logo Silvarium tisk

Na lesnictví se mi líbí aplikovaný aspekt a možnost manažerských řešení

Andrea H. Eggleton je jedna z mála žen, která vlastní v Kalifornii lesnickou konzultační firmu. Je přesvědčena, že aktivní správa kalifornských lesů a přírodních zdrojů je v zájmu jejich ochrany a cestou ke zdraví a budoucnosti těchto lesů.

Andrea Eggleton Andrea Eggleton

Je absolventkou Kalifornské univerzity v Berkeley s bakalářským a magisterským titulem z lesnictví, registrovaným profesionálním lesníkem v Kalifornii a Západní Virginii, certifikovaným lesníkem Společnosti amerických lesníků (SAF) a aktivní členkou řady lesnických organizací. Co ji přivedlo k lesnictví, co obnáší poskytovat klientům lesnické služby na klíč v zemi s nejpřísnějšími pravidly pro lesnické hospodaření a jaké služby jsou v současnosti nejpoptávanější?

Rozhovor s Andreou H. Eggleton, spolumajitelkou a prezidentkou FRST CORP (Forest Resource Solutions and Technologies), lesnické a environmentální poradenské firmy se sídlem v Grass Valley v Kalifornii

  • Co vás přivedlo k lesnictví?

Táta nás jako děti bral každé léto kempovat. Jezdili jsme do národních parků po celém západním pobřeží USA – Yosemitů, Lassen Volcanic, Sequoia NP, Redwood NP. Z té doby máme opravdu výjimečné vzpomínky na pobyt a táboření v přírodě. Vždycky jsem se zajímala o biologické vědy, proto jsem začala studovat biologii na vysoké škole v Berkeley v Kalifornii. Během studií jsem potkávala různé lidi a jeden můj kamarád mi řekl o lesnictví. Jako děti, které vyrůstaly v jižní Kalifornii, v městských plážových oblastech, jsme o lesnictví jako profesi moc nevěděly. Znala jsem jen rangery v národních parcích. Na lesnický obor jsem přešla poté, co jsem absolvovala letní program a hodně mi to sedlo. Bavily mě biologické věci, ale nezajímal mě tolik výzkum. Líbil se mi aplikovaný aspekt lesnictví, myšlenka, že máme nějaká manažerská řešení, a přišla mi velmi zajímavá udržitelná produkce dříví. Každý má rád výrobky ze dřeva. Jsou krásné a trvanlivé. Chtěla jsem se dozvědět, jak je pěstovat udržitelným způsobem.

  • Jak běžné je v Kalifornii, že ženy vlastní lesnickou poradenskou firmu, a jak často se podle vašich zkušeností ženy v USA angažují v lesnickém sektoru?

Stále je to převážně mužské pole, ale v současné době se do oboru dostává mnohem více žen. V Kalifornii působí minimálně jedna další lesnická poradenská firma vlastněná ženou, která je mnohem větší než naše společnost. A znám několik dalších žen, které jsou konzultantkami ne přímo s velkým počtem zaměstnanců, ale samy. Když se v poslední době na různých lesnických konferencích rozhlédnu po místnosti, ženy tvoří 20–30 % účastníků. Na mojí domovské univerzitě v Berkeley aktuálně promují v lesnickém oboru především ženy. A pokud se bavíme o ochraně přírody obecně, ženy jsou zde zastoupeny minimálně z padesáti procent, spíše více.

  • Kdo jsou klienti vaší poradenské firmy?

Máme širokou škálu klientů od větších korporací, těžebních společností, které vlastní lesní pozemky, po malé rodinné vlastníky a místní samosprávu. Spolupracujeme také s neziskovými organizacemi na ochranu přírody jako Land Trust (pozn.: neziskové organizace, které vlastní a spravují půdu). A pak také pracujeme jako auditoři pro společnosti, které jsou akreditovány k poskytování služeb v ověřování uhlíku v lesích. To je oblast, kterou musíme rychle rozvíjet, vidíme v ní velký potenciál. Firma je fakticky rozdělena na dvě části, já mám na starost služby týkající se lesnického managementu a manžel pak oblast auditu ukládání uhlíku v lesích.

Soukromý pozemek v severní části Sierry Nevady uměle obnovený po lesním požáru. Kolem sazenic je plastová ochrana proti okusu spárkatou zvěří. 

  • Pokud zůstaneme u aktivního lesnického managementu, nabízíte pro majitele služby na klíč. Jak uvedené funguje?

Majiteli lesů zajistíme vše od inventarizace po prodej dřeva a následné zalesnění. Obecně je naší prací naplánovat a realizovat projekt zásahu v lesích včetně vyjednání všech povolení, najít vlastníkovi pozemku dodavatele služeb, kteří provedou těžbu nebo jakékoliv jiné zásahy, které doporučíme. Dále pomáháme majitelům prodat kulatinu či další produkty a zaplatit dodavatele a daň z výnosu dřeva, zajistíme provedení monitoringu vody, který se musí po těžbě udělat, apod. Pokud nejde o projekt, který by se zaplatil, pomáháme vlastníkům žádat o granty.

Přistávací plocha pro těžbu dřeva vrtulníkem poblíž jezera Tahoe s vrtulníkem Columbia Model 107-II Vertol.

  • Co je v současnosti nejvíce poptávanou službou?

U lesnického managementu se nyní vše točí okolo redukce hořlavého materiálu – biomasy v lesích. Máme za sebou sto i více let potlačování požárů a naše lesy jsou příliš husté, plné hořlavého materiálu. V oblasti Sacramenta od června do října neprší, máme velmi nízkou vlhkost. Podnebí tu má středomořský charakter, biomasa se moc nerozkládá, protože v zimě je většinou sníh a mráz, takže je příliš sucho na to, aby se materiál mohl účinně rozkládat, a tak se hromadí. Dokončili jsme několik projektů, kdy se v lesích dělaly výchovné zásahy a odstraňoval se podrost dřevin a keřů, které se štěpkovaly přímo v lese. S klimatickou změnou a omezenou možností využívat řízené vypalování je štěpkování s odvozem či ponecháním na místě jedinou efektivní možností, jak snížit riziko katastrofálních požárů v lesích, především těch v blízkosti lidských sídel.

Děkuji za rozhovor (21. 4. 2023), Petra Kulhanová
Foto: archiv Andrey H. Eggleton

Celý rozhovor najdete v červencovém čísle Lesnické práce.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+6 # Starý 2023-07-28 07:07
Hle oproti nám ve střední evropě, už i v kanadě přišli na to, že nechávat v lese hořlavý-suchý materiál není dobré, a umí o tom i mluvit.
V Česku, když hoří suchý les, tak nám "vědci" vysvětlí, jak je to pro les dobré a že suché dřevo není hořlavé....

Opět jen obhajoba našich "ochránců přírody", kde "přirozené" procesy vedou.

Pak by ale pro lidi bylo přirozené lézt po stromech, spát v jeskyních, a hlavně žít spokojeně bez na člověku závislých, chamtivých a nenažraných politiků!!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3683

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2043

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 1938

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Zobrazení: 1692

Od poloviny loňského roku jedná církev o směnách lesních pozemků s Lesy České republiky. Jaké jsou hlavní důvody...

Nestátní vlastníci lesů se ohradili proti některým návrhům Národní ekonomické rady vlády

Nestátní vlastníci lesů se ohradili proti některým návrhům Národní ekonomické rady vlády

Zobrazení: 1617

Nestátní vlastníci lesů se prostřednictvím Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ohradili proti...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1462

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě