aby sledovali skutečné stavy zvěře a především skutečné jí způsobené škody na porostech.

JENOM KDYBY začala být náhrada těchto škod řádně vypočítávána a požadována.

Zdaleka by se situace ještě nevyřešila, ale někde je potřeba začít.

Milane,
souhlas s Vámi.
+4 # Vladimír Pelíšek 2018-10-15 09:49
Já se bojím, že ta situace je tak špatná, že už žádná dobrá řešení neexistují. Když vznikne 50 ha kůrovcová holina, je to prostě obří pláň, kde přirozená obnova téměř neexistuje. Ať se to zasadí nebo ne, za pár let je tam les bříz a jív. No a teď samozřejmě záleží na majiteli, na správci - ale tady je právě zakopaný pes.
Podle mých smutných zkušeností je většina těchto lidí dnes tak "málo moudrých", že se prostě těm porostům nebude věnovat dostatečná péče. Mám v okolí mraky těchto lokalit, kde došlo k rozpadu smrkových plantáží v půlce devadesátých let - 4. LVS, řešilo se to tehdy výsadbou opět smrku plus sem-tam jedlová nebo buková oplocenka. Dnes jsou to kilometry a kilometry bříz, jív, bezů, lísek, pod tím sem-tam živoří nějaký okousaný smrček nebo bouček, jedle zmizela úplně. Je to téměř neprůchodná skrumáž. Kde byla hranice mezi oplocenkou a opětovně vysazeným smrkem, poznáte jen podle uhnilých kůlů a toho, že zakopnete o ležící pletivo prorostlé ostružinou.
Nejsou kapacity a často ani vůle k těžbě mrtvějících plantážních smrků, tak kde vzniknou kapacity k postupnému mezernění přípravných porostů? Za této situace, dokud se zásadně nezmění legislativa, si takto budeme moci říct akorát, o kolik se nám navýšil podíl břízy.
Jak říkáte, první je redukce zvěře. Početnost jedle v odrůstajících náletech se musí dostat na úroveň, aby už nebyla zvěří výrazně decimovatelná. Ruku v ruce s tím musí jít (mimo smrk kalamitní) postupná a fakticky výběrná eliminace smrku z porostů, kdy díky maloplošnosti a vůbec měřítku těchto zásahů bude docházet ke kýžené postupné přeměně druhové skladby. A obří holiny, které teď vznikají? Ty budou vyžadovat také obří prostředky a obří "práci navíc". Především - takto velké porosty monokulturního smrku nikdy neměly vzniknout.
Především tam, kde jsou rozpadající se smrkové plantáže v rukou x tisíc drobných vlastníků, z nichž řada má pouze půlhektar nebo hektar, je tento problém obrovský.
My dnes neléčíme pacientovi nemocnou ruku - my ji chtě nechtě amputujeme, a snažíme se, aby mu jí zůstal aspoň pahýl a nemusela se řezat až u ramene:-(
+9 # Ctirad 2018-10-11 09:31
Generel - Výchozí doporučení pro kalamitní oblasti - bod 1 : na kalamitních holinách zejména v 3,, 4. a 5. LVS .... se nedoporučuje pěstování smrku.
Vojenské lesy, divize Lipník n.B. na takovýchto holinách nadále sází smrk a to způsobem : jedna řada buk, druhá řada smrk. Při zběžné pochůzce v září 2018 bylo zjištěno, že řady smrku jsou téměř ze 100 % uhynulé.
Lze k tomu ještě něco dodat ... ?
+10 # jára 2018-10-10 16:38
Odpovědi jsou zde. www.ceskatelevize.cz/porady/10782831463-nedej-se-plus/218562248410025-kurovec-ekologicka-katastrofa/
-1 # Rensa 2018-10-15 11:39
Jaká ekologická katastrofa? Kůrovec je přece organická součást lesa, porodník lesa, kterého je třeba chránit, třeba přivazováním ke stromům, jak tomu bylo na Šumavě. Tam šlo taky o ekologii a ochranu přírody a tady je to najednou zcela obráceně? Nemají to ti ochránci v hlavě trochu pomotané?
Hospodářská katastrofa, tomu bych rozuměl, ale ekologická?
A najednou už ne sucho, ale nezvládnutí kůrovce - tak co tedy?
Ještě že prof. Fanta zase neříkal, že chybu udělali před sto lety, když vysazovali smrk.
+6 # lesnar 2018-10-15 11:49
Nemají.
Někteří z nich zhruba tak, jako někteří lesníci. Prostě přirozenost....

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2444

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2221

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2118

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1757

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1609

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1593

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě