logo Silvarium tisk

Národní park České Švýcarsko zasáhl požár lesa, v hašení se pokračuje i dnes

Aktualizováno (26. 7.) Do Národního parku České Švýcarsko, kde u Hřenska v neděli ráno začal hořet les, se dnes vrátily desítky hasičů. Hasit pomáhají armádní a policejní vrtulníky a letadlo hasičské služby. Požár se s větrem začal šířit, pomáhají také hasiči z Německa.

Národní park České Švýcarsko zasáhl požár lesa, v hašení se pokračuje i dnes Foto: HZS Ústeckého kraje

V neděli 24. 7. byl před 8. hodinou vyhlášen poplach jednotkám požární ochrany z druhého stupně poplachu, které vyjely na požár lesního porostu do obce Hřensko. Požár vypukl v lesních porostech v lokalitě Malinový důl a jeho rozloha podle původních odhadů byla přibližně 450 x 150 metrů.

Během dopoledne byl postupně vyhlášen 3. a následně zvláštní stupeň požárního poplachu, do hasebních prací bylo povoláno letadlo letecké hasičské služby. Odpoledne zasahovalo až 28 jednotek požární ochrany a podařilo se dostat požár z větší části pod kontrolou. Hašení jednotlivých ohnisek bylo prováděno převážně pomocí vrtulníku. Byla povolána i lezecká skupina hasičů, kteří zasahují ve skalnatém terénu. Aktuální rozloha požáru je odhadována kolem 3 hektarů.

Foto: HZS Ústeckého kraje

Později se oheň rozšířil přes silnici do další části lesa a bylo objeveno druhé ohnisko lesního požáru v o něco nepřístupnějším terénu v lokalitě Soutěsek, které se z původního čtvrt hektaru rozšířilo zhruba na plochu o velikosti zhruba jednoho hektaru. Z preventivních důvodu proto hasiči evakuovali výletníky ze soutěsek a turistickou atrakci pro veřejnost uzavřeli. „Pravděpodobně se ani jedno ohnisko dál nešíří,“ řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

První ohnisko bylo podle vyjádření mluvčího krajských hasičů v 18:15 pod kontrolou, ve večerních hodinách se hasební práce ukončovaly. Na místě byla ponechána místní dobrovolná jednotka kvůli dohledu.

Foto: HZS Ústeckého kraje

Do Národního parku České Švýcarsko se dnes v 7:00 vrátilo 30 jednotek, 49 hasičských vozidel, vrtulník AČR a Policie ČR. Hasit i dnes pomohou armádní a policejní vrtulníky a letadlo hasičské služby. Požár se podle ranních informací dál nešíří. 

„V tuto chvíli je možno říct, že máme oheň po obou obvodech (silnice) pod kontrolou,“ uvedl dnes později dopoledne Marvan.

 

 

 

„11:50 Na místě zasahuje 31 jednotek 54 vozidel. Zasahuje přibližně 150 hasičů. V současnosti je kladen důraz na dopravu vody, která je dopravována kyvadlově. I nadále zasahuje vrtulník,“ uvedl před polednem HZS Ústeckého kraje na svém twitterovém účtu.

 

Požár se odpoledne začal šířit, zvedl se totiž vítr. Na místo dorazili i hasiči z Německa. Celkem zasahuje u Hřenska na Děčínsku 49 jednotek. Požár se šíří také k Pravčické bráně, není vyloučena evakuace turistů. Oheň zachvátil i koruny stromů, někteří zasahující hasiči se evakuují. Řekl to mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan s tím, že se šíří původní ohnisko. Druhé ohnisko, kvůli kterému v neděli hasiči uzavřeli Edmundovu soutěsku, by mělo být pod kontrolou.

„14:00 Zintenzivněna hasební činnost, nasazeno 48 jednotek. Z toho 45 HZS ÚK a 3 jednotky SRN. Více než 150 hasičů. Armádní vrtulník.“ informoval o odpoledním vývoji HZS Ústeckého kraje na svém twitterovém účtu.
„16:20 Bylo evakuováno 80 lidí z Pravčické brány, 60 lidí z tábora v Dolském Mlýnu. Požár se rozšířil i na německou stranu.“ informoval dále HZS Ústeckého kraje na svém twitterovém účtu.

Na místo míří ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), sdělila mluvčí MŽP Beata Berníková. Ministryně se zúčastnila zasedání krizového štábu v Hřensku v hasičské zbrojnici. V příspěvku na svém twitteru označila situaci za kritickou.

Oheň se podle něj zatím nedaří zastavit, dále postupuje oblastí mezi Hřenskem a Pravčickou bránou. „Z Malinového dolu to stále pokračuje i k řece Labi a máme to asi na pěti, osmi hektarech, situace se dramaticky mění. Některé cesty se stávají neprůjezdné, musíme jednotky stahovat na jiná místa a je to poměrně nebezpečné,“ podotkl mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Rudolf. Krizový štáb však nyní o evakuaci Hřenska nepřemýšlí. „Je to ještě dostatečně daleko. Ode mě, ze stanice hasičů, je to nějakých 500 metrů, hustý kouř stoupá vysoko k nebi, ale plamenné hoření v těchto místech ještě není,“ řekl Rudolf v 17:00 v České televizi. Podle ČTK je už kouř cítit i v obci, hoří porosty na skalách, které se tyčí nad vesnicí.

Hasiči kvůli požáru již evakuují obyvatele z obce Mezná. Jde o desítky lidí, které hasiči převážejí do Krásné Lípy, kde jsou pro ně připraveny náhradní prostory.

Podle ředitele správy Národního parku České Švýcarsko Pavla Bendy je nyní již zasaženo více než deset hektarů lesa. Odpolední odhad zasažení porostu, který se pohyboval mezi pěti až deseti hektary, už neplatí. Silný vítr odpoledne situaci zdramatizoval. Turisty ředitel žádá, aby do Hřenska a jeho nejbližšího okolí nejezdili a vybrali si ohněm nezasaženou část rezervace. Podle mluvčího správy parku Tomáše Salova se požár rozšiřuje a přibližuje se k domům. Není podle něj vyloučeno, že plameny zachvátí i Pravčickou bránu.

„Požár se rozšířil poměrně dramaticky. Dnes ráno jsem byli lehce optimističtí, že by dneska požářiště mohla být pod kontrolou, nicméně začal foukat poměrně silný vítr, který to rozdmýchal a situaci zdramatizoval,“ uvedl Benda.

Hasební práce se setměním hasiči ukončí a opět se na místo vrátí v úterý ráno. Na místě zůstanou požární hlídky. Řekl večer mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Lidé se kvůli zhoršení situace museli evakuovat z obcí Mezná a Mezní Louka a částečně také z Hřenska. V noci se hasiči obávají silného větru, který by mohl situaci ještě víc zkomplikovat.

„Do setmění budeme pokračovat v současném tempu, kdy se nám kyvadlově tady střídají dva vrtulníky a shazují vodu na nepřístupné terény. Hasiči se nám pohybují po lesích a snaží se pomocí jednoduchých hasebních prostředků, což jsou především lopaty a hasební voda, chladit a hasit rozvinuté požářiště,“ řekl Rudolf.

„Cisterny ponecháme na místě, budou u nich požární hlídky. Cisterny budou plné vody, kdyby se to rozhořívalo směrem k vozidlům, hasiči okamžitě zahájí zásah,“ uvedl mluvčí. Dodal, že do tmy a nepřístupného terénu by bylo riskantní hasiče posílat.

Hasiči v noci na dnešek evakuovali v Hřensku kvůli rozsáhlému požáru v Národním parku České Švýcarsko asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice. Z Ferdinandova evakuovali německý dětský tábor, jeho účastníky převezli autobusem na hranice, kde si je přebrali kolegové z Německa. Kvůli dál sílícímu požáru se museli hasiči stáhnout z obce Mezná, kde hoří několik domů. Dnes to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Kouř a dým z rozsáhlého požáru se šíří v pásu téměř přes celou republiku.

V Národním parku České Švýcarsko v současné době hoří na zhruba 30 hektarech. Pokud se nezhorší počasí, zejména nezesílí vítr, mohli by hasiči plameny během dneška dostat pod kontrolu, uvedl v České televizi velitel zásahu a náměstek pro Integrovaný záchranný systém hasičů Ústeckého kraje Martin Laníček. Celkovou likvidaci požáru ale odhaduje na několik dnů, pokud nepomůže počasí.

„Dnes rozhodně, zítra uvidíme, to se hrozně těžce odhaduje. Závisí to minimálně na počasí, jestli přijdou nějaké srážky, jak k nám bude proudit vítr a v jaké intenzitě,“ řekl ráno k hašení požáru Laníček. Doplnil, že hasiče nyní čeká letecký průzkum, aby měli přehled o tom, jak situace vypadá, a mohli určit strategii pro dnešek.

 

Silnice z Hřenska do Mezní Louky je kvůli zásahu hasičů neprůjezdná. Uzavřené je parkoviště Nad Klepáčem. Mluvčí správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov uvedl, že příčina požáru bude předmětem dalšího vyšetřování. „Vysoce pravděpodobný je lidský faktor, neboť z nedávné doby není známa žádná přírodní událost, například úder blesku, která by mohla vést ke vzniku ohně,“ řekl Salov.

Jako první si požáru všimli strážci saského národního parku z vyhlídky Kipphorn na jižním svahu Grosser Winterbergu. Ti následně uvědomili své české kolegy, kteří informovali hřenské hasiče. „S kolegy ze Saska dlouhodobě spolupracujeme. Stejně jako oni se dívají k nám, jestli nehoří, díváme se i my k nim,“ doplnil Salov.

Foto: HZS Ústeckého kraje

Událost se obešla bez zranění. Kouř byl cítit v širokém okolí a dým byl vidět i z několik kilometrů vzdáleného Děčína. Správa Národního parku České Švýcarsko žádá návštěvníky oblasti Hřenska, aby usnadnili zásah. Pro veřejnost je nadále uzavřena Mlýnská cesta z Mezné a silnice z Hřenska do Mezné. Škoda, kterou oheň na lesním porostu zatím napáchal, známá není.

V Národním parku České Švýcarsko hořelo také v dubnu. Tehdy vzplál zhruba jeden hektar lesa a rovněž na místo vyrazil vrtulník.

 

Hasiči o víkendu s plameny bojovali i v jiných částech ČR. V Libereckém kraji vyjeli odpoledne během jedné hodiny ke třem lesním požárům. Od pátku přitom kvůli suchu v regionu platí zákaz rozdělávání ohně, povolené nejsou ani ohňostroje a pyrotechnické práce či provoz parních lokomotiv. Přísnější pravidla musí dodržovat i zemědělci při sklizni.

U několika požárů zasahovali hasiči také v Královehradeckém kraji. Hořelo pole, les a travní porost. Jeden z požárů, který byl ohlášen v sobotu večer, zasáhl Adršpašské skály na Broumovsku. Hořelo nad jezerem Pískovna u Adršpachu. Hasiči tam hasili doutnající ohniště ve vyprahlém lesním porostu.

V ČR již několik dnů trvají tropická vedra. V týdnu teploty místy přesáhly i 37 stupňů Celsia. Vysoké teploty mají pokračovat i v pondělí. V platnosti zůstává upozornění před nebezpečím vzniku požáru, hrozí na celém území Česka.

Podle ČTK, HZS Ústeckého kraje a dalších zdrojů, red.

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+13 # cvonza 2022-07-27 16:25
Pěkné zvěrstvo v NP České Švýcarsko a CHKO smrad až na brdech která kontrolují nuceně hasiči . Kdo viděl apokalypsu před požárem , ten se nediví že oheň nejde uhasit .Eko Teroristé se ukazují , ale miliony za hasiče zaplatí daň poplatník , a to je špatně :sad: . At maji NP a CHKO i hmotnou zodpovědnost. :-)
+26 # bergfreund 2022-07-26 12:39
..je to děsná katastrofa..a když si vezmu,že je hlavně způsobená lidskou blbostí, arogancí.......jen to množství škodlivých plynů...tj masakr...hlavně,že za vše platíme imisní povolenky...škody na majetku,životním prostředí...kde je teď zalezlá p.ministryně a ex p.Brabec..určitě v Bruselu...myslím si, že teď přišel čas podat trestní oznámení ..obecné ohrožení z nedbalosti...zanedbá ní povinností a vůbec zrůdnost všech těchto bezzásahových území uprostřed civilizace.... :-x je třeba konat....a pro všechny....představa NP Křivoklát s bezzásahovýma zonama...šílené..... .....
+3 # schutzmeister@iex.cz 2022-07-27 11:59
Cituji bergfreund:
.. teď přišel čas podat trestní oznámení .........


To je česká cesta. :sad:

Kupříkladu poláci jdou cestou požární stráže přímo u lesních závodů - hlásná služba, požární plán, vlastní požární jednotky, lesní cvičení.
Maj to fakt promakaný - holt tam maj sucho, ne jako tady. Nečekej až si ohně všimne náhodný houbař.


https://bilgoraj.lublin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wieze-przeciwpozarowe?_101_INSTANCE_1M8a_viewMode=view&redirect=https%3A%2F%2Fbilgoraj.lublin.lasy.gov.pl%2Faktualnosci%2F-%2Fasset_publisher%2F1M8a%2Fcontent%2Fwieze-przeciwpozarowe#.YuEKxHZBysE


" Lesní oblast Biłgoraj dokončila stavební práce související s postavením moderních bezúdržbových požárních věží. Vzniklé věže mají sloužit jako nosiče pro kamery a zařízení pro rychlou detekci požáru a pro rádiovou komunikaci mezi jednotlivými lesními obvody v polesí. Věže jsou umístěny na dvou místech: v sídle lesního inspektorátu, na ul. Zamojska 96 v Biłgoraj a v oblasti lesnictví Rogóźnianka. Věž u budovy lesního inspektorátu je vysoká 53,3 m a je prostorovou příhradovou konstrukcí o straně 5m. Na vrchol věže vede schodiště a kabelový žebřík. Nahoře je viditelná kabina s CCTV kamerou a také všesměrovou a rádiovou anténou. V lesním porostu Rogóźnianka se nachází 62 m vysoký stožár požární pozorovací věže. Průřez stožárem je rovnostranný trojúhelník o straně 1,6 m. Na vrcholu je kabina s vybavením jako v případě první věže. Obraz z kamer umístěných na vrcholcích věží je přenášen na televizní obrazovku umístěnou na poplachovém a dispozičním místě. Celý systém má sloužit k co nejrychlejší a nejpřesnější lokalizaci požáru a organizování hasičské akce v lesích Biłgorajské lesní oblasti."
+6 # schutzmeister@iex.cz 2022-07-27 12:15
Cituji schutzmeister@iex.cz:

Maj to fakt promakaný


Stojí zas to skouknou tuto vídeo a porovnat se stavem tady :

https://www.youtube.com/watch?v=VLQycRUFhZI&t=1s
+1 # schutzmeister@iex.cz 2022-07-27 12:24
A co máte na vaší lesní správě vy ?

https://remiza.com.pl/powiekszyla-sie-flota-przeciwpozarowa-lasow-panstwowych/
+48 # Přemek 2022-07-25 18:21
Díky zeleným parazitům z NP má oheň neskutečné množství paliva v podobě souší,polomů a pokácených stromů,které tito zelení parazité úmyslně nechávají v lese a kůrovec nechávají bez zásahu a vlastně ho pěstují. Hlavně,že přijela ministryně těchto zelených parazitů. Před 14 dny jsem tam byl a při pohledu na apokalypsu,kterou tam zelení parazité svojí činností způsobily,jsem říkal,že si neumím představit,kdyby tam vznikl požár. Stejné je to v NP Šumava,kde nechali tito zelení parazité úmyslně navíc zapadané cesty.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2447

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2223

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2121

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1758

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1612

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1595

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě